Izdavanje ili kupovina lokala - šta se više isplati?
28.6.2012.
Tokom proteklog perioda bavili smo se istraživanjem tržišta nekretnina i to cenama po kojima se u Srbiji prodaju, ali i izdaju poslovni prostori. Došli smo do zanimljivog podatka da je za razliku od ostalih zemalja Istočne Evrope, ponuda poslovnih prostora u Srbiji još uvek generalno niska. Ubedljivo najveći broj poslovnih prostora izgrađen je i gradi se u Beogradu i to na Novom Beogradu. Kada je u pitanju promet na tržištu, njihova prodaja je u odnosu na period 2008. godine drastično opala, ali se još uvek u nekim gradovima, osim u Beogradu, mogu pronaći lokali koji se izdaju po prilično visokim cenama.
Prodaja lokala slaba
Bez obzira na grad, u poslednje vreme, mali broj ljudi se odlučuje za kupovinu poslovnih prostora. Tome u prilog govori i podatak da čak i velike firme koje sebi mogu da priušte kupovinu i preko 300 kvadrata to ne rade, već se pre odlučuju za iznajmljivanje.
U Beogradu pad prodaje poslovnih prostora najviše se osetio na Novom Beogradu, bez obzira na lokaciju, pa se cene kreću od oko 150 - 200 evra, pa sve do 4.000 evra. Cene su dosta različite, pa lokal od 60 kvadrata nedaleko od Arene košta 110.000 evra, dok je za lokal iste kvadrature u Bloku 62, u neposrednoj blizini TC Piramida, potrebno izdvojiti duplo manje novca. Ono što je važno i jedan i drugi već dugo čekaju na svoje vlasnike i kako su nam naveli u agenciji za nekretnine „Falcon“, teško da će u skorijoj budućnosti i biti prodati. Slična situacija je i u ostalim delovima grada, pa se i u samom centru oseća slaba prodaja.
Takođe, pre samo nekoliko godina u Kragujevcu je za kupovinu poslovnog prostora u centru grada bilo potrebno izdvojiti od 3.000 do 5.000 evra po kvadratu, dok su sada te cene dosta pale, pa je cena kvadrata često i ispod 1.000 evra. Lokali se traže isključivo u centru grada, van tržnih centara i sa velikim izlogom, dok su mnogi vlasnici rešili da napuste lokale po gradskim ulicama i presele se u novi tržni centar „Plaza“.
U većini gradova Srbije, uglavnom se prodaju lokali koji se nalaze uz ulicu, ili u prizemlju nekog tržnog centra. Primera radi, samo u Požarevcu trenutno ima oko 150 praznih lokala i to onih koji su na prvom ili drugom spratu, mada poslednjih meseci ima i onih koji se nalaze u prizemlju, potvrdili su nam u agencijama. Kada je prodaja u pitanju, u ovom gradu, cena kvadrata se kreće u proseku oko 1.200 evra, a najviše se prodaju lokali oko 20 – 25 kvadrata.
Zanimljiv je podatak da je u nekim gradovima nemoguće kupiti lokal koji se nalazi u pešakog zoni, jer se oni nalaze u vlasništvu opštine, pa se mogu samo iznajmiti i to po uglavnom visokim cenama. Takav primer su Zrenjanin i Smederevo, u kojima vlasnici agencija za nekretnine već dugi niz godina ne znaju za prodaju nekrenina u centralnoj ulici grada.
Takođe, jedan od najstarijih, ali i najlepših delova grada Valjeva, Tešnjar, svojim izgledom podseća na beogradsku Skadarliju i privlači brojne kupce. U njemu se nalazi veliki broj starih kuća, koje iako su oronule i spremne za rušenje, pod zaštitom su grada, tako da je renoviranje nemoguće. Uprkos lošem stanju u kojem se nalaze, lokali u ovom delu grada su veoma traženi i što je najvažnije prodaju se. Prema rečima vlasnika agencija za nekretnine, kupci su zainteresovani za lokale u Tešnjaru, jer su tu snimani brojni filmovi, pa predstavlja i jednu vrstu muzejskog dela grada.
Izdavanje veoma profitabilno
Kada je u pitanju iznajmljivanje poslovnih prostora situacija je skroz drugačija. Na nekoliko lokacija u Beogradu, kao što su Novi Beograd ili centar grada nemoguće je naći slobodan lokal ili poslovni prostor. Trenutno su u Beogradu najtraženiji lokali u blizini Arene, oko Opštine Novi Beograd, kao i u blizini Yu biznis centra (YUBC). Cene iznajmljivanja su različite i zavise prvenstveno od lokacije i kvadrature. Najskuplji su lokali u blizini Arene gde je za poslovni prostor od 300 - 500 kvadrata potrebno izdvojiti mesečno i do 4.000 evra, dok je za manji od 150 kvadrata potrebno oko 1.600 evra. Iznajmljivanje malih lokala, na ovoj lokaciji, mesečno iznosi i do 500 evra.
Neverovatan podatak je da su cene iznajmljivanja lokala u pešačkoj zoni, u centralnoj ulici u Zrenjaninu, identične cenama lokala u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu i iznose i po 3.000, 4.000 evra. Kao što smo naglasili ove lokale je nemoguće kupiti, jer su u vlasništvu opštine koja ih daje u zakup, a taj zakupac u podzakup, pa su zbog toga cene iznajmljivanja ovako visoke. Još jedan paradoksalan podatak sa zrenjaniskog tržišta je, da se samo nekoliko metara dalje, u susednoj ulici, cene iznajmljivanja kreću od 50 do 150 evra.
Međutim, u mnogim gradovima naše zemlje, čak i u Beogradu mnogi poslovni prostori se izdaju po veoma niskim cenama, samo da bi vlasnik uspeo da pokrije troškove mesečnih računa. Zbog toga se u većini gradova Srbije cena izdavanja lokala kreće se u rasponu od 50 do 1.000 evra. Za koliko novca će se poslovni prostor izdati zavisi isključivo od njegove lokacije. Tako se u Pančevu cena zakupa dva lokala u istoj ulici, ali na dve suprotne strane drastično razlikuje – sa jedne strane ulice cena lokala iznosi oko 500 evra, dok u istoj ulici, samo na drugoj strani, koja je dosta frekventnija, cena zakupa lokala dostiže cifru i preko 1.000 evra.
Iako je tržište Obrenovca, kada je u pitanju prodaja stanova, veoma aktivno i beleži se dobar promet, situacija sa poslovnim prostorima je dosta slabija. Lokali koji se nalaze u centralnoj zoni, izdaju se po nešto višim cenama, dok lokali u nešto udaljenijim ulicama u centru grada za mesečno iznajmljivanje ne mogu da dobiju više od oko 100 evra. Mnogi vlasnici samostalnih radnji su bili prinuđeni, usled krize, da ih zatvore, jer nisu u mogućnosti da plaćaju i radnike, ali i mesečni zakup.
Pekare, apoteke i kafići najzastupljeniji
Bez obzira na grad, interesantan je podatak da se u najvećem broju zakupci opredeljuju da prostor namene za otvaranje pekara, apoteka ili kafića. Zbog toga nije redak slučaj da se u neposrednoj blizini jedne zgrade nalaze čak dve apoteke ili dve pekare. Zakupci ovih prostora smatraju da je zdrava konkurencija uvek dobra i da nemaju problema što su tako blizu, smatrajući da su usluge koje nude ove prodavnice ljudima uvek potrebne.
Kao jedan od razloga slabe prodaje lokala u poslednjih nekoliko godina, osim krize, vlasnici agencija navode i sve veću pojavu tržnih centara, hipermarketa, pa smatraju da će uskoro vreme butika i malih prodavnica biti iza nas.
Izvor: Halo oglasi