Godinu dana nakon vanrednog stanja prosečna cena kvadrata u Beogradu 1.981 evro
Više od godinu dana prošlo je od kako je proglašena pandemija Kovid19 koja je promenila pravila igre gotovo u svim sektorima, pa i na tržištu nekretnina. Halo oglasi nekretnine su za one koji imaju posla sa nekretninama, bilo da ih kupuju, prodaju, izdaju ili uzimaju u zakup, napravile presek stanja sada kada je korona postala sastavni deo naših života i naša svakodnevnica, a ne stanje koje izaziva paniku i potpunu obustavu ekonomskih aktivnosti.
I ako su prognoze pre godinu dana bile crne i najavljivale kataklizmu tržišta nekretnina u Srbiji, nakon godinu dana možemo reći da se to zasigurno nije dogodilo, naprotiv. Vanredno stanje i lock down nisu uticali na to da cena kvadrata sklizne, kažu agenti za portal Halo oglasi nekretnine. Samo prvi šok je uticao na obim prometa, što se tokom godine već popravilo. Tržište nekretnina se pokazalo kao veoma rezistentno na spoljne šokove.
Godinu dana kasnije…
Agenti kažu da se stanje na tržištu, kada je reč o kupovini i prodaji nije promenilo, u nekim segmentima čak i poraslo. Garsonjere odmah “planu”, posebno one bliže centru i fakultetima, pogodne za izdavanje. Novim vlasnicima izdavanje u ovom momentu nije najsigurnije, posebno onima koji bi dnevno izdavali svoju nekretninu, ali su, uz sve veći broj vakcinisanih, posebno manji stanovi, posmatrani kao dobra investicija.
Naznaku oporavka videli smo već sredinom prošle godine, kada je eksplodirao promet i kada je povećan broj kupoprodajnih ugovora. Trend je ostao isti, najviše je bilo keš kupaca. Odnosno, zadržao se trend da više od tri četvrtine kupaca svoju nekretninu plaća kešom, a ne kreditom. Agenti kažu da bi možda bilo više kreditnih kupaca da je više poslovnih banaka dozvolilo učešće klijenta za stambeni kredit od 10 odsto. Ipak, taj trend je i održao stabilnost našeg tržišta, jer je naše tržište dominantno investiciono, a ne hipotekarno. Svi oni koji su imali neki novac u prethodnom periodu ulagali su u nekretninu, najviše stanove, a sa koronom i u kuće, odnosno vikendice.
I dalje bar 10 kupaca na jedan stan
Iako se čini da je korona usporila trku za nekretninama, i dalje oni koji žele da reše stambeno pitanje u većim gradovima moraju da računaju na ozbiljnu konkurenciju. Ko nije brz, neće stići do stana na vreme, jer bar desetak kupaca ide na jednu nekretninu. U nekim popularnim delovima, kao što je recimo Novi Beograd, na jedan stan ta cifra ide i više od 20 kupaca na jednu nekretninu u ponudi. Iznenađujuće je da, sudeći prema izjavama agenata, ali i kalkulatoru prosečnih cena kvadrata na portalu www.halooglasi.com/nekretnine, u Beogradu kvadrat stana u proseku u 2021. košta 1.980 evra. Za novogradnju na popularnim lokacijama je potrebno izdvojiti i oko 3.500 evra za kvadrat, a na periferiji grada cena je tri do četiri puta niža. Prosek cena diže i kompleks Beograd na vodi, gde cena kvadrata može da bude i neverovatnih 9.500 evra.
U Novom Sadu, prema našem kalkulatoru, kvadrat u ovoj godini u proseku košta oko 1.200 evra, a u Nišu može da se nađe i za oko 750 evra.
Vikendice i dalje popularne
Vikendice su na početku pandemije bile svojevrsno iznenađenje, jer su u prvom talasu održale tržište nekretnina. Tražnja za vikendicama je, zbog potrebe za distanciranjem i borbe sa do sada nepoznatim virusom, naglo skočila. Tražile su se i za iznajmljivanje i kupovinu, a i placevi su bili popularni. Zanimljivo je da ogroman skok tražnje nije u istoj meri povukao i rast cena, ali neka korekcija je ipak primetna, naročito u okolini Beograda i Novog Sada, gde je potražnja bila i ostala najveća. Taj trend se nastavio i u ovoj godini a očekuje se da topliji dani poguraju tražnju za ovim oazama mira.
Izdavanje u usponu
Tržište izdavanja u ovom momentu prolazi nešto lošije nego pre korona godine, prvenstveno kada pričamo o poslovnom prostoru. Studenti i turisti su glavni nosioci izdavanja stanova, mesečno i dnevno, a online pohađanje fakulteta i nemogućnost putovanja utiče na pad tražnje. Ipak, desio se i jedan bum na tržištu izdavanja, a to je da su svi stanovi koji se izdaju u blizini kovid bolnica puni. Zakupodavci su se brzo prilagodili tržištu i počeli da takve svoje nekretnine izdaju na dan i, u ovom momentu, popunjenost im je gotovo 100%.
Ipak, možemo biti optimisti jer kako bude napredovao proces vakcinacije, biće više zainteresovanih za stanove. Sledi i otvaranje zemlje ka strancima i normalizacija života, pa možemo do leta očekivati i normalizaciju stanja i na tržištu izdavanja.
Kada je reč o prodaji, tu nema mesta za brigu, jer su nekretnine i dalje viđene kao sigurno utočište za kapital, odnosno kao sigurna investicija.