Cene stanova u Novom Sadu u porastu, velika potražnja
Kupovina stana u Vojvodini, kako se na prvu loptu može pretpostaviti, jednostavnija je trka nego u Beogradu. Ova konstatacija je tačna – ali samo donekle. U Novom Sadu, primera radi, tržište je veoma živo, potražnje ima, a više se traže stanovi nego kuće.
Halo oglasi nekretnine su vam u prethodnom tekstu objasnili kakva je situacija na tržištu nekretnina u Kragujevcu, a sada ćemo vas, na sličan način, provesti i kroz tržište nekretnina u Novom Sadu. Ono što bi najpre trebalo da istaknemo, to je da su cene u srcu Vojvodine povoljnije nego u Beogradu, a prosečna cena kvadratog metra se, prema kalkulatoru prosečnih cena na portalu www.halooglasi.com/nekretnine, kreće oko 900 evra. To znači da prosečna četvoročlana porodica, sa dvoje dece, može da kupi pristojan stan od oko 60 kvadrata, po cifri od oko 54.000 evra. Samci, kojima je dovoljno da imaju garsonjeru od, primera radi, 25 kvadrata, mogu da prođu i sa cifrom od oko 22.000 evra. Uzimajući u obzir koliko su pale kamate na kredite, ako bi se na kredit uzela nekretnina od 22.000 evra, bilo bi potrebno učešće od 20 odsto, odnosno 4.400 evra, što znači da bi kredit iznosio 17.600 evra, a mesečna rata, na rok otplate od 30 godina, oko 75 evra. Za relativno pristojnu sumu novca, možete u ovom gradu da dođete do krova nad glavom.
Nakon što smo konstatovali cene i moguće načine plaćanja, evo i pregleda stanja na terenu.
Novogradnja prednjači sa cenom
Za stanje na terenu, Halo oglasi nekretnine su pitali vlasnicu agencije za promet nekretnina Real House Sanju Rafajlović, a prvo što nam je rekla jeste da je primetno da postoji velika razlika između stare i nove gradnje, u smislu poskupljenja cene kvadrata.
„Ono što je primetno, to je da se napravila razlika između stare i nove gradnje. Tako je kvadrat u novogradnji poskupeo u odnosu na prošlu godinu. Na primer, kvadrat novogradnje je u 2017. godini mogao da se kupi i za 1.100 evra, a sada je cena 1.300 ili čak i 1.400 evra“, priča Sanja Rafajlović.
Kada je reč o staroj gradnji, naša sagovornica objašnjava da se cena u proseku kreće od 800 do 1.100 evra po kvadratnom metru, a u zavisnosti od stanja nekretnine i lokacije.
„Različita je cena za stanove u staroj gradnji koji su renovirani i za one koji su za renoviranje, što je i logično“, navodi ona.
Ako govorimo o prosečnim cenama, dodaje, u centru je za novogradnju to oko 1.400 evra. Na periferiji, sa druge strane, kvadrat novogradnje košta oko 1.000 do 1.100 evra. Za staru gradnju, cena se u proseku kreće oko 1.100 evra u centru, a oko 800-900 evra na periferiji.
Najtraženiji centar, Grbavica...
Najtraženije lokacije u Novom Sadu su svakako centar grada, kej, Grbavica...
„Centar, kej i Grbavica se najviše traži bilo da je reč o izdavanju ili o kupovini. Standarno i tradicionalno, tu su nekretnine najprodavanije. Takođe, centar drži i najvišu cenu, a kako idemo ka obodima grada cena pada“, kaže Rafajlovićeva.
Navodeći primere iz prakse, ona kaže da u Novom Sadu može da se kupi garsonjera na Detelinari za renoviranje po ceni od 800 evra po kvadratu, a u centru cena već skače i do 1.400 evra ako je reč o novog gradnji, dok je stara gradnja blago jeftinija.
Kuće manje tražene
Prema rečima vlasnice novosadske agencije Real House, u tom gradu su kuće slabije tražene. Traženiji su placevi i to uglavnom na obodu grada, dok je za kuće, kako je rekla, ovaj grad specifičan.
„Novi Sad je specifičan kada je reč o prodaji kuća. Prvo, malo je mesta u samom gradu gde bi neko mogao da kupi kuću“, navodi ona.
Nije nemoguće, dodaje, ali i ukazuje da sve kuće koje su dobre i luksuzne, imaju i cenu. Kupcima, zato, kuće nisu preterano zanimljive, mnogo je veća potražnja za stanovima u novogradnji.
„Sve što je kvalitetno je i skupo. Tako da dobre kuće mogu da se kupe i za 200.000 – 300.000 ili i više hiljada evra. To i nije za klasične porodice, pa je njima ipak potrebniji stan“, navodi Rafajlovićeva.
Kuća na tržištu, prema njenim rečima - ima, ali više ima kupaca za stanove.
„U Novom Sadu se prometuju kuće, ali ipak ne u tako velikom broju kao što je to recimo slučaj u Beogradu“, objašnjava ona.
I u Novom Sadu raste broj kreditnih kupaca
Kako kaže Sanja Rafajlović, primetna je i u Novom Sadu potražnja za stambenim kreditima. Taj trend prati i generalno trend u celoj zemlji - raste tražnja za stambenim zajmovima. Uz to, određen broj građana koji je imao neku sumu novca na štednji, odlučuje da se, zbog niskih kamata, taj novac uloži u nekretninu.