Do 50 evra po kvadratu za grube građevinske radove
Proleće je vreme za sve da se pregrupišu, da sklone „zimsku opremu“ za stan u vidu grejnih tela, teških jorgana, masivnih tepiha. Vreme je i da se stan, nakon dužeg perioda kad u njemu ništa nije rađeno – renovira. Ovaj poduhvat nije nimalo jednostavan, a traje onoliko dana/meseci koliko vam je stan zapušten. Halo oglasi nekretnine će vas u narednih nekoliko tekstova provesti kroz kompletno renoviranje stana „od A do Š“, odnosno, od grubih pa sve do finalnih „kozmetičkih“ radova.
U ovom tekstu ćemo da vas provedemo kroz grube radove. Ukoliko smatrate da vaš stan vapi za kompletnim preporodom, od grubih radova bi trebalo da počnete. Ne brinite, ni ti radovi ne traju večno, već do mesec dana. Uz dobru organizaciju, mogu da traju i dvadesetak dana. Pomisao na majstore koji nikako da odu od vas nije prijatna, ali u firmama tvrde da radovi, čak i oni grubi, mogu da traju i od sedam do 20 dana. Sve, kažu, zavisi od organizacije.
To praktično znači da ako počnete sada, one najzahtevnije poslove možete završiti tokom leta, pa kad na red stigne keramika i moleraj, kompletno možete to završiti i do polovine leta.
Ne upuštajte se bez par hiljada evra
Jasno je da kad se upustite u ovu avanturu, određeni novac morate već da imate, jer nije jednostavno rušiti po stanu, pa na pola posla shvatiti da nemate dovoljno novca. Kako bismo vam pomogli da preračunate i napravite plan, uzećemo primer prosečnog stana od oko 60 kvadrata i prosečnu cenu za grube radove od do 50 evra po kvadratu. To znači da vam za ovu, grubu fazu, treba oko 3.000 evra. Međutim, ne mora da bude tako, jer na cenu utiču brojni faktori i ona varira.
U grube radove spada rušenje zidova, menjanje elektro i vodovodnih instalacija, pregradni zidovi, vađenje starog parketa, skidanje starih pločica i ostalo. I cena po kvadratu varira u odnosu da li ćete raditi sve pobrojano ili samo nešto... Napravite plan sa izvođačem šta želite da radite, koje materijale želite i naravno – plan troškova. Najbolje je da o planu porazgovarate s firmom koja će na tome i raditi kako bi eventualno dobili i kvalitetne savete o kojima ćete, svakako, sami odlučiti.
Još neke odluke pre rušenja
Plan je prvi korak, ali vam sledi i odluka o tome šta od materijala želite da koristite, jer se i zidovi mogu raditi na više načina. Recimo, na raspolaganju su vam limeni profili koji služe kao osnova za novu konstrukciju zidova i pregrada, oni su obostrano obloženi. Za konstrukcije se koristi i rigips, drvo... Važno je zapravo da bude što manje različitih materijala u izradi. Ako smatrate da vam je plafon visok, nije problem da se on spusti, na vrlo sličan način.
Pripremite komšije
Prema novom Zakonu o stanovanju, do sada je već trebalo da vaša zgrada ima upravnika, i eto prilike da iz prve ruke proverite da li sada svaka sanacija ili renoviranje može da se otpočne uz bolju organizaciju. Zapravo, vama je i dužnost da ga obavestite o radovima u stanu ili na spoljnim delovima zgrade.
Sanacija može biti veliki posao i vaše je da pazite na kućni red i da ne uznemiravate komšije. Upravnik će vas i sam upozoriti da, ukoliko tokom izvođenja svojih radova, oštetite komšijski stan na bilo koji način, vaša je dužnost da to i popravite. Zato je savet da budete pažljivi, ali i da uradite ono što možda nije neophodno, ali je svakako dobro zarad dobrih odnosa – porazgovarajte sa komšijama i unapred im se izvinite na uznemiravanju, te ih zamolite za strpljenje dok ne sredite stan.
Građevinska dozvola
Za početak, imajte na umu da za veće radove morate aplicirati i pribaviti građevinsku dozvolu. Nabavite je na vreme, jer ako radite nelegalno, rizikujete da vas komšije prijave. Za dobijanje ove dozvole, morate najpre izraditi idejni projekat. Takođe, potrebno je da pribavite i dokaz o vlasništvu nad stanom. Za dokaz o vlasništvu (izvod iz katastra) i idejni projekat potrebno je oko 60 evra.
Vodite računa o tome šta vam je potrebno, jer za neke poslove u stanu vam nisu potrebne posebne dozvole. Primera radi, dozvola je potrebna za investicione radove, ali ne i za tekuće radove na održavanju i adaptaciji. Ako ne znate šta su to investicioni radovi, pogledajte član 2. Zakona o planiranju i izgradnji u kojem je navedeno šta se podrazumeva pod tekućim, investicionim održavanjem, adaptacijom, rekonstrukcijom i drugim radovima. Za radove na investicionom održavanju, potrebno je pribaviti rešenje iz čl. 145. Zakona o planiranju i izgradnji, koji se popularno naziva mala građevinska dozvola.
Sa druge strane, promena parketa, spada u poslove tekućeg održavanja, za koji prema članu 144. Zakona o planiranju i izgradnji nije potreban nikakav akt ili potvrda nadležnog organa, a u istom članu su navedeni objekti i izvođenje radova za koje se ne izdaje građevinska dozvola.
Početak je najteži
Jasno je da je u fazi grubih radova najteži deo onaj koji predstoji rušenju, a kada se krene u realizaciju, uz dobar plan, sve može da “teče kao po loju”, brzo i efikasno i da za dvadesetak dana završite ovaj posao. A kada to završite, Halo oglasi nekretnine će vas provesti i kroz naredne faze renoviranja.