2020. „zlatna“ godina na tržištu nekretnina
U 2020. godini, prosečna porodica u Srbiji moraće jednako, ako ne i više da se potrudi kako bi sebi obezbedila stan, pre svega u prestonici. Tu mislimo i na „trku“ za nekretninom, obezbeđenje učešća ili dovoljnog keša. Tražnja za stanovima iz godine u godinu ne jenjava, a cene stanova na srpskom tržištu, čini se, dostigle su svoj maksimum u ovoj godini. Zato, kako stvari stoje, ni u 2020. godini ne treba očekivati da će vam za kupovinu ili najam stana trebati manje novca. „Zvezda“ koja je obeležila 2019. je ipak reforma koja se odnosi na uknjižbu stanova kod notara kao i ukidanje poreskih prijava prilikom kupovine nepokretnosti.
Halo oglasi nekretnine, vodeći sajt za nekretnine u Srbiji, i ove godine priprema za vas pregled 2019. godine i prognoze za 2020. godinu, što će biti korisno svima koji planiraju da imaju posla sa nekretninama u narednom periodu. Evo šta smo imali u ovoj godini i šta nas sve očekuje, kada je reč o oblasti nekretnina, u 2020. godini.
Da počnemo tradicionalno i ove godine od istraživanja cena. Iako su do 2016. cene kvadrata padale ili u najboljem slučaju stagnirale, tokom 2017. godine, usledilo je poskupljenje na glavnim tržištima u zemlji, koje se zadržalo kroz 2018. godinu, pa smo i u 2019. ušli sa skupim kvadratima stambenog prostora u Beogradu, Novom Sadu i na Zlatiboru. Ta će se slika, uz manje oscilacije, zadržati i tokom 2020. godine.
Prosek - U Beogradu 1.550, u Novom Sadu nešto niže
U Beogradu će u 2020. cena kvadrata ostati na nivou sličnom kao i u 2019. – što je, složićete se, maksimum poslednjih godina. Nije isključeno da cena kvadrata u centru prestonice neznatno poraste, ali ne u svim delovima grada. Ne očekujemo da će dalje da raste cena kvadrata u novogradnji, ona će ostati na trenutnom nivou koji je svakako istorijski maksimum.
Prosečna cena kvadrata u, prema kalkulatoru portala www.halooglasi.com, u Beogradu iznosi nešto manje od 1.554 evra. Postoji velika razlika u ceni na nivou grada, u prigradskim lokacijama gde kvadrat košta i 800 evra, dok na elitnim lokacijama kao što su Novi Beograd, centar i Beograd na vodi, gde cene prebacuju i 3.000 evra. Tražnja je u Beogradu izuzetno velika, naročito za malim stanovima i zato je prosek cena relativno visok.
Prestonicu u stopu prati i Novi Sad. U Novom Sadu se, na najtraženijim lokacijama cene kreću oko 1.500 evra, dok je prosečna cena kradrata, uzimajući u obzir sve lokacije oko 1.000 evra. U Kragujevcu je prosečna cena oko 690 evra, a u Nišu oko 740 evra.
Stan po ceni kvadrata u Beogradu može da se proda ili kupi i na Zlatiboru već par godina unazad. Prosečna cena prema našem kalkulatoru kreće se nešto iznad 1.100 evra. To je pre svega zato što je cena kvadrata niža u okolnim selima, dok u centru zbivanja na ovoj planini kvadrat drži cenu kao u centru Beogradai dostiže 2.500 evra po kvadratu. Kopaonik je takođe na ceni, a prosečna cena kvadrata kreće se oko 1.400 evra, dok je na boljim lokacijama potrebno odvojiti oko 2.200 evra po kvadratu.
I u ovoj godini, kamatne stope idu na ruku kreditnim kupcima, jer su niske kamate na stambene kredite, pa idu i niže od tri odsto. To omogućava kreditnim kupcima da imaju niže rate na stambene kredite.
Najava novog stambenog bloka
Novogradnja će, prema saznanjima Halo oglasi nekretnina, cvetati i u 2020. godini. Kako saznajemo, u narednoj godini možemo očekivati i izgradnju nekoliko novih stambenih blokova u blizini Tošinog bunara. Sa tražnjom na tržištu koja ne jenjava, čak se čini da blago i raste, ponuda stanova je svakako nedovoljna, pa se za glavu hvataju i kupci ali agenti za nekretnine. Na jedan stan dolazi bar 10 kupaca, pa možemo reći da su nekretninaši u svom “zlatnom dobu”.
Kada je reč o lokacijama, najtraženije nekretnine će biti i dalje na Novom Beogradu, centru, Banovom Brdu. U pojedinim delovima grada, zbog ogromne tražnje, cena novogradnje prelazi i 3.000 evra za kvadrat. U ostalim delovima grada koji se nalaze relativno blizu centra, cene se kreću od 1.500 do 2.000 evra po kvadratu.
U Novom Sadu je, tradicionalno, najpopularniji centar, gde se cena kreće oko 2.500 evra, dok naselja blizu centra, poput Grbavice, na primer, košta između 1.500 i 2.000 evra.
Stara gradnja na ceni
Kvadrat stare gradnje ubedljivo je najskuplji na Novom Beogradu i Vračaru, gde je gotovo nemoguće naći stan do 45 kvadrata. Takvi stanovi su i najtraženiji, posebno ako su jednoiposobni po strukturi. U naseljima poput Mirijeva, Žarkova, Altine, Mirijeva... može da se nađe kvadrat za 1.000 evra i manje od toga, ako je u staroj gradnji. Za stanove u starogradnji, problem za kupce je što se utrkuju za nekretninu, pa i neka naselja gde se nekad kupovalo za 800 evra po kvadratu, sada drže cenu bar 200 evra iznad.
Šta donosi 2020?
Prethodnih godina prognozirali smo rast cena i povećanu aktivnost tržišta. Takođe, rekli smo da će u 2019. taj rast dostići svoj maksimum. Taj maksimum će se, kako prognoziramo za 2020. zadržati, jer velika tražnja to omogućava, a tržište se poprilično naviklo. Beograd, Novi Sad, Kopaonik, Zlatibor – to će ostati hit lokacije, dok drugi gradovi u Srbiji neće imati ni takav promet ni takve cene. Jeftinu nekretninu ćete i u 2020. moći da kupite u unutrašnjosti, gde cene budu i po 250 evra po kvadratu. U seoskim područjima, čitavo domaćinstvo može da se kupi za par hiljada evra. Izvesno je da nekretninaši, barem u velikim gradovima, ni u 2020. neće imati krizu.
Ono što je takođe novo, jeste da je krajem 2019. usvojen izmenjen Zakon o porezu na imovinu, čija primena startuje od 1. januara 2020. godine. Novo je da građani koji kupe, naslede ili dobiju nekretninu na poklon neće više morati da se bave obaveznom poreskom prijavom, jer će taj posao umesto njih preuzeti notar koji je overio ugovor.
Kada je reč o izdavanju, očekujemo stabilne cene najma, bez većih oscilacija.
Novost od 1.1. 2020. i za vlasnike nelegalnih objekata u Beogradu, jeste što neće više morati da čekaju centralu da se proces legalizacije privede kraju, jer su propisi izmenjeni tako da legalizaciju od naredne godine mogu da sprovode i gradske i prigradske opštine.