Jesen je idealna za postavljanje ograde i kapije
Bez obzira da li živi u centru, na periferiji grada, ili u seoskom delu, san svakog vlasnika kuće je da ima svoju kapiju, kao i ograđen prostor, gde deca i unučići mogu bezbedno trčati, igrati se i uživati u odrastanju, zaštićeni od saobraćaja i drugih neprijatnosti.
Ako još uvek niste sigurni kako, kojim materijalima i za koliko novca obaviti čitav posao, istražili smo umesto vas i ovom prilikom vam otkrivamo najvažnije.
Uštedite novac izradom idejnog plana ograde
Čime ograditi kuću pitanje je na koje možete dobiti zaista mnogo odgovora, a samo neki od njih su: ugradnjom drvene ograde, koja zahteva često šmirglanje i farbanje, zatim postavljanjem metalnih stubova i razvlačenjem žice različitih debljina, zidanjem ograde uz pomoć cigala i maltera ili možda postavljanjem metalnih kutija...
Međutim, postavljanje ograde koja će biti dugoročna investicija, svakako je zahtevniji posao, a pre nego što se krene sa samim radovima, neophodno je čitav deo oko kuće izbetonirati, tj. napraviti postolje za ogradu ali i precizno odrediti dimenzije, tačnije širinu betonske konstrukcije i metalnih ili drvenih stubova, na koju će se ograda postavljati i držati.
Mnogi ljudi samostalno izvode ove radove, bez konsultacije sa majstorima, pa tek kada čitav posao završe, raspituju za cene ograda, ali i njihovu montažu. Ovo uglavnom nije preporučljivo, već vam savetujemo da pre svih radova, sa stručnim licem, napravite idejni plan, na kome ćete detaljno predstaviti sve ono što želite, a tako ćete saznati i koje je najbolje rešenje za vašu kuću, odnosno ogradu i kapiju.
Galvanizovane ograde najkvalitetnije
Na našem tržištu ograde se izrađuju kako od drveta, aluminijuma tako i od kovanog gvožđa i drugih materijala, a mogu se kupiti u nekoliko različitih vrsta, dimenzija i oblika. Za koju ćete se od njih odlučiti zavisi isključivo od vašeg ukusa, ali i količine novca koju posedujete.
Najkvalitetnije su svakako tzv. galvanizovane ograde, odnosno one koje su nastale toplim cinkovanjem, a njihova cena se u proseku kreće od 100 do 150 evra po metru dužnom. Nakon ugradnje ovih ograda održavanje je praktično bespotrebno, jer materijal od kog su izrađene odoleva svim vremenskim neprilikama.
Kada su kapije u pitanju, one mogu biti pešačke, dvokrilne i klizne, različitih standardnih dimenzija, a najkavlitetnije su opet toplocinkovane, čija se kupovina vrši po metru kvadratnom. Cene kapija su takođe veoma različite i kreću se uglavnom od 120 evra pa naviše.
Prilikom kupovine ne zaboravite i na još neke elemente, kao što je recimo poštansko sanduče, čija će cena, zavisno od materijala, veličine, dizajna i oblika, varirati, a mi vam preporučujemo da se ipak odlučite za one od kovanog gvožđa, jer ćete po ceni od oko 40 evra pa naviše dobiti trajnu investiciju, koja neće trpeti oštećenja usled mraza, leda, kao i visokih letnjih temperatura.
Kupite gotove ograde i kapije za 35 evra/m
Jedan od trenutno veoma traženih modela na tržištu jesu i tzv. gotove, modularne ograde i kapije, koje u odnosu na galvanizovane predstavljaju dosta jeftiniju varijantu, jer se rade u tipskim dimenzijama. One se proizvode u toplo cinkovanim panelima dužine od 1.5 i dva metra, zajedno sa sastavnim materijalom, a visina ovakvih ograda varira od 1 do 1.2 i 1.5 m, a odlične su i za ugaonu montažu.
Montaža i postavka su jednostavne, pa za nekoliko sati možete završiti čitav posao samostalno, uz precizno uputstvo. Cena ovakvih ograda i kapija kreće se već od 35 evra po dužnom metru, a njihovim odabirom štedite vreme i novac.
Bez obzira da li ćete ograde i kapije kupovati po meri ili ćete se odlučiti za gotove, vodite računa o dimenzijama, ali i unapred detaljno razradite plan, kako nakon postavljanja ne bi došlo do neželjenih problema.
Izvor: Halo oglasi