Cene poslovnog prostora u Beogradu od 5 do 30 evra

Beograd je u poslednjih par godina postao jako popularna destinacija i poštanska adresa za mnoge svetske kompanije i njihova predstavništva. Svaka firma i te kako vodi računa u kakvom poslovnom prostoru radi i trudi se da taj prostor prilagodi potrebama posla i onima koji u tom procesu učestvuju – zaposlenima i klijentima. Halo oglasi nekretnine su istraživali kakva je situacija u prestonici kada je reč o cenama poslovnog prostora i koje su to, trenutno, popularne lokacije za rad, kao i kakvo je interesovanje. U tome nam je pomogla generalna direktorka agencije „Premium properties“ Vesna Stevanović, koja se godinama bavi upravo poslovnim prostorom u prestonici, naročito izdavanjem. Evo šta nam je ispričala o aktuelnostima u toj oblasti.
Za poslovni prostor važna je lokacija, dostupnost, kao i samo uređenje unutrašnjeg prostora, kaže ona na početku razgovora. Preferiraju se, objašnjava, prostori sa dosta svetla, tehnički opremljeni kompjuterskom mrežom, protivpožarnim sistemom, prostorijom za pušače, parkingom.
„Makrookruženje je takođe veoma bitno. Važno je da bude poslovno okruženje, lak pristup i pronalazak istog od strane klijenata“, kaže Stevanović.
HO: Imajući to u vidu, šta zanima investitore?
VS: Na tržištu se sve više može čuti da je velika jagma za starim poslovnim zgradama koje selako mogu pretvoriti, uz malo renoviranja, u moderan poslovni prostor. Ukoliko se taj prostor uzme u zakup na duži rok, povraćaj investicije je zagarantovan.
HO: Šta zanima strance koji bi da posluju u Beogradu?
VS: Stranci najviše vole centar grada, deo oko Trga republike, Hrama Svetog Save, Vukovog spomenika. Mahom je reč o renoviranim prostorima na atraktivnoj lokacji, kvadrature od 100m2 do 1.000m2. Veće prostore najčešće zakupljuju poslodavci iz IT sektora, farmacije, finansijskog konsaltinga, marketinga kao i konsultantske kuće iz oblasti planiranja i izgradnje. Cena kvadrata se kreće od 10 do 13 evra. Toliko je novca potrebno izdvojiti za Knez Mihajlovu koja je najatraktivnija za brojne kompanije koje dolaze iz Rusije, Izraela, Kine, ali i domaće kompanije koje svoje proizvode iusluge plasiraju na inostrana tržišta.
HO: Kakva je situacija na Novom Beogradu?
VS: Novi Beograd je grad u gradu. Novobeogradska strana prestonice je poznata po brojnim poslovnim zgradama, tačnije poslovnim kompleksima, sa zgradama "A" i "B" klase. One su konstruisane kao rezultat najviših ekoloških standarda i pametnih tehnologija, sa brojnim pratećim sadržajima, restoranima, vrtićima, frizerskim salonima. Prilikom izgradnje vodilo se računa da poslovni prostor bude prijatnog izgleda i da ima tzv "open-space" - prostor sa funkcijama "pametne poslovne zgrade", koji omogućava punu kontrolu rada svih sistema, mogućnost upravljanja i kontrole potrošnje energije.
HO: Kako se kreću cene zakupa za takav prostor?
VS: Za kvadrat u ovakvim zgradama morate izdvojiti od 12 do 22 evra, uz plaćanje troškova, odnosno "service charge" i " add on" faktora. Ugovori su uglavom na period od minimum tri godine, a za zakup morate položiti ili veći depozit ili dati bankarsku garanciju. „Service charge“ se plaća po kvadratu zakupljenog poslovnog prostora i obuhvata grejanje, hlađenje, vodu, kanalizaciju, odnošenje smeća i električnu energiju utrošenu van prostora zakupca, održavanje, recepciju 24/7. Cena se kreće od 2,5 do 4 evra po kvadratu. "Add -on" faktor predstavlja odnos zajedničkog prostora za najam i stvarnog poslovnog prostora. Na primer, poslovna zgrada od 10.000 kvadrata može imati 1.000 kvadrata zajedničkog prostora, dok je ostatak od 9.000m2 koristan kancelarijski prostor. Po formuli 10.000 - 1.000 = 9.000, a 1.000/9.000 daje 11% koliki je „ad on“ faktor. Dakle, ukoliko se budući zakupac odluči za prostor 2.000m2 će platiti kao da unamljuje 2.220m2, jer te 2.000m2 uvećava za „add on“ faktor od 11 odsto. Na takav način pokriva troškove održavanja cele zgrade. Ukoliko želi i parking prostor na otvorenom, to će koštati od 30 do 50 evra po kvadratu, dok za najam garaže treba izdvojiti od 60 do čak 100 evra mesečno.
HO: Šta preferiraju mala i srednja preduzeća?
VS: Domaće tržište i kompanije malog i srednjeg biznisa nisu spremne da podnesu toliki trošak, pa se ipak odlučuju za stambeni prostor pretvoren u kancelarijski. U tome prednjače salonski stanovi ili poslovne zgrade niže klase, odnosno kuće. Ove kompanije najčešće traže kancelarije po ceni od 8 do 12 evra po kvadratu, dok troškove plaćaju prema računima nadležnih institucija. Važno je da ulaz u zgradu bude lep, čist i održavan.
HO: U poslovne svrhe se izdaju i vile. Ko su klijenti?
VS: Vile na Senjaku i Dedinju su poštanska adresa i domaćim brojnim vrtićima, inostranim predstavništvima, školama. One pružaju najviši stepen privatnosti i luksuza, okružene su lepo uređenim dvorištima na kojima se organizuju brojni prijemi, pa su dobro poznata adresa i brojnih ambasada. Cena zakupa ovakvih vila ide od 8 do čak 30 evra po kvadratu. Kako biste uštedeli vreme u pronalasku adekvatnog poslovnog prostora, najbolje je da se obratite nekoj od domaćih agencija za nekretnine čiji iskusni agenti dobro poznaju tržište i u kratkom vremenskom roku mogu dati adekvatnu ponudu.