Kako do kuće za mesec dana?
Montažne kuće postale su sve češći izbor mnogim kupcima, a kako se koriste savremeniji načini gradnje one postaju veoma primamljive. Ranije je bilo nemoguće zamisliti izgradnju kuće za samo mesec dana, a danas govorimo o gradnji koja je brza i efikasna, a najvažniji je kvalitet kao rezultat.
Da bismo vam približili način izgradnje montažnih kuća razgovarali smo sa Goranom Petrovićem iz „Master Ivanjica“, koji nam je bliže objasnio o kakvim kućama je reč.
Koja je razlika u kvalitetu kada se uporede montažne i zidane kuće?
Razlika između montažnih i kuća od čvrstog materijala i nije velika, tj. glavna razlika je u zidovima, ostalo je manje više isto (temelj, krov, struja, voda, podovi itd).
Montažne kuće imaju prednost brzine gradnje, zidni i krovni elementi se pripremaju prema crtežu u radionici u bilo kojim vremenskim uslovima, dok kod zidanih kuća to nije slučaj. Energetska efikasnost montažnih kuća je veća iz razloga što se koriste izolacioni materijali, drvo, mineralna vuna, osb ploče, stiropor. Zid debljine 25cm menja zid od cigle debljine 75cm. Kuću od 100m² višečlana porodica greje sa 6m³ drva ili 2 - 2,5t peleta.
Koje su prednosti, a koje mane montažnih kuća?
Prednost je i to što na već postojeći objekat može dograditi veoma brzo bez obzira na vremenske uslove.
Mane montažnih kuća su neiskorišćenost potkrovnog dela, ne mogu se graditi na više od 2 sprata,odnosno mogu, ali neisplativ je takav vid gradnje. Ne mogu imati podrumske prostorije kao kuće od čvrstog materijala.
Šta je sve potrebno da vlasnik obezbedi pre gradnje montažne kuće?
Vlasnik treba da obezbedi građevinsku dozvolu za izgradnju objekta, neometan prilaz objektu, kao i struju i vodu za gradnju.
Koliko traje izgradnja i koji proces tokom gradnje najduže traje?
Sam proces izgradnje kuće od 100m² po principu ključ u ruke traje od 35 do 45 kalendarskih dana. Najduži proces je priprema zidnih i krovnih elemenata, stolarije. Temelji se urade za 3 dana, montaža kuće za 5 dana, struja i voda za 1 dan, limarija takođe, molersko fasaderski radovi za 5-6 dana, keramičarski i podopolagački radovi za 7 do 10 dana, postavljanje stolarije 1 dan. Uz proces sušenja materijala dođemo na taj opseg 35 do 45 dana.
Koliki je vek trajanja montažnih kuća i u kojoj meri su otporne na spoljašnje uticaje?
Vek trajanja je preko 50 godina, uz redovna održavanja svakako i više. Otpornije su na prirodne nepogode, kao što su klizišta i zemljotresi.
Šta je sve uključeno u cenu i koliko bi u proseku bio kvadrat montažne kuće?
Može se ugovoriti na više načina gradnja, siva faza ili ključ u ruke. U sivoj fazi su uračunati: konstrukcija, pokrivka, izolacija, spoljašna i unutrašnja stolarija, limarija, opsivka streha ograde na terasama itd. Princip ključ u ruke podrazumeva sve zanatske radove kao i izradu temelja. Cene sive faze su od 330 do 370 evra po kvadratnom metru zavisno od kvadrature i oblika kuće. Cene po principu ključ u ruke su 580 do 630 evra po kvadratnom metru. U oba slučaja stan i hrana radnika su u obavezi izvođača radova.
U kojoj meri se tehnika gradnje promenila od perioda od pre 40-ak godina, kada su i nastale prve montažne kuće?
Svakodnevno se materijali menjaju, tj. izlaze novi. Razlika za ovih 40 godina koliko su na tržištu je ogromna. Poređenja radi, ranije su se kuće pokrivale sa salonit pločama, na fasadu se postavljao samo ravni salonit bez spoljne izolacije, koristila se staklena vuna, samo drvena stolarija, plafoni i podovi se radili od iverice. Danas je to dosta drugačije, jer je izbor materijala znatno veći, od pokrivke, izolacije, keramičkih pločica, podova i svih drugih materijala.
Da li je poraslo interesovanje u Srbiji za ovim tipom gradnje i u kom delu zemlje se najviše gradi?
Interesovanje u Srbiji je izuzetno veliko, mladi bračni parovi se masovno odlučuju za ovakav vid gradnje, a interesovanje je posebno skočilo od početka epidemije COVID 19. Mi konkretno najviše posla imamo u Vojvodini i okolini Beograd.