Ako niste upisani kao vlasnik stana moguće su zloupotrebe
Tokom vanrednog stanja svakako je većina nas upućena na rad od kuće ili koristi bolovanje ili dane godišnjeg odmora. Kućna izolacija, svakako je prilika da iskoristite ove dane kako bi preko interneta, na portalu Republičkog geodetskog zavoda, proverili da li ste upisani kao vlasnik svoje nekretnine.
Ukoliko provera pokaže da niste vlasnik, pripremite se da taj posao završite odmah po završetku vanrednog stanja, jer je to najbolji način da se zaštitite od mogućih zloupotreba.
Ko je ugrožen?
Novi kupci, naslednici i oni koji su nekretninu stekli po osnovu ugovora o poklonu nisu ugroženi. U NALED-u kažu da su u problemu oni građani koji su je stekli pre juna 2018. godine, kada je na snagu stupio novi zakon, kojim je uveden sistem eŠalter i automatizovana procedura upisa.
Do uvođenja javnobeležničkog sistema bile su moguće različite prevare. Do tada, često se u medijima govorilo, na primer, o tome kako su građani bili žrtve duplih i višestrukih prodaja stanova u novogradnji. Danas je takav scenario gotovo nemoguć. Pored uvođenja javnih beležnika, svođenju mogućnosti za zloupotrebe na minimum doprinela je i reforma katastra. Kupci su danas zaštićeni, a prilikom overe kupoprodajnog ugovora, notari po službenoj dužnosti šalju podatke katastru, gde ih u roku od nekoliko dana upisuju kao vlasnike. A nekretnina postaje vaše vlasništvo tek kada ste upisani u katastar.
Šta se dešava ako niste upisani kao vlasnik?
Ukoliko ste stekli stan pre sredine 2018. godine, važno je da se uverite da ste i upisani kao vlasnik u katastru, jer u suprotnom niste potpuno zaštićeni. Jer ako niste, neke prevare su i dalje moguće. Budući da se vlasnikom smatra lice koje je navedeno u katastru, i ako to niste vi nego prethodni vlasnik, on bi mogao, bez vašeg znanja da proda ili založi nekretninu. On može i da ima neizmirena dugovanja, zbog čega će javni izvršitelji doći na vaša vrata, jer je u katastru i dalje upisan prethodni vlasnik.
Jelena Bojović, direktorka za regulatornu reformu u NALED-u kaže da su to situacije koje mogu da se dogode pre svega građanima koji su mislili da je dovoljan dokaz vlasništva to što imaju ugovor o kupoprodaji.
„Reč je o onima koji su nekretninu stekli pre juna 2018. godine, kada je uveden eŠalter. Zahvaljujući novoj proceduri, upis vlasništva za oko 120.000 kupoprodaja i ostavina koliko ih u proseku ima godišnje, obavlja se po automatizmu, za nekoliko radnih dana. Nije potrebno odlaziti na šaltere jer sve potrebne podatke katastru šalju javni beležnici“, kaže Jelena Bojović.
Bojović podseća da je i provera upisa pojednostavljena, može da se radi onlajn ili preko mobilnog telefona, što bi trebalo iskoristiti, kako bi se sprečile negativne posledice.
Kako da proverite da li ste vlasnik?
Javni pristup eKatastru dostupan je na sajtu Republičkog geodetskog zavoda. Potrebno je samo da sledite nekoliko jednostavnih koraka. Prvo, otvorite stranicu katastra, odnosno RGZ-a, i izaberite opciju sa leve strane – Javni pristup. Klikom na tu opciju, omogućen je pristup podacima o parcelama i nekretninama. Da biste pristupili, potrebno je da znate naziv opštine, adresu i broj stana, a ako je moguće i broj katastarske parcele željene nekretnine. Osnovne podatke svakako znate, ne morate da tražite ugovore i “brojeve” koje sigurno ne znate napamet, poput broja parcele. Samo izaberite opciju “Pretraga po adresi”. Kada ste izabrali adresu dobićete i podatke. Ukoliko je reč o stambenoj zgradi, nemojte se zbunjivati, jer ćete dobiti i podatke o parceli, a ne samo o vašem stanu. Obratite pažnju na deo “Podaci o posebnom delu objekta” i da li je tu, pored broja vašeg stana upisano vaše ime. Naravno, ukoliko se stan i dalje vodi na prethodnog vlasnika, proverite i deo “Tereti na posebnom delu” i “Zabeležba na posebnom delu”, kako biste se uverili da nema opterećenja poput hipoteke.
Ukoliko želite da vršite pretragu prema katastarskoj parceli i to je moguće, a broj parcele se može naći na portalu GeoSrbija.
Reforma katastra smanjila šest šaltera na jedan
Reformu sistema upisa prava u katastar nepokretnosti podržava Fond za dobru upravu Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, a sprovodi NALED. U prvoj fazi reforme ukinuta je obaveza odlaska u katastar radi uknjižbe za svaku novu kupoprodaju, nasleđe ili poklon, jer javni beležnik šalje podatke toj instituciji putem sistema eŠalter. U drugoj fazi, od januara 2020, ukinuta je i obaveza podnošenja poreskih prijava za poreze na imovinu, prenos apsolutnih prava i poklon. Od ove godine, javni beležnici po službenoj dužnosti prosleđuju poreznicima podatke potrebne za izradu poreskog rešenja čime je broj šaltera u celokupnoj reformi smanjen sa šest na samo jedan.