Legalizacija će zahtevati obimnu dokumentaciju i dosta novca
17.10.2013.
Predlog Zakona o legalizaciji našao se na dnevnom redu već prvog dana jesenjeg skupštinskog zasedanja, a od tada se moglo čuti dosta različitih mišljenja o tome šta će novi Zakon doneti.
Svi građani koji su Zahtev za legalizaciju već predali, mogu biti mirni, jer i kada bude usvojen novi Zakon oni neće morati to ponovo da učine, poručuju iz Ministarstva građevinarstva i urbanizma.
Za razliku od legalizacije, na koju se i dalje čeka, svi vlasnici bespravno izgrađenih objekata mogu upisati vlasništvo nad tim nekretninama i to zahvaljujući Zakonu o posebnim uslovima za upis prava svojine na objektima izgrađenim bez građevinske dozvole, koji je usvojen 16. marta ove godine.
Upisom će se rešiti pitanje vlasništva, a čitav postupak koštaće vas oko 100 evra. Oni koji to još uvek nisu učinili imaju rok za predaju Zahteva do 16. marta 2014. godine. Dakle, mogućnost da odete u Republički geodetski zavod, tačnije u nadležni katastar za opštinu na kojoj se nalazi objekat, imate još oko šest meseci, jer ministar Ilić je najavio da će svi oni objekti koji ne budu upisani u katastar do kraja 2014. godine biti srušeni.
Za razliku od upisa nekretnine u katastar, legalizacija će biti dosta skuplja, izjavio je ministar građevinarstva i urbanizma, Velimir Ilić. Olakšavajuća okolnost je to što se planira da rok za isplatu čitave sume bude 20 godina, ali će odlučujuću reč ipak davati lokalne samouprave. One će osim o roku, koji može biti i smanjen, odlučivati i o visini naknade za gradsko građevinsko zemljište za bespravno izgrađene objekte.
Obima dokumentacija
Osim sa većom količinom novca vlasnici ovakvih objekata moraće da se suoče i sa mnogo većom papirologijom, tj. moraće da prikupe obimniju dokumentaciju. Kako je ministar Ilić rekao na skupštinskom zasedanju, svi građani koji treba da legalizuju objekte moraće da imaju pre svega kompletnu projektnu dokumentaciju, a projekat izvedenog objekta mora se dostaviti u čak tri primerka.
Pored toga, dokumentacija mora sadržati i geodetski snimak, dokaz o pravu svojine i dokaz o zakupu građevinskog zemljišta. Naravno, to nije sve. Potrebno je imati i dokaz o uplati administrativne takse, kao i dokaz o uređenju odnosa u pogledu plaćanja naknade za uređivanje građevinskog zemljišta.
Od momenta kada se preda kompletna dokumentacija biće potrebno oko dve nedelje da se dobije građevinska dozvola.
Naknada za uređenje građevinskog zemljišta skupa
Pri legalizaciji najskuplja stavka biće naknada za gradsko građevinsko zemljište, a cenu će određivati lokalne samouprave. Kada je u pitanju Beograd, cene će se kretati od oko 4.000 pa sve do 30.000 dinara.
Na kraju, podsećamo vas još jednom da će se ovaj Zakon, kada bude usvojen, primenjivati samo na one objekte koji su izgrađeni do 11. septembra 2009. godine i za koje su zahtevi za legalizaciju podneti do 11. marta 2010 godine.
Izvor: Halo oglasi