Da li će i kako upravnici kontrolisati podstanare?
Loše i neredovno čišćenje, neprihvatljivo dugačak period odziva prilikom hitnih intervencija i preskupe popravke opreme – to su glavni problemi stanara u zgradama, a koja u razgovoru za Halo oglasi nekretnine ističe Miloš Matejić, profesionalni upravnik koga je do danas angažovalo pet stambenih zajednica, dok je sa još četiri u završnim pregovorima.
Stanari u “njegovoj nadležnosti” se, kako kaže, uglavnom žale na komšije koje su do sada izbegavale da učestvuju u troškovima održavanja zgrade, a primedbe im se odnose i na dosadašnje kooperante na održavanju. I zato je, kaže naš sagovornik, važan novi Zakon o stanovanju, jer je zahvaljujući tom propisu, mnogim stanarima olakšano rešavanje različitih problema.
Stanari se za sve pitaju
Profesionalni upravnik je, kaže Matejić, objektivno lice kojem stanari iznose predloge za rešavanje problema. Ali to ne znači da se i oni ne pitaju. Naprotiv.
“Zakonom je predviđen kvorum za održavanje sednice na kojoj je potrebno da bude 51 odsto vlasnika, a odluke donosi prosta većina prisutnih članova skupštine stanara. Ukoliko se na prvoj sednici ne pojavi 51 odsto vlasnika stanova, sledeća sednica se može sazvati već za tri dana i tada je za kvorum dovoljna trećina vlasnika stanova”, objašnjava Matejić i dodaje da je time zakonodavac jasno stavio do znanja svima da neće dopustiti neodgovornim i nezainteresovanim pojedincima da blokiraju donošenje odluka bitnih za funkcionisanje zgrade.
Takve odluke mogu biti, primera radi te da stanari ne žele da učestvuju u zajedničkim plaćanjima. Svrha postojanja profesionalnih upravnika je da se ovim stvarima bave umesto samih stanara, kako zgrada ne bi bila zanemarena i zapuštena. Jedno od rešenja za pomenutu situaciju jeste prinudna naplata, koja je zakonom omogućena. Matejić se prisetio i takozvane “stare ere” u kojoj se skupljao gotov novac od stana do stana, ističući da su baš tu nastajali problemi.
Cena održavanja
Matejić kaže da je podneo prijavu za registraciju četiri zgrade na opštinama Vračar i Palilula, a da je u međuvremenu obavio vizuelnu identifikaciju i napravio izveštaj o vrsti, obimu i dinamici aktivnosti na tekućem i investicionom održavanju. Zašto je to važno? Zato što je izveštaj polazna tačka za donošenje odluke o visini iznosa koji će svaki vlasnik stana ili lokala u zgradi plaćati na ime troškova za tekuće i investiciono održavanje objekta.
“Pravilna odluka o visini iznosa za plaćanje troškova na ime održavanja objekta je od krucijalnog značaja za funkcionisanje zgrade”, objasnio je on.
Prema njegovim rečima, registracija stambene zajednice je prvi zadatak profesionalnog upravnika, a prethodi joj organizovanje sednice skupštine stanara i donošenje odluke o izboru profesionalnog upravnika i odluke o izboru osobe koja će u ime stambene zajednice zaključiti ugovor o profesionalnom upravljanju zgradom sa firmom koja je registrovana u Privrednoj komori Srbije i ima status organizatora profesionalnog upravljanja.
Prilikom zaključivanja Ugovora, a pre podnošenja prijave za registraciju zgrade neophodno je obaviti vizuelni pregled objekta kako bi obrazac prijave za registraciju mogao da se popuni.
Podstanari
Zakon o stanovanju izazvao je polemike zbog najavljene identifikacije vlasnika stanova, odnosno podstanara. Matejić kaže da se u dosadašnjem radu kao upravnik nije susreo sa podstanarima, ali smatra da je važno da se zna ko živi u stanu, odnosno, zgradi pre svega zbog bezbednosti.
Operativno, objašnjava on, predviđeno je da vlasnik stana donosi odluke o izboru upravnika ili profesionalnog upravnika, o uzimanju kredita, raspolaganju zajedničkim delovima zgrade i donošenju odluke o visini naknade za investiciono održavanje zajedničkih delova. Vlasnik stana može da ovlasti zakupca za donošenje svih ostalih odluka vezanih za upravljanje i održavanje.
“Vlasnik stana ili poslovnog prostora koji je izdao svoj posebni deo i ugovorio da podstanar učestvuje u troškovima održavanja i upravljanja zgradom, dužan je da u roku od 30 dana od dana izdavanja stana ili poslovnog prostora obavesti upravnika zgrade da će njegov zakupac učestvovati u tim troškovima”, rekao je Matejić.
Upravnici - bez komentara o podstanarima
Halo oglasi nekretnine su kontaktirali više upravnika zgrada, što profesionalnih, što onih koje su među sobom izabrali sami stanari kako bi utvrdili na koji način kontrolišu podstanare. Odgovori koje smo dobijali su se kretali na relaciji – “u mojim zgradama nema podstanara”, “nemam komentar”, “ne znam za takve slučajeve”. Sa druge strane, ono što podstanare najviše zanima, jeste da li će ih upravnici u praksi kontrolisati i na koji način. Ranije su mediji prenosili da će upravnici zgrada biti u obavezi da popisuju sve stanare i podstanare koji žive u zgradi, a pored adrese, imena i prezimena, moraće da im traže i matični broj, što je u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, koji nalaže da je za to potrebna pisana saglasnost.
Spekulisalo se da će stanodavci odmah podići kiriju podstanarima, ukoliko ih ova nova rešenja budu primorala da konačno prijave podstanare i na izdavanje nekretnine plate pripadajući porez. I dalje ostaje da vidimo epilog, kad se upravnici “zahuktaju” u svojim novim zaduženjima, u kojima je za sada ipak prioritet registracija zgrade, održavanje, popravke...