Koji radijatori vas greju tokom zime
Gusani radijatori - ova vrsta radijatora je najstarija i može se naći u većini stanova koji su izgrađeni pre više od desetak godina. Gus je nemački žargonski naziv za liveno gvožđe, pa odatle i naziv gusani radijatori. Ovi radijatori su se pokazali kao veoma dobri jer, iako se teže zagrevaju, isto tako i teže gube toplotu. Pošto su izgrađeni od gvožđa, mana im je što veoma brzo mogu da korodiraju, pa ih je zbog toga neophodno s vremena na vreme ofarbati, jer vam se može desiti da, ako sušite nešto na njima, ostanu fleke od rđe. Takođe, mnogi kao manu navode i to što ih je teško održavati i čistiti, jer su rebra radijatora često uzana i nepristupačna. Kod ove vrste radijatora može doći do pucanja ventila i curenja vode iz radijatora, pa je pred grejnu sezonu preporučljivo proveriti u kakvom je stanju ventil.
Panelni radijatori– su radijatori izrađeni od čelika i koriste se kod etažnog grejanja. Sam naziv govori da su u pitanju radijatori koji dolaze kao celina, iz jednog dela, pa ih je nemoguće po potrebi smanjivati tj. seći. Ovi radijatori su jeftiniji i izrađeni od lošijeg materijala, pa se generalno smatraju lošijim od aluminijumskih radijatora. Zbog svega toga su slabije zastupljeni i estetski nisu baš prihvatljivi većem broju kupaca, pa se sve manje ugrađuju u stanove i kuće.
Aluminijumskiradijatori– ova vrsta radijatora je najzastupljenija, jer pošto su napravljeni od aluminijuma, veoma su kvalitetni i dugotrajni. Oni su višestruko lakši od gusanih, pa su i njihova montaža i održavanje mnogo jednostavniji. Kod njih postoji mogućnost da se seku, kao i da se dodaju rebra po potrebi. Pravilo je da se na jedan do jedan i po kvadratni metar stana postavlja jedno rebro, kako bi grejanje bilo adekvatno, što znači da je za stan od 50 kvadrata potrebno okvirno 40 - 50 rebara. Zbog visokog kvaliteta, cena im je u proseku oko 40 odsto skuplja od panel radijatora. Aluminijumski radijatori se brže zagrevaju od gusanih, ali im je mana što ipak brže gube toplotu.
Mermerni – ova vrsta radijatora je sačinjena od mermerne ploče u koju su ugrađeni elektro grejači određene jačine, rade na struju i poznati su kao radijatori koji zrače prirodnu toplotu. Naime, smatra se da se prostorije zagrevaju prema principu sunčeve energije, pa se zidovi i podovi ujednačeno greju. Ova vrsta radijatora je napravljena tako da se grejanje prostorije smanji uz isti grejni efekat i time uštedi energija i do 30 odsto. Mermerni radijatori smanjuju mogućnost alergije na prašinu, a takođe ni ne suše vazduh. Pošto se mogu izgraditi u mnogo veličina i jednostavno postaviti odlični su za uklapanje uz svaki enterijer. Svaki mermerni radijator poseduje termostat, što omogućava ekonomično grejanje na struju.
Norveški – smatra se da su ovi radijatori najbolji i najkvalitetniji trenutno kod nas na tržištu, jer su izgrađeni po zahtevnim kriterijumima Norveške, u kojoj su zime veoma hladne. Ovakve radijatore odlikuje veoma mala debljina, što omogućava da se kače na zid. Lagani su za izgradnju, malo troše energije, a svaki radijator na sebi sadrži termostat što dodatno omogućava uštedu. Norveški radijatori rade na principu konvekcije (mešanja), tj. hladan vazduh ulazi u radijator na donji otvor, zagreva se preko specijalno konstruisanog grejača i tako zagrejan vazduh izlazi na gornji otvor i direktono greje prostor. Prednost ovog principa rada je što se grejanje odvija na niskim temperaturama, pa je samim tim efikasnost grejanja veća i gubitak električne energije manji. Zbog toga se preporučuje postavljanje norveških radijatora ispod prozora, jer zagrejan vazduh struji preko hladnih zidova i sprečava prodor hladnog vazduha direktno u prostor.
Uljani radijatori na struju- ova vrsta radijatora je odlična zamena za ugradne radijatore, jer se ne moraju fiksirati za zid već ih možete pomerati gde god hoćete. Oni rade na struju, koja zagreva ulje u unutrašnjosti radijatora i čini ga toplim. Korisnici ovakvog radijatora veoma su zadovoljni, jer se postignuta temperatura može održavati duži vremenski period, a jednostavnim gašenjem iz struje možete prekinuti grejanje i odložiti radijator u stranu. Veoma brzo se zagrevaju i dugo održavaju toplotu. Oni se uglavnom koriste kao alternativa ili dopuna grejanju. Danas se uljani radijatori prave i sa ugrađenim ventilatorom koji izduvava topao vazduh.
Cene radijatora:
gusani (po rebru) | od 900 dinara |
panel (po komadu) | od 3.100 dinara |
aluminijumski (po rebru) | od 750 dinara |
mermerni (po komadu) | od 9.900 dinara |
norveški (po komadu) | od 14.000 dinara |
uljani (po komadu) | od 4.000 dinara |