Kako biti podstanar u Srbiji
9.2.2012.
Prvo i osnovno pravilo jeste da kada pregledajući Internet i štampana izdanja Halo oglasa, ili po preporuci prijatelja pronađete nekretninu koji želite, obavezno ugovorite termin sa stanodavcem kako biste mogli da pregledate željeni stan ili kuću. Ovaj momenat je veoma važan i mnogi podstanari greše kada reše da se usele u stan bez prethodno detaljnog razgledanja. Advokat i predsednik Udruženja podstanara Mirko Mirković naglašava da je prilikom prve posete stana budući podstanar u prilici da se uveri u sve pravne i faktičke okolnosti u vezi sa stanom. „ Podstanari ne treba da se ustručavaju, ili da im bude neprijatno da traže od stanodavca svu neophodnu dokumentaciju koja se tiče vlasništa stana, kao i da provere ispravnost uređaja, ali i stanje zidova, stolarije“, naglasio je advokat Mirko Mirković. Bitnost pokazivanja neophodne dokumentacije kojom se dokazuje vlasništvo stana je naročito važno, jer se može desiti da osoba koja izdaje stan i nije vlasik, već se samo tako predstavlja. To se naročito dešava kada se vlasnici stanova nalaze u inostranstvu, pa u njihovo ime rođaci ili prijatelji izdaju njegov stan. Ovo je zakonski dozvoljeno, ali se tada mora posedovati punomoći kao dokaz, koja mora biti overena u sudu. Zbog toga je prilikom pregledanja dokumentacije neophodno tražiti i ovaj dokument, ako vam se učini da nešto nije u redu. U Udruženju podstanara savetuju da, ako stanodavac počne da odlaže dan kada će vam pokazati punomoć, odmah odustanete od zakupa, jer očigledno je da to i ne želi da uradi.
Pregledom dokumentacije završava se uvid u pravne okolnosti u vezi sa stanom i sada zainteresovani mora detaljno da pregleda u kom se stanju nalaze uređaji, stolarija, parket, zidovi, bojler (faktičke okolnosti)... Podstanar ima pravo da stanodavcu ukaže na sve nedostatke jer ako se kvarovi utvrde pre zakupa za njih je odgovoran stanodavac. Kada se zakupi stan i onda uvidi kvar, u većini slučajeva vlasnik ili ovlašćeno lice neće hteti da prihvati kvar, jer smatra da je podstanar ima dovoljno vremena da sve pogleda i proveri. Ipak, postoje oni stanodavci koji žele da izađu u susret i plate sve ono što se u stanu naknadno pokvari čime podstanari nemaju nikakvih dodatnih troškova.
Kada se utvrde pravna i faktička strana stana sledeći korak je sklapanje Ugovora o zakupu, za koji se u Zakonu o stanovanju izričito naglašava da se on zaključuje u pismenoj formi. Ovo je stvar koju mnogi podstanari ne znaju, pa pristaju da stan zakupe na osnovu usmenog dogovora. Takođe, to što će vlasnik stana napraviti i potpisati ugovor sa podstanarom ne znači da on mora da plaća porez, već će time samo zaštititi sebe i svoju nekretninu. Porez se plaća samo ukoliko se taj uguvor overi u sudu, jer će tada sud jedan primerak proslediti poreskoj upravi. Zbog toga je sklapanje pismenog ugovora važan za obe strane jer je to jedini način da se i stanodavac i zakupac zaštite od neočekivanih i iznenadnih događaja. U Udrženju podstanara naglašavaju da je najbolje i najpravilnije kupiti dva primerka tipskog ugovora koji se može naći u svakoj knjižari, tako da obe strane imaju po jedan. Ovaj ugovor nije neophodno overavati u sudu, čime se štedi na taksi za overu, već je dovoljno prisustvo dva punoletna svedoka kao i njihovi potpisi, na taj način ugovor dobija snagu sudski overenog ugovora. Advokat Mirko Mirković naglašava da se prilikom sklapanja ugovora o zakupu stana razmene i fotokopije ličnih karata, jer će to u budućnosti skratiti postupak pronalaženja podstanara, ako dođe do nekih problema.
Takođe, ono što mnogi podstanari ne znaju, a stanodavci izbegavaju da im kažu, jeste mogućnost da se prilikom potpisivanja Ugovora o zakupu napravi i Zapisnik o primopredaji stana u kome se mogu navesti svi oni faktični nedostaci koje zainteresovani za stan utvdri da se nalaze u njemu. Ovo je veoma važno naročito kod uzimanja nameštenog stana pod zakup, gde su oštećenja nemeštaja veoma česta, pa je važno odmah to sve naglasiti stanodavcu.
Potpisivanjem Ugovora i zapisnika završava se prvi korak u procesu iznajmljivanja stana. U jednom od narednih brojeva predstavićemo vam i šta je sve neophodno kada podstanar poželi da prijavi boravište, kao i da li je za neispunjavanje tog koraka predviđena visoka novčana kazna, kako za njega, tako i za vlasnika stana.
Izvor: Halo oglasi