Izmene poreza na imovinu - Zakupci bez novog nameta
Izjava Milice Bisić, savetnice ministra finansija, da će porez na imovinu od početka 2014. godine plaćati sve firme koje koriste imovinu, bez obzira da li je u njihovom vlasništvu pogrešno je interpretirana, sazanje „eKapija“.
Kako se objašnjava, porez na imovinu je pre svega obaveza vlasnika, a ne zakupca/korisnika imovine.
„Jedina novina koju u pogledu obveznika donose izmene poreza na imovinu jeste da će obavezu poreza na imovinu imati korisnici nepokretnosti u javnoj svojini koju koriste bez pravnog osnova (precizno iz Zakona: predmet oporezivanja je i državina nepokretnosti u javnoj svojini, bez pravnog osnova). Ovom dopunom se ispravlja nelogičnost da pravno lice (po pravilu javno preduzeće) koristi nepokretnost (zgradu ili zemljište) koju nema u svojim knjigama pa zato ne plaća porez, dok uredni (privatni) vlasnici plaćaju“, prenosi „eKapija“.
Visina poreza utvrđuje se primenom stope koju propisuje jedinica lokalne samouprave (JLS), do granice od maksimalnih 0,4% utvrđenih Zakonom na osnovicu koju predstavlja: a) vrednost nepokretnosti evidentirana u knjigama obveznika, ako svoju imovinu vodi po principu tzv. fer vrednosti, što znači da je obveznik sam izabrao da u skladu sa propisanim računovodstvenim standardima svake godine utvrđuje tržišnu vrednost sve svoje imovine (ne samo nepokretnosti, već i opreme, zaliha i sl); ili b) vrednost nepokretnosti obračunata na osnovu prosečnih cena u prometu koje objavljuje JLS za odgovarajuće nepokretnosti, ako u svojim knjigama obveznik imovinu vodi po principu troška (nabavna vrednost umanjena za amortizaciju), ako JLS ne objavi prosečne cene za osnovicu poreza na imovinu uzima se vrednost nepokretnosti iz knjiga obveznika.
U ovom drugom slučaju, vrednost proizvodnih objekata, skladišta, infrastrukturnih objekata i slično uvek se preuzima iz knjiga obveznika (kako je i sada slučaj), tako da osnovica poreza na imovinu za ove objekte u suštini predstavlja zbir knjigovodstvene vrednosti objekta i tržišne vrednosti pripadajućeg zemljišta.
Novim zakonom je predviđeno da će poreski obveznici sami procenjivati tržišnu vredenost imovine.
„Vlasnici je već sami procenjuju ako imovinu vode po principu fer vrednosti, u drugoj soluciji će koristiti cene koje objavljuje jedinica lokalne samouprave, koja ima rok da ih objavi do 30. novembra tekuće godine za narednu godinu“, objašnjavaju u Ministarstvu.
Na pitanje ko će na kraju potvrditi da li je vrednost realna ili preniska i koje su kazne za lošu procenu, u Ministarstvu su nam rekli da imajući u vidu predviđeni postupak, mali je prostor za nenamernu grešku u proceni.
„Posebne kazne za pogrešnu procenu nisu predviđene, a kao i u slučaju svakog drugog poreza, i ova obaveza može biti predmet poreske kontrole“, navode u ministarstvu.
Da bi se otklonila svaka nedoumica, nastala nepreciznim prenošenjem sa javnog predstavljanja novina u oporezivanju imovine, Ministarstvo je navelo listu prava na nepokretnostima koja su predmet oporezivanja:
1) Prаvо svојinе (kаd nа istој nеpоkrеtnоsti pоstојi i prаvо svојinе i prаvо, оdnоsnо držаvinа iz tаč. 2) dо 8), pоrеz sе nе plаćа nа prаvо svојinе
2) Prаvо zаkupа stаnа ili stаmbеnе zgrаdе koje je steklo fizičko lice u sklаdu sа posebni zаkоnima koji uređuju stanovanje pеriоd duži оd јеdnе gоdinе ili nа nеоdrеđеnо vrеmе
3) Prаvо kоrišćеnjа grаđеvinskоg zеmlјištа, u sklаdu sа zаkоnоm kојim sе urеđuје prаvni rеžim grаđеvinskоg zеmlјištа
4) Prаvо kоrišćеnjа nеpоkrеtnоsti u јаvnој svојini оd strаnе imаоcа prаvа kоrišćеnjа, u sklаdu sа zаkоnоm kојim sе urеđuје јаvnа svојinа
5) Kоrišćеnjе nеpоkrеtnоsti u јаvnој svојini оd strаnе kоrisnikа nеpоkrеtnоsti, u sklаdu sа zаkоnоm kојim sе urеđuје јаvnа svојinа
6) Držаvinu nеpоkrеtnоsti nа kојој imаlаc prаvа svојinе niје pоznаt ili niје оdrеđеn
7) Držаvinu nеpоkrеtnоsti u јаvnој svојini, bеz prаvnоg оsnоvа (nоvо)
8) Držаvinu i kоrišćеnjе nеpоkrеtnоsti pо оsnоvu ugоvоrа о finаnsiјskоm lizingu
Izvor: eKapija