Cene studentskih stanova za izdavanje u Beogradu na prošlogodišnjem nivou
Podstanari, studenti i ostali – sezona je počela! Avgust je mesec kada svi koji žele da iznajme stan, bilo da je reč o Beogradu ili nekom drugom univerzitetskom gradu u Srbiji, i dalje imaju taman dovoljno vremena da biraju lokaciju, da kalkulišu sa cenom i da sebe smeste za narednu godinu na najbolji mogući način. Halo oglasi nekretnine će vas u ovom broju sprovesti kroz izdavanje stanova u prestonici, a nakon toga i po ostalim gradovima u kojima bi trebalo da iskoristite „sezonu“ i potražite stan.
U Beogradu je, tradicionalno, najveći problem iznajmiti adekvatan stan kad počne ispitni rok i predavanja, od septembra i oktobra, jer su studenti već u avgustu uglavnom pokupili sve najbolje nekretnine po pristojnoj ceni. Bilo da ste student ili da niste – sada je momenat da to pitanje rešite. Evo šta smo mi za vas saznali.
Najtraženiji mali stanovi, prolaze i dvosobni
Kako su za Halo oglasi nekretnine rekli po agencijama koje se svakodnevno bave ovim poslom, najtraženiji su manji jednosobni stanovi, garsonjere i dvosobni stanovi. Cene su različite, zavisno od uređenosti stana, cena može biti i nešto niža, ako nemate naročite prohteve, ali i nešto viša, ako volite luksuz. Takođe, na cenu najviše utiče lokacija, da li je u centru ili na periferiji grada. Naravno, utiče i blizina škola i fakulteta, jer te lokacije drže cenu čak i kada nisu u centru, a važna je i spratnost, opremljenost, vrsta grejanja…Gde su, primera radi, visoki računi za Infostan zbog centralnog grejanja, uglavnom je niža kirija, kako ukupan trošak za podstanara ne bi bio preveliki.
Ideal - 100 evra po studentu
Budući da su najčešće studenti „mušterije“ za vlasnike stanova u avgustu, treba pomenuti da, kada ne traže male stanove, uglavnom traže prostor koji, udruženi sa cimerima, mogu da priušte. Kalkulacija je da po osobi može da košta do 100 evra, uz prateće komunalne troškove, a u stanu bi živelo, dvoje, troje, ili čak četvoro ljudi, zavisi od rasporeda prostorija. Dvosobni stanovi, zavisno od dela grada, mogu da koštaju od 200 do 400 evra. Priznajemo, ima i skupljih, ali za te nekretnine ciljna grupa uglavnom nisu studenti, a ni prosečne porodice sa decom. Udruživanje je nešto čemu obično pribegavaju studenti kojima ne smeta da više njih živi u istom stanu, jer to ima i dobrih strana. Recimo, imaće komfor većeg stana, podeliće izdatke za komunalije, podeliće kućne poslove. Loša strana je što će morati da uklapaju obaveze i društveni život.
Najtraženiji jednosobni stanovi i garsonjere
Za iznajmljivanje garsonjere ili jednosobnog stana u Beogradu potrebno je izdvojiti od 100-250 evra i oni su najskuplji jer je za njima i najveća potražnja. Kod manjih stanova je, prema nepisanom pravilu, značajnija lokacija od opremljenosti, mada je to samo jezičak na vagi, odnosno, važna je i opremljenost. Izraženije je, međutim, da prosečno opremljen stan u strogom centru, može da košta 250 evra mesečno, a u takvom stanu, takođe prema nepisanom pravilu, može da živi maksimum dvoje ljudi. Lakše je dogovoriti se oko obaveza i planirati društveni život, ali je prostor ipak manji. Oni koji bi da žive sami, moraju računati na bar 100 evra mesečne kirije i, u najboljem slučaju, širi centar.
Fakulteti dižu cenu
Jednosoban ili jednoiposoban stan na Savskom vencu košta od 150 do oko 200 – 250 evra. Garsonjera može da se nađe za 120, ali za bolje opremljenu pripremite novac kao da je jednosoban stan. Sličnu cenu drže i lokacije poput Dorćola, delova oko Vukovog spomenika, zbog fakulteta i više škole. Takođe, fakulteti su podigli cene najma i na Voždovcu, gde je za garsonjeru u proseku potrebno odvojiti oko 160-180 evra. Novi Beograd i deo oko Starog Merkatora košta slično, jer su to lokacije koje, iako nisu uz fakultet, imaju dobru povezanost linijama gradskog prevoza.
Primera radi, trenutno je na našem portalu www.halooglasi.com/nekretnine u ponudi jednoiposoban stan od 35 kvadrata na Voždovcu, po strukturi jednoiposoban, po ceni od 250 evra mesečno. Cenu drži pre sveta to što su u blizini te lokacije Fakulteta političkih nauka, Fakultet organizacionih nauka i Saobraćajni fakultet.
Filozofski, matematički i filološki fakultet, primera radi, smešteni su u strogom centru grada, takozvanom „krugu dvojke“ blizu Knez Mihajlove ulice, pa je logično da svako ko želi peške na neki od ovih fakulteta, mora da računa da će za dobro sređenu garsonjeru morati da izdvoji najmanje 200 evra. Može i manje, kome ne smeta stara zgrada, lošiji ulaz, pohaban nameštaj i suteren.
Jeftinije Mirijevo, Borča, Žarkovo
Ako hoćete da uštedite, birajte naselja koja nisu u neposrednoj blizini fakulteta, poput Mirijeva, Borče ili recimo Žarkova, Medakovića, Ceraka... Tamo, recimo garsonjera može da se nađe za 100 evra, a negde čak i za manje novca, a veći jednoiposoban ili dvosoban stan može da se nađe za oko 200 evra. Ta naselja su mirna, imaju svu potrebnu infrastrukturu - domove zdravlja, pošte, supermarkete. Sa druge strane, računajte da će vam do fakulteta, zavisno koji vam treba, gradskim prevozom trebati od 25 minuta do 40 minuta, pa čak i oko sat vremena u špicu. Prednost je što u ovim naseljima mogu da se nađu stanovi za koje je kirija, zavisno od strukture, od 30-70 evra jeftinija, nego u centru, blizu fakulteta ili na popularnom Novom Beogradu.
Depozit i prateći troškovi
Kad iznajmljujete stan, obavezno računajte i na trošak po osnovu depozita, koji je u prestonici gotovo obavezan, jer je to način da se vlasnik stana zaštiti od nesavesnih podstanara. Depozit se, obično, plaća u startu prilikom zakupa, tako što se umesto jedne uplatite dve kirije – a jedna na ime depozita. Depozit služi vlasniku da se osigura da mu stanar neće ostaviti neplaćene račune ili štetu u stanu, a ako sve bude u redu depozit će ostati stanodavcu umesto poslednje kirije kada budete izlazili iz stana.
Ponudu nekretnina pogledajte na najnovijoj Andriod aplikaciji Halo oglasi nekretnina! Nacrtajte željenu lokaciju na mapi ili izaberite da gledate stanove u radijusu oko fakulteta i najbrže dođite do stana!