Jeftiniji kvadrat na Kopaoniku, sem u centru
Stan na najpopularnijoj srpskoj planini Kopaonik koštaće vas kao nekretnina u beogradskim naseljima, ali u ovom stanu, ako ste pametni, možete i da uživate i da na njemu zaradite.
Kopaonik je centar zimskih dešavanja i najpopularnija destinacija građanima u zimskim danima. Hoteli su prebukirani, pa je mnogo bolja, i ne tako skupa opcija, da imate sopstveni smeštaj. Cena kvadrata blago je pala, pa je u odnosu na prošlogodišnjih 1.100 evra, ove godine u proseku potrebno 998 evra za kvadrat stambenog prostora na Kopaoniku. Nije jeftino, ali nije ni nepriuštivo, jer stan od oko 30 kvadrata možete da kupite i za 22.000 evra.
Halo oglasi nekretnine istraživali su za vas kakvo je tržište na ovoj lokaciji, šta se traži, šta se nudi i kakve su mogućnosti ako ste vlasnik stana.
Ponuda, potražnja i prosečne cene
Tržište nekretnina na Kopaoniku i u okolnim mestima jednom rečju – cveta. Kupuju ljubitelji zimovanja, ali i oni “letnji tipovi”, jer to posmatraju kao investiciju koja ne može biti loša. Naime, reputacija ove planine je da je tražnja za smeštajem u sezoni konstantno iz godine u godinu veća od ponude. To znači da su hoteli puni, za mnoge i preskupi, pa su mnogi prinuđeni da idu u privatan smeštaj, a to je vaša šansa, jer je prosečna cena dnevnog izdavanja stana od oko 30 kvadrata oko 50 evra.
Cene variraju i sada je trenutak povoljan, jer je, prema podacima sa portalawww.halooglasi.com/nekretnine, prosečna cena kvadrata na Kopaoniku 998 evra, umesto prošlogodišnjih 1.112 evra. Najskuplji deo su, razume se, Sunčani vrhovi. Tu je u proseku za kvadratni metar potrebno odvojiti 2.140 evra, što je čak 600 evra manje nego prošle godine u ovo vreme.
Cenu drže i Kraljevi čardaci, gde je cena kvadrata u proseku 1.025, umesto prošlogodišnjih 1.233 evra, dok je prosečna cena kvadrata u centru ove planine 1.910 evra, znatno skuplja u odnosu na prošlogodišnjih 1.250 evra potrebnih za kvadrat u ovom delu planine, ali to sve zavisi od onoga što je trenutno u ponudi. Za kvadrat u Treski u proseku je potrebno odvojiti 1.223 evra, dok je prošle godine bilo potrebno 1.091 evra.
U Brzeću je prosečna cena 714 evra, a prošle godine je bila 952 evra, dok je u Sunčanoj dolini za kvadrat sada potrebo 758 evra, naspram prošlogodišnjih 733 evra.
Kad se podvuče crta, to znači da za vam za stan od oko 30 kvadrata treba između 22.000 i 82.000 evra, sve zavisno od gradnje, lokacije, opremljenosti nekretnine. Logično, skuplji je kvadrat bliži centru, dok za male pare može da se nađe veći stan u okolnim varošicama.
Trenutno najviše u ponudi stanovi od 24 do 44 kvadrata
U ponudi na portalu www.halooglasi.com/nekretnine trenutno su najviše u ponudi manji stanovi, od oko 30 kvadrata. Cene su takve da možete, recimo, da kupite stan u Kraljevim Čardacima i to dupleks od 54 kvadrata za 33.000 evra. Istovremeno, stan u Brzeću od 25 kvadrata košta gotovo isto, 29.900. Zapravo, listajući naše oglase možete naići i na ponudu „za svaki džep“.
Za onaj dublji džep, na primer, u ponudi je stan od svega 34 kvadrata u vili Bjanka, ali budući da se ta vila nalazi u srcu planine na glavnom putu i da je lepo opremljena, taj stančić košta 92.000 evra. Stan u vili Gorica još je skuplji, a čak je i manji, pa je za njega potrebno izdvojiti više novca, 105.000 evra. Vila Gorica je, kako piše, smeštena odmah pored Hotela Grand i Hotela Grej, što je veoma atraktivna lokacija, a ima lift, kablovsku, centralno grejanje, a stan je na četvrtom spratu od ukupno pet spratova.
Oni sa plićim džepom mogu da razgledaju, na primer, Brzeće, Kraljeve Čardake i slične lokacije, gde kvadrat, plus-minus, košta oko 1.000 evra, a nekad i manje, zavisno od opremljenosti stana.
Na meti moćnih biznismena
Na Kopaoniku su godinama ulagali i neki od veoma moćnih srpskih biznismena, što nesumnjivo dokazuje da ulaganja na toj planini imaju perspektivu. Zapravo, građeni su luksuzni hoteli visoke kategorije, sa spa centrima, kuglanama, teretanama, spoljnim bazenom... Adut Kopaonika je takođe i to što uvek ima snega, pa kad priroda omane, uključe mašinu za veštačko osnežavanje.
Zato i ne čudi što je po popularnosti u rangu sa skijalištima u Sloveniji, Austriji, Češkoj, Slovačkoj, a od domaćih hotelijera iz godine u godinu slušamo o rušenju rekorda u turističkoj sezoni. Godinama je turizam na ovoj planini cvetao, a pokazalo se da među gostima ima mnogo stranaca. Najviše su, kako su navodili hotelijeri, dolazili gosti iz Bugarske, Mađarske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore...
Ono od čega biste vi, u toj celoj situaciji mogli da imate korist, jeste mogućnost da izdajete stan, što u špicu sezone bude oko 50 evra dnevno, opet, zavisno od više faktora – lokacija, opremljenost... Tako možete i da uživate i da zaradite.