Tržni centri i restitucija podigli cenu poslovnog prostora u Beogradu

Prodaja lokala u Beogradu je oživela, cene su blago skočile, a ponuda slobodnog poslovnog prostora je bogatija. I dalje međutim, lokal ili prostor za kancelariju možete pronaći po povoljnoj ceni, nekad i jeftinije nego stan u sličnoj kvadraturi, a evo kakvo je stanje na tržištu Beograda i na šta bi trebalo da obratite pažnju.
Lokale ili prostore za kancelarije u Beogradu možete da kupite na različitim lokacijama i po različitim cenama. Primera radi, cena može da se kreće od 10.000 pa i do pola miliona evra za atraktivnu lokaciju. Šta diktira cenu kvadrata poslovnog prostora, za čitaoce Halo oglasi nekretnina objašnjava Goran Branković, savetnik za investicije u agenciji “Kvadrat”.
Tržni centar diže cenu kvadrata
Branković kaže da cena kvadrata zavisi pre svega od atraktivnosti lokacije i od dela grada u kojem se nalazi, koji je deo trenutno u trendu. Kao faktor koji utiče na cenu, a u poslednje vreme sve češće je aktuelan po prestonici, izdvaja nove tržne centre.
“Ako se otvori novi tržni centar, poslovni prostor do tog centra dobija na ceni. To naravno može da bude a ne mora da znači. Zavisno od togagde se nalazi poslovni prostor, da li ima izgradnje novih poslovnih objekata u blizini, cena će obično varirati. To je zbog pojačanog marketinga i kvadrati dobijaju na ceni, iako ona posle nekoliko godina može da padne”, priča naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, kada je reč o lokalima maloprodaje, u otprilike 20 do 30 ulica u centralnom delu grada, kvadrati ne gube na ceni.
“Vrednost tih lokala ostaje ista, a to mahom važi za prostoroko Knez Mihajlove ulice, zatim ulice Srpskih vladara i Bulevar kralja Aleksandra. Objašnjenje je jednostavno. Oko tih ulica cene ne variraju mnogo, jer je pozicija atraktivna, a pravilo tržišta je da centar nikad ne ide ispod cene. Ovde cena neće varirati bez obzira i na tržni centar koji bi mogao da se izgradi i proradi”, objašnjava Branković.
Novi Beograd idealan za kancelarijski prostor
Novi Beograd godinama važi za poslovni centar prestonice, mesto na kojem sve velike multinacionalne kompanije teže da sebi obezbede kancelarije. Branković kaže da se ovaj deo grada tako profilisao, jer nema poslovnih objekata u starom delu grada.
“Novi Beograd ima novosagrađene objekte koji su najviše zastupljeni kao poslovni prostori, kancelarije i to se koncipira na određenim lokalitetima, a ne na celom Novom Beogradu. Obično je takav prostor smešten u grupi zgrada koje su poslovne, poput “Airport City” kompleksa”, rekao je Branković. Kako kaže, stari deo grada je u svakom slučaju više zastupljen, ali se javlja problem manjka velikih poslovnih prostora. Tako je, kaže on, Novi Beograd dobio na popularnosti.
“Cene kvadrata na Novom Beogradu jesu niže, ali to je opravdano, jer, za razliku od starog dela grada, novi ima mnogo više prostora u ponudi. To i jeste definicija tržišta, veća ponuda spušta cenu”, rekao je naš sagovornik.
U ponudi lokali od 10.000 evra
Primera radi, trenutno je na portalu www.halooglasi.com/nekretnine u ponudi lokal od 13 kvadrata u blizini tržnog centra “Piramida”, a po ceni od 10.000 evra. Istovremeno, u ponudi je i lokal u Hilandarskoj ulici, u srcu grada, od gotovo 50 kvadrata, po ceni od 97.000 evra. U poznatom Čumićevom sokačetu, vlasnik za lokal od 27 kvadrata traži 54.900 evra, dok recimo, lokal od 60 kvadrata u Bulevaru Arsenija Čarnojevića košta 84.000 evra.
Kada je reč o kancelarijskom prostoru, teško ga je naći po ceni od ispod 1.000 evra po kvadratu. Tako, primera radi, kod Tošinog bunara, kancelarijski prostor od 18 kvadrata, košta 50.000 evra. Ako vam je želja da imate kancelarije na Trgu Nikole Pašića, u ponudi je prostor od 1.000 kvadrata, a cena je milion evra.
Izdavanje – dobar poslovni potez
Oni koji imaju lokale, a nisu neki biznismeni, mogu da naprave biznis samo od izdavanja, gde zapravo i ne mogu da pogreše. Najlakše je onima koji imaju poslovni prostor za izdavanje na Novom Beogradu ili u centru grada. Najtraženiji prostori su u blizini Arene, oko Opštine Novi Beograd, kao i u blizini Yu biznis centra (YUBC). Cene iznajmljivanja su različite i zavise prvenstveno od lokacije i kvadrature. Najskuplji su lokali u blizini Arene gde je za poslovni prostor od 300 – 500 kvadrata potrebno izdvojiti mesečno i do 7.000 evra, dok je za manji od 150 kvadrata potrebno oko 1.600 evra, dok je za male preduzetničke radnje, od oko 25 kvadrata dovoljno 250 evra. U bloku 63 u Jurija Gagarina, zakup lokala od preko 100 kvadrata košta više od 2.000 evra. A za recimo, osamdesetak kvadrata u Ulici Omladinskih brigada, kirija iznosi oko 1.800 do 2.100 evra.
Restitucija oživela tržište
Goran Branković objašnjava da je tržište oživelo u odnosu na pre nekoliko godina, jer se pojavilo dosta poslovnog prostora u starom delu grada koji su vraćeni prethodnim vlasnicima kroz okončanje postupka restitucije. Prema njegovim rečima, na opštini Vračar je vraćeno oko 85 odsto takvog prostora i upravo su se te nekretnine pojavile na tržištu i podigle cenu. Na Starom gradu, navodi on, vraćeno je više od 90 odsto takvih objekata starim vlasnicima.