Da li je rentiranje stana na planini isplativije od stana u Beogradu?
Koliko se izdavanje stanova, kuća i soba isplati najbolje znaju oni koji žive u univerzitetskim gradovima, jer na taj način sebi mogu mesečno da obezbede još jednu platu. Dobru priliku da na ovaj način zarade imaju i vlasnici nekretnina u podnožju planina ili na samoj planini. Uz nešto niže cene nego u hotelima, brojne porodice ili mladi skijaši ovakvu vrstu smeštaja biraju i radije od hotela.
Ono što je najbolje od svega jeste činjenica da, iako je turizam na planinama intenzivniji zimi, poslednjih godina u Srbiji je sve popularniji i prolećni turizam, pa čak i letnji. Zato nije kasno da počnete baš sad da razmišljate o ovoj vrsti biznisa i investirate u apartman na planini ili, ako ste bili te sreće da tako nešto nasledite, da počnete da sređujete nasleđenu kući ili stan na nekoj od lokacija u blizini planine. Halo oglasi nekretnine će vas provesti kroz cene i mogućnosti za zaradu onih vlasnika koji nekretnine imaju u podnožju planina u Srbiji i to u zimskom periodu. Računajte da na proleće, leto i jesen, cene smeštaja padaju od 20 do 30 odsto.Finalna računica je jasna i pokazuje da vlasnik kuće ili stana u blizini planine za samo nedelju dana rente može da zaradi visinu mesečne kirije. Uz dobru reklamu i popunjenost kapaciteta je bolja, a zarade su višestruko veće. Svakako, kad brojite zaradu, vodite računa i o tome da ona po navedenim cenama nije „čista“, jer je za izdavanje potrebno i ulaganje u potrošni materijal – posteljinu, peškire, sapunčiće, održavanje... i dodatne predmete koje nudite turistima. Evo primera iznajmljivanja.
Kopaonik - kuća za noć od 30 do 70 evra
Ako vam je skupo da plaćate hotele 70 evra po osobi za noć, za isti taj novac možete da iznajmite kuću za celu porodicu ili celu grupu koja je zajedno krenula na Kopaonik. Upravo na tu činjenicu „pucaju“ i vlasnici vikend kuća i to im je prilika da zarade, budući da je nemoguće da cele zime sami zauzimaju vikend prostor. Za samo nedelju dana iznajmljivanja mogu da zarade i oko 500 evra.
Ovu cenu, doduše, mogu da postignu vlasnici kuća na samoj planini, ali to ne znači da vlasnici vikendica u podnožju nemaju klijentelu niti zainteresovane za ovu vrstu rentiranja. Naravno da lokacija diktira cenu, pa vlasnici kuća u okolnim selima, mogu da računaju i na upola manje prihode nego vlasnici kuća na samom Kopaoniku, u blizini centra. To je i dalje sasvim solidna zarada, jer ako je noć 35 evra, to znači da za nedelju dana rentiranja mogu da zarade oko 250 evra, koliko zarađuju vlasnici nekretnina u Beogradu za mesečni najam.
Budući da je na Kopaoniku iskorišćenost kapaciteta maksimalna u udarnim terminima, a prilično je puno i u toplijim danima, prostora da se zaradi od vikendice u selu u podnožju ove planine još kako ima. Vikendice i apartmane izdaju njihovi vlasnici i u mestima Brzeće, Brus, naselju Treska... Cene se kreću od 10 evra za noć, pa do 35 evra u proseku.
Zlatibor – smeštaj za porodicu od 25 do 60 evra
Na Zlatiboru i u okolini ove planine, može da se iznajmi prostor po ceni od 25 do 60 evra za noć. Primera radi, u apartmanskom naselju Jelena Anžujska i u centru cene se kreću od 35 do 40 evra za noć, za stanove za četiri osobe, dok u centru i popularnim naseljima kao što je Obudojevica ili Đurkovac, one idu na više. To znači da vlasnik ovakvog stana, ako samo deset dana mesečno ima goste, može da zaradi minimum 350 do 400 evra. Zlatibor je postao sve popularnija destinacija, pa je i tražnja za smeštajem iz godine u godinu sve veća, a time i mogućnost za zaradu. Zbog velikog priliva gostiju, tokom letnje i zimske sezone, na ovoj planini je opremljen veliki broj apartmana, soba, vila i privatnog smestaja. Taj smeštaj je opremljen u sezoni i van sezone, a trenutno je u ponudi veliki broj kuća kapaciteta za smeštaj od četiri pa čak i do 12 osoba.
Tara i Stara planina
Vlasnici vikendica na Tari izdaju ih po ceni od osam do 25 evra za noć i to najviše za lokacije u blizini jezera Zaovine, na Mitrovcu. Tako su trenutno navedene cene u ponudi portala www.halooglasi.com, mada, na većem broju oglasa piše da je cena stvar dogovora, pa zavisi i od broja dana i od brojnosti grupe turista... Na Tari su izuzetno popularne i brvnare. One su kapaciteta četiri do osam osoba, a moderno su opremljene, imaju kablovsku televiziju, kamin... Cena za noć u brvnari se kreće oko 10 evra po osobi. Sa druge strane, popularna je i Stara planina, gde, primera radi, može da se iznajmi kućica za dvoje, po ceni od osam evra za noć.
Apartman na planini se isplati kao stan u Beogradu
U zimskoj sezoni svakako se apartman na planini isplati kao stan u Beogradu, pa možda i više. Ukoliko već niste vlasnik nekretnine na nekoj od planina, a želite da se bavite ovim biznisom, računajte da će vam u proseku trebati novca kao da kupujete stan u Beogradu. Primera radi, listajući oglase na portalu www.halooglasi.com/nekretnine, videćete da kuću na Zlatiboru možete da kupite po ceni od 50.000 evra, ali i od 300.000 evra, zavisno od lokacije, opremljenosti, kvadrature. Apartman možete naći nešto jeftinije, od oko 35.000 evra pa recimo do 300.000 za penthaus od 158 kvadrata. U proseku, cena kvadrata na dobroj lokaciji na Zlatiboru se kreće oko 1.500 evra.
Na Kopaoniku je skuplje, pa apartmani po kvadratu mogu da koštaju od 1.300 do preko 2.200 evra, baš kao da kupujete stan na popularnom Novom Beogradu. Kada je reč o kućama, cene su slične onima na Zlatiboru, što su nekretnine bliže planinskom vrhu mogu biti i desetak odsto skuplje. Jedino što može da se nađe povoljnije jeste kuća u nekom od sela u blizini Kopaonika. Tako recimo, ne morate da odvajate desetine hiljada evra, ako kupite vikendicu u selu Treska, možete proći i sa 10.000 evra.
Za kuću na Tari ili bar u blizini ove planine, morali bi da odvojite od 35.000 do oko 180.000 evra.
Može se naći i nešto ispod cene na nekoj od pomenutih lokacija, ali onda računajte da su potrebna ulaganja da tu nekretninu „pustite u promet“, odnosno da oglasite izdavanje.