Rok za podnošenje zahteva za legalizaciju 1. februar naredne godine
Intervju: Pomoćnik ministra urbanizma i građevinarstva, Aleksandra Damnjanović
3.12.2013.
Kako biste mogli da legalizujete vašu nekretninu, osim zahteva za legalizaciju, morate posedovati kompletnu dokumentaciju. Ona mora sadržati projekat izvedenog objekta i to u tri primerka, geodetski snimak, dokaz o pravu korišćenja svojine ili zakupa građevinskog zemljišta ili dokaz o pravu svojine na objektu. Potrebno je imati i dokaz o uplati administrativne takse, kao i dokaz o uređenju odnosa u pogledu plaćanja naknade za uređivanje građevinskog zemljišta, koji se dostavlja naknadno, tek kada od nadležnog organa dobijete dopis da postoje uslovi za legalizaciju.
Ekskluzivno za Halo oglasi nekretnine, pomoćnik ministra urbanizma i građevinarstva, Aleksandra Damnjanović, otkriva neke od veoma važnih momenata kada je legalizacija u pitanju, a jedan od njih je i podatak da je trenutno u Srbiji podneto oko 700.000 zahteva za legalizaciju, dok se smatra da ima oko 1.300.000 objekata neupisanih u katastar.
Kako ne bi bilo zabune, važno je naglasiti da legalizacija nije isto što i upis nekretnine u katastar. Naime, upis nekretnine u katastar omogućava da, ukoliko su rešeni imovinski odnosi, bespravno izgrađenu nekretninu upišete na svoje ime i na taj način rešite pitanje vlasništva. Upis nekretnine u katastar koštaće oko 100 evra, a od dokumentacije je potrebno imati dokaz da ste gradnjom ili kupovinom postali vlasnik nepokretnosti. Ovo će biti dovoljno da, recimo, takav objekat upišete na svoje ime i u njemu stanujete ili obavljate delatnost. Ukoliko želite da ovakav objekat prodate morate od nadležnog opštinskog organa pribaviti potvrdu da ste isplatili naknadu za uređenje građevinskog zemljišta, jer je to uslov za sudsku overu ugovora o kupoprodaji ili morate okončati postupak legalizacije.
Koliko će iznositi legalizacija za određeni objekat zavisiće od više faktora, ali najviše od toga koliko će biti visina naknade za uređenje građevinskog zemljišta, jer je ona ujedno i najskuplja stavka u procesu legalizacije. Ona, međutim, neće biti ista za sve gradove, već će je određivati lokalne samouprave. Kada će biti poznato koliko će iznositi naknada za uređenje gradskog građevinskog zemljišta?
“Naknada u postupcima legalizacije je uređena Zakonom, ali je, u skladu sa Ustavnim i zakonskim odredbama, propisano da visinu naknade određuje jedinica lokalne samouprave. S tim u vezi, Zakonom je propisano da jedinice lokalne samouprave imaju obavezu da u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu Zakona donesu opšti akt kojim će bliže urediti ovu materiju. Ministarstvo će vršiti nadzor nad primenom ovog Zakona, a posebno ćemo insistirati na poštovanju roka za donošenje ovog akta”.
Zakonom je propisano da će legalizacija moći da se isplati na period do 20 godina (zavisno od odluka lokalnih samouprava). Postavlja se pitanje da li će biti olakšica za ona fizička lica koja su samostalno obezbedila, sprovela i platila infrastrukturu (priključke za kanalizaciju, vodu, telefon, struju, obezbedila put..)?
“Ministarstvo je i Zakonom, a to činimo i ovog puta, preporučilo opštinama i gradovima da pre donošenja akta o visini naknade, objektivno sagledaju i odrede platežnu mogućnost svojih građana i da propišu umanjenja visine naknade u ovim postupcima, za kategorije vlasnika koji se nalaze u nepovoljnom materijalnom položaju (lica koja primaju socijalnu pomoć) ili su socijalno ranjive kategorije (samohrani roditelji, invalidi i dr.) ili su svojim materijalnim sredstvima učestvovali ili izgradili komunalnu infrastrukturu, kao i za vlasnike koji su izgradnjom ili kupovinom objekata trajno rešavali svoje stambeno pitanje”.
Da li će cena biti ista za legalizaciju stambenog objekta, kao i poslovno - stambenog objekta u istoj zoni grada?
“Sve opštine i gradovi i u redovnom postupku u svojim važećim aktima, u najvećem broju slučajeva, prave razliku u visini naknade između objekata za stanovanje i komercijalnih objekata, kao i prema mestu gde se nepokretnost nalazi, tako da je realno očekivati da takvu mogućnost predvide I u opštem aktu za legalizaciju objekata”.
Da li je utvrđeno kako će se naplaćivati legalizacija pomoćnih objekata (garaža, terasa), da li će se ona obračunavati po istoj ceni zemljišta ili će biti povoljnija?
“Kao i kod prethodnog odgovora smatramo i preporučujemo da takav pristup bude zadržan i u aktu kojim se uređuje visina naknade u postupcima legalizacije i očekujemo da će naknada za stanove, porodične kuće, pomoćne objekte, garaže i druge slične objekte koje vlasnici koriste za sopstvene potrebe, biti određene u manjem iznosu u odnosu na objekte koji se koriste u druge svrhe”.
U Ministarstvu građevinarstva i urbanizma apeluju da svi građani, koji poseduju ili žive u bespravno izgrađenom objektu, iskoriste svoje zakonsko pravo i legalizuju takve objekte. Pomoćnik ministra, Aleksandra Damnjanović, na kraju intervjua za Halo oglasi nekretnine, zaključila je: “Korist od legalizacije za građane je višestruka: od pravne sigurnosti (promet, nasleđivanje i sl.), do mogućnosti stavljanja hipoteke na upisanu nepokretnost i energetske sanacije objekta. Država okončanjem postupka legalizacije uspostavlja svojinsku evidenciju na svojoj teritoriji, a novac koji bude ostvaren od naknada u ovim postupcima, namenski će biti korišćen za obnavljanje ili izgradnju nove komunalne infrastrukture, od čega će svi građani imati koristi.”
Izvor: Halo oglasi