Upis u katastar nije isto što i legalizacija
18.9.2013.
Dok Zakon o legalizaciji ne bude gotov, svi građani će morati da budu strpljivi, a nakon toga i da pripreme dosta novca, jer kako ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić najavjuje čitav postupak legalizacije biće skup. Očekuje se da će već sa prvim skupštinskim zasedanjem Zakon biti na dnevnom redu.
Iako se o ovom Zakonu za sada samo raspravlja, građani još uvek ne znaju da to nije kočnica da oni ne upišu svoju nekretninu u katastar i time reše vlasništvo nad objektom.
Naime, kako je ministar više puta naglašavao upis u katastar nije isto što i legalizacija, a što je najvažnije vlasnika košta oko 100 evra.
Zakon o upisu u katastar nepokretnosti je već usvojen i to znači da svi građani, ukoliko su rešeni imovinski odnosi, mogu spornu nekretninu upisati na svoje ime, što omogućava da se objekat staviti čak i pod hipoteku.
Kako biste upisali objekat u katastar, osim potrebnih 100 evra morate imati i dokaz o vlasništvu, kao i ispoštovati to da se on ne nalazi na nekoj od javnih površina.
Pravo upisa u katastar imaju svi oni objekti do 300 kvadratnih metara, stanovi u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama do 200m², kao i poslovni prostori do 100m². Takođe, pravo na upis imaju i vikendice do 200m², zanatske radnje i pomoćni objekti do 100m² i garaže do 30m².
Za upis nije potrebno posedovati dodatnu, kao ni projektnu dokumentaciju, dok je za legalizaciju i te kako potrebno nabaviti sve navedeno. Razlog tome je i to što je legalizacija neophodna za sve one objekte koji su namenjeni prodaji, pa je u tom slučaju situacija dosta komplikovanija i zahtevnija.
Ministar Ilić najavio je i da će svi oni objekti koji ne budu upisani u katastar do kraja 2014. godine biti srušeni.
Objekti na kojima nije moguće izvršiti upis prava
Na nekim zdanjima nikako nije moguće izvršiti upis prava, a to su pre svega objekti:
1. koji su izgrađeni na površinama javne namene, odnosno na zemljištu planiranom za uređenje ili izgradnju objekata javne namene ili površinama javne namene za koje postoji javni interes
2. koji su izgrađeni u prvom stepenu zaštite prirodnog dobra
3. izgrađeni u zoni zaštite kultrunog dobra od izuzetnog značaja i zoni zaštite kulturnih dobara upisanih u Listu svetske kulturne baštine
4. koji se nalaze u zaštitnom pojasu po posebnim propisima
5. koji su izgrađeni u koridorima postojećih ili planiranih dalekovoda
Izvor: Halo oglasi