Da li stranci mogu posedovati nekretnine u Srbiji?
Odgovor na ovo pitanje je potvrdan, a ne samo to, već je procedura kupovine nekretnina za strance veoma jednostavna. Jedini uslov koji postoji jeste da naši građani takođe mogu kupovati nekretnine u zemlji iz koje taj stranac dolazi.
Kada su u pitanju uslovi koje treba da ispunjava pravno lice, tu dolazi do male promene. Naime, oni treba da imaju registrovanu delatnost ovde, otvoren račun i u tom slučaju će se na njih odnositi isti poreski propisi kao i za domaća lica.
Zakonom o osnovama svojinskopravnih odnosa regulisano je ovo pitanje, pa po njemu strana lica stiču pravo na nepokretnost na teritoriji Republike Srbije u sledeći slučajevima:
- pravnim poslovima inter vivos (ugovor o kupoprodaji, ugovor o poklonu, ugovor o doživotnom izdržavanju i sl.)
- pravnim poslovima mortis causa (nasleđivanjem)
ŠTA SVE TREBA URADITI PRE KUPOVINE?
Dakle, stranac prvo treba da proveri da li je između njegove države i Srbije potpisan bilateralan sporazum koji reguliše pitanje kupovine nepokretnosti. Ako nije, onda treba da se raspita o reciprocitetu, što je navedeno na početku teksta. Bitno je naglasiti da stranci u Srbiji ne mogu da kupuju zemljište, osim u retkim slučajevima građan Evropske unije.
Nakon što kupac proveri nekretninu i odluči se za kupovinu sledeći korak bi bio sastavljanje Ugovora o kupoprodaji. Kada se obe strane usaglase oko uslova kupovine prelazi se na overu ugovora kod Javnog beležnika. Tu obe strane potpisuju ugovor prethodno sačinjen od strane advokata.
Da bi kupac postao vlasnik nekretnine potrebno je proći još nekoliko koraka. On isplaćuje prodavcu dogovorenu sumu novca, zauzvrat dobija posed na nekretnini. To se obavlja na taj način što prodavac preda kupcu ključeve od nekretnine.
Nakon svega toga kupac treba da podnese zahtev za upis privatne svojine u javnu knjigu nepokretnosti, a za to je nadležan Republički geodetski zavod. Postupak se završava kada stigne Rešenje kojim se upisuju prava svojine na kupljenoj nekretnini. Nemojte zaboraviti da prilikom kupovine treba da platite i porez na prenos apsolutnih prava. Poreska stopa je 2,5 odsto od tržišne vrednosti i taj trošak uglavnom snosi kupac nepokretnosti.
Pomenuti porez plaća se samo jednom, prilikom kupovine, ali potrebno je podneti i prijavu za porez na imovinu. On se određuje godišnje, ali se plaća po kvartalu. Stopa za ovaj porez je 0,4 odsto za nekretnine čija vrednost ne prelazi 10 miliona dinara.