Plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava
Isti stan prodavac i opština cene drugačije
15.12.2011.
B.G. je kupila stan po ceni kvadrata od 1.380 evra, ali je prilikom plaćanja poreza za prenos apsolutnih prava saznala da opština, za taj isti stan, propisuje cenu kvadrata od 1.800 do 2.000 evra. Ovo bi značilo da je cena kvadrata njenog stana 700 evra skuplja od one koju je platila. Na taj način je i cena poreza za prenos apsolutnih prava, koji iznosi 2.5 odsto od ukupne vrednosti stana, bio drastično skuplji.
Ovaj problem, u praksi, se često dešava usled ekonomske krize i pada cena kvadrata nekretnina na tržištu koja nije ispraćena i ažuriranjem cena u poreskim institucijama. Zato, ukoliko ste kao naša sugrađanka, u Beogradu na opštini Savski venac, kupili stan od 58 m²,u staroj zgradi iz 1962. godine na petnaestom spratu i to po ceni od 80.040 evra vaš porez za prenos apsolutnih prava bi po realnoj tržišnoj ceni iznosio 2.001 evro.
Međutim, nemojte se iznenaditi ako vam prilikom podnošenja prijave za plaćanje poreza za prenos apsolutnih prava, u Poreskoj upravi, saopšte da je cena kvadrata stana na toj lokaciji, koju propisuje opština, čak od 1.800 do 2.000 evra, tako da će vrednost vašeg stana iako je kupljen po dosta nižoj, tržišnoj, ceni koštati nekoliko hiljada evra više, pa će samim tim i porez za prenos apsolutnih prava biti viši za 700 evra. Sve ovo se dešava jer opštine imaju svoju procenu stanova, u zavisnoti od lokacije na kojoj se nalaze, pa su tako usled pada cena na tržištu nekretnina ova neslaganja sve češća.
Naša sugrađanka, poučena iskustvima drugih ljudi, nije pristala da plati cenu koju je opština propisala već je uz obrazloženje da je taj isti stan platila po dosta nižoj ceni, zahtevala od službenog lica komisiju koja će izaći na teren i izvršiti naknadnu procenu. Od trenutka kada zatražite izlazak komisije na teren, pa do momenta kada posete vaš stan proći će svega nekoliko dana, tako da ćete veoma brzo saznati koja je precizno utvrđena cena kvadrata.
Nakon, što tročlana komisija izađe na teren i izvrši procenu, bićete telefonom obavešteni da je zapisnik završen i da je određena naknadno utvrđena cena. Situacija da se cena kvadrata, nakon izlaska komisije, spusti nije strana i ušteda zna da bude i do 500, 600 evra, pa je tako u slučaju sugrađanke B.G cena stana bila svega 70 evra skuplja od plaćene, što je porez za prenos apsulutnih prava učinilo svega 135 evra skupljim od planiranog i iznosio je 2.135 evra. Ukoliko ste zadovoljni, vaš sledeći korak je potpisivanje zapisnika.
Međutim,ako i nakon naknadno utvrđene cene stana ne budete zadovoljni, zapisnik će ostati nepotpisan i možete uložiti žalbu, koja će vaš slučaj proslediti komisiji na nivou grada. Ovakav problem, zabeležen na opštini Savski venac u Beogradu, nije usamljen, pa vam se može desiti i u svim ostalim opštinama grada Beograda. Zato budite pažljivi i dobro se raspitajte kako o tržišnim, tako i o cenama kvadrata koje propisuje opština na kojoj se željeni stan nalazi.
Plaćanje ovog poreza obavezno
Zakon propisuje da troškove plaćanja ovog poreza snosi prodavac, međutim kod nas je u praksi uobičajeno da to čini kupac. Prijava za Porez na prenos apsolutnih prava podnosi se u roku od 15 dana, od dana zaključenja i overe ugovora o kupoprodaji i to Poreskoj upravi, odnosno Filijali poreske uprave na čijem području se nalazi stan koji ste kupili. Ukoliko se ovo ne učini, porez će svakako morati da se plati, jer će sud u kome je ugovor overen poslati primerak tog ugovora nadležnom organu, koji će na taj način biti upoznat sa predmetnom kupoprodajom i pozvaće kupca na ispunjenje njegove zakonske obaveze.
Izvor: Halo oglasi