Euribor ponovo "u plusu" posle 7 godina: Spremite se za rast kamata
Kamatna stopa, po kojoj grupa evropskih banaka jedna drugoj pozajmljuje novac, odnosno Euribor prvi put je od 2015. godine „u plusu“, a njegova šestomesečna vrednost je 0,009 odsto. Svakog dana u 11 časova objavljuje se nova vrednost Euribora, a banke pojedinačno ne mogu da utiču na tu vrednost.
Šta to zapravo znači?
Najjednostavnije objašnjenje jeste da će početi da se uvećavaju rate za kredite. Za građane naše zemlje koji kredite otplaćuju u evrima ova informacija je veoma značajna, jer je Euribor sastavni deo kamatne stope po kojoj se otplaćuje dug. Krediti čija je otplata vezana za evro otplaćuju se iz dva dela: šestomesečni Euribor (6M), čija je vrednost promenljiva i fiksni deo (marža banke u procentualnom iznosu).
Udruženje bankarskih klijenata „Efektiva“ ukazalo je na ovu promenu.
„Početkom godine, vrednost 6M Euribora iznosila je -0,55, dok je pre dva meseca iznosio -0,36“, navodi ovo udruženje.
Kako to izgleda u praksi?
U tom udruženju takođe ukazuju da kada se vrednost Euribora preračuna u rate kredita, ako se uzme u obzir da je marža banke 3,5 odsto, dok je inicijalna kamatna stopa u trenutku odobravanja kredita 2,95 odsto proračun može biti sledeći:
Na primeru kredita od 50.000 evra, za koji je rata bila 276 evra , a sada iznosi 290, što je povećanje od 14 evra. Ako Euribor bude jedan odsto rata bi bila 316 evra, što je povećanje od 40 evra, a kada bi bio dva odsto rata bi bila 344 evra, što je povećanje od 68 evra u odnosu na prvu vrednost rate.
Kretanje Euribora
Na sajtu Euribor-rates.eu mogu se pronaći detaljni podaci o kretanju Euribora do danas. Prema njihovoj analizi Euribor se „u plus“ vratio 6. juna. Najviše vrednosti ove kamatne stope dostizale su u 2008. godini. 6. oktobra te godine vrednost Euribora bila je 5,448 odsto. Sa druge strane, najnižu vrednost dostigao je u decembru 2021. godine, kada je bio 0,554 odsto.
Zašto se stalno menja vrednost Euribora?
Odgovor na ovo pitanje veoma je jednostavan. Njegova vrednost se menja kao odgovor na sezonske uticaje. Kada je mnogo novca u opticaju kamatne stope su manje, odnosno kada ga je manje one su veće.
Ukoliko Evropska centralna banka hoće da unapredi ekonomsku aktivnost u evro oktuženju, onda je više novca u protoku i kamate se tada povećavaju.
Šta je dovelo do ovog povećanja?
Centralna banka je poslovala sa odličnim rezultatima tokom pandemije i rata u Ukrajini, međutim ona ipak ne može da utiče na cenu energije i đubriva, kao spoljni uticaj na tržište. To može dovesti do inflacije koja brzo ulazi u finansijski sistem, a jako teško ju je prevazići. Centralne banke, uključujući i našu moraju da preduzmu mere, kada do toga dođe. Jedan način bio bi poskupljenje dinara, koji će smiriti inflaciju.
Stručnjaci ocenjuju da Centralna banka za sada dobro kontroliše inflaciju i da će nastaviti u tom smeru.
Kako da se zaštitite?
Prilikom uzimanja kredita važno je da budete obavešteni o načinu njegovog otplaćivanja. Prilikom vraćanja duga rate su svakog meseca iste, a kredit se sastoji od otplaćivanja glavnice i kamate. U početku se uglavnom rata sastoji od kamate, dok je na kraju dug manji zato što većinu rate čini glavnica. Upravo zbog toga će vas kao dužnika više „pogoditi“ povećanje Euribora u trećoj godini otplate dugog kredita, nego u recimo osamnaestoj godini, ako se dug vraća 20 godina ukupno.
Zato je bitno da se pre uzimanja kredita konsultujete sa savetnikom u banci koji će vam predstaviti proračun i ukazati vam na to koliko bi na vas moglo da utiče povećanje Euribora i kako bi to izgledalo tokom dugogodišnjeg otplaćivanja duga. Međutim, stručnjaci prognoziraju da neće doći do naglog rasta Euribora, zbog toga što bi to usporilo tražnju, ispovremeno i ekonomiju, a to nikome ne ide u prilog. Shodno tome, varijacije kada je u pitanju cena rate ne bi trebalo da se razlikuju u velikoj meri, ali ako planirate da podignete kredit bilo bi dobro da sve činioce uzmete u obzir.