Agencijska „članarina“ unapred – najčešći problem lakovernih podstanara
Potraga za stanom dovoljno je komplikovana i bez dodatnih “začina” u vidu trikova nepouzdanih agencija, vlasnika stanova koji menjaju dogovor u hodu, podrazumevanih pravila koja niko nije pomenuo kad ste dogovorili zakup... Halo oglasi nekretnine će vam pomoći da neke od pomenutih neprijatnosti prilikom traženja stana i iznajmljivanja stana, uspešno izbegnete.
Ko god da je imao posla sa mnoštvom agencija za promet nekretnina, posebno mislimo na one bez licence, kao i sa različitim namrgođenim stanodavcima, još kako zna koliko muke, naizgled jednostavna potraga i zakup stana mogu da prouzrokuju. Prethodnih dana javljali su se naši korisnici koji su doživeli neprijatnosti u tom poslu sa pitanjem šta da rade u takvim situacijama, a mi vam prenosimo neke situacije, kao i savete kako iz njih najjednostavnije da se izvučete.
Agencijsku proviziju platite tek kada vam posrednik pronađe stan
Korisnici Halo oglasi nekretnina tražili su naš savet jer su, koristeći usluge određene agencije dospeli u nezavidnu situaciju. Kako kažu, platili su agenciji članarinu od 5.000 dinara ne bi li im pomogla da nađu sebi odgovarajući stan za iznajmljivanje. I ovaj model možda i ne bi bio toliko problematičan da su budući stanari uredno došli do gazde i stana, ali... U ovom slučaju, nažalost radi se o agenciji koja ima licencu za rad i koja ima sve moguće garancije.
Umesto da ih agent odvede do lokacije i pokaže nekretninu ili da bar zakaže sastanak, desilo se da im službenici agencije jednostavno daju brojeve telefona „vlasnika“ stanova uz uputstvo da klijent sam treba da zove, da se direktno dogovara, kao i da je njihov posao, deljenjem telefonskog broja gotov. Na date brojeve telefona vlasnici se nisu javljali ili su, navodno, bili na putu, a u svim slučajevima radilo se o stanovima koji su u centru grada, sa cenom do 150 evra.
“Uopšte mi nije jasno kako može agencija koja ima kancelariju tako da se ponaša. Zašto bih ja zvala gazde stanova, kad sam platila članarinu agenciji da to uradi umesto mene? A još su brojevi ili nedostupni, ili su gazde na putu”, požalila se jedna čitateljka.
Naš savet je za početak – ne budite naivni. Bolje je ne koristiti usluge agencija koje insistiraju da im proviziju ili članarinu uplatite unapred. Ako su toliko sigurni da će uspešno obaviti posao za koji ih plaćate, onda nek i naplate po realizaciji. Najbolja praksa je da se članarina ili provizija daju kad vam agent nađe stan. Visina tog izdatka je obično u visini od oko 50 odsto mesečne kirije.
Naravno, ne sporimo da ima i agencija koje naplaćuju članarinu unapred, a pošteno odrade svoj posao. Ipak, skrećemo pažnju da je sigurniji dogovor da se plati kad se klijentu nađe odgovarajući stan.
U slučaju da ste se ipak opekli i naišli na ovakvu agenciju, kojoj ste platili članarinu a niste putem telefona uspeli da zakažete gledanje stanova, naš savet je da odete do agencije i tražite im na uvid Ugovore o posredovanju, koje je agencija dužna da ima sa vlasnicima stanova. Ukoliko vam ne budu pokazali ugovore ili posumnjate u njihovu verodostojnost naš savet je da tog posrednika odmah prijavite Tržišnoj inspekciji.
Promena dogovora u hodu
Čak i kada nađete odgovarajući stan, tu opet možete naići na nelagodnosti, a evo na koje. Neki stanodavci smatraju da, kada vam izdaju stan za koji im plaćate pripadajuću mesečnu naknadu, oni vama ipak čine neku vrstu usluge. Ono što ne valja u ovom delu, jeste to što, čak i kad se dogovore sa vama oko uslova zakupa, oni stalno smatraju da su vam mnogo učinili i naknadno pokušavaju da neke stavke promene. Recimo, javio se čitaoc sa pitanjem šta odgovoriti kad stanodavac traži da se potpiše ugovor koji nije onaj o zakupu, već samo vrsta osiguranja za gazdu.
“Nije pominjao nikakav ugovor kada smo razgovarali o uslovima. Niti mi je pokazao račune za infostan, budući da ima i centralno grejanje. Samo je hteo da fiksiramo kog datuma će dobijati kiriju. Pristao sam i dogovor je pao. Međutim, ujutru narednog dana pozvao me je da traži podatke da njegov advokat sastavi ugovor u koji će biti uneto da imam obavezu da ostanem u tom stanu bar godinu dana. Upitao sam da li je reč o podstanarskom ugovoru, a on je odgovorio da nije, već je to samo ugovor za “čist račun i dugu ljubav”. I dalje ne vidim zašto to nije odmah rekao, niti razumem o kakvom je ugovoru reč”, navedeno je u pismu.
Savetujemo da takve ugovore ne potpisujete, kako bi kasnije poštedeli sebe neprijatnosti. Ono što je potrebno jeste da potpišete ugovor o zakupu, koji će i vas i stanodavca najbolje zaštiti jednog od drugog. Takođe, naknadni dogovori i dodavanje uslova nije u redu i govori o tome da je stanodavac nepouzdan, pa od njega u svakom trenutku možete očekivati dodatne zahteve koje niste u startu planirali.
“Obilazak” podstanara
Nema ništa gore od dokonog čoveka – osim ako vam je taj čovek dao stan u zakup, to može biti gore. Višak slobodnog vremena vašeg stanodavca ne sme da se pretvori u njegov povremeni boravak u nekretnini koju je vama dao pod zakup.
Na našu adresu stiglo je i nekoliko pritužbi na gazde koje izdaju stan, a onda nekoliko puta mesečno pod raznim izgovorima svraćaju, ne bi li proverili da li stanar redovno čisti, koga u taj stan dovodi, i da popije kafu na pola sata, sat!
Naš savet za takve “situacije” je da otvoreno kažete gazdi da dogovor nije bio takav i da nema razloga da vas proverava. Zato vam je, uostalom, i uzeo depozit u visini mesečne kirije, kao obezbeđenje od eventualne štete. Dovoljna je jedna poseta mesečno i to onda kada uzima svoj novac, a ni tada nije neophodno da ulazi unutra. Recite da razumete i loša prethodna iskustva, ali da svaki posao, pa i izdavanje nekretnina, nosi neke rizike, a i vi imate pravo na malo privatnosti. Uostalom, ako to nije naveo na početku kao uslov na koji ste vi pristali, niste u korektnom odnosu.