Kako kupiti stan pod hipotekom, a koji nije u sporu
Pronašli ste idealan stan za vašu porodicu i želite da ga kupite, ali vas prodavac obaveštava da nad tim stanom postoji hipoteka,. Ne brinite, moguća je kupovina i takvog stana, samo je potrebno poštovati određenu proceduru. Hipoteka može biti podignuta nad celim stanom ili samo jednim njegovim delom, ukoliko je prodavac podigao manji kredit i kada stan nije u sporu, a Halo oglasi nekretnine vas savetuju šta raditi u takvoj situaciji.
Moguće je trgovati i stanovima koji su kupljeni na kredit i koji su pod hipotekom banke, a ako spadate u vlasnike takvih nekretnina i želite da ih prodate trebalo bi da imate u vidu nekoliko stvari. Evo šta je “Halo oglasima nekretnine” rekao Beograđanin koji je kupio stan opterećen obezbeđenjem, ali i kako ta procedura izgleda u praksi.
Saša Malešević, vlasnik agencije za nekretnine „Megastan“ objašnjava za Halo oglasi nekretnine da je, u slučaju takve prodaje, potrebno prikupiti odgovarajuću dokumentaciju iz banke, ali i naći kupca koji je, zajedno s prodavcem voljan da kroz sve to prođe. Takvih ima, navodi Malešević, mada priznaje da su u većini kupci nekretnina koje nisu opterećene obezbeđenjem poput hipoteke.
Jedan od takvih kupaca je i Z.M. iz Beograda, koji je, kako kaže, stan kupio od prijatelja, po povoljnoj ceni, ali ne mnogo ispod tržišne.
“Moj prijatelj je hteo da proda manji stan i da se sa porodicom useli u veći. Stan od 40 kvadrata kupio je dok je bio neženja, a onda su se stvari promenile, pa mu je trebalo da taj stan proda i podigne novi kredit za veći životni prostor”, objašnjava on.
Zato mu, kako je kazao, nije smetalo malo papirologije.
“Kupio sam lep stan, a sve što je trebalo, jeste da overim koji papir više”.
Potrebno “pismo” banke za prodaju
Malešević kaže da je procedura takva da, najpre mora da se ustanovi da nekretnina nije pod sudskim sporom, a zatim se ide dalje.
“Ukoliko je reč o kreditu na kojem je banka uspostavila hipoteku kao vrstu obezbeđenja i ukoliko stan nije predmet sudskog spora, a nije ni aktivirana hipoteka, prodavac može da počne da traži kupca na tržištu”, kazao je Malešević.
To je, naravno, samo prvi korak, jer je takva trgovina moguća samo pod određenim uslovima.
“Vlasnik takvog stana pre nego što otuđi nekretninu, mora najpre da obavesti banku o svojoj nameri i da traži od banke “pismo o namerama”. To je pismo koje banka daje klijentu i reguliše uslove skidanja hipoteke”, objašnjava on.
To je pismo banke, kako je objasnio, u zvaničnoj, pisanoj formi, koje ona upućuje klijentu na njegov zahtev.
“U tom pismu, banka objašnjava dužniku na koji će način kredit biti isplaćen, takođe, daje i presek stanja. Mora da se zna koliko je još novca ostalo da klijent isplati banci”, priča Malešević.
Banka se zatim, kako je naveo, obavezuje da će nakon isplate kredita izdati takozvanu brisovnu dozvolu. On je objasnio da na osnovu te dozvole Katastar skida hipoteku sa stana.
Kupac mora da navede da zna da postoji hipoteka
Malešević objašnjava da su retke situacije gde je vlasnik stana u međuvremenu došao do gotovog novca i tim, svojim novcem, isplatio kredit.
I za te situacije, s druge strane, banke su mahom u svojim ugovorima s klijentima, odnosno korisnicima stambenih kredita, definisale uslove prevremene isplate kredita. To je nešto o čemu se korisnik takvog kredita dogovara sa svojom bankom.
Malešavić podvlači da se vlasnici stanova pod hipotekom banke retko odlučuju da svojim novcem prvo otplate kredi,t a onda ga ponude na prodaju.
“Najčešći je slučaj da vlasnik isplaćuje kredit od kupoprodajne cene, odnosno od novca koji mu kupac daje prilikom prodaje tog stana. Ako je to više nego što mu treba da isplati kredit, deo ide banci, a deo na račun starog vlasnika”, rekao je Malešević.
Prema njegovim rečima, neophodno je da kupac navede da je upoznat sa činjenicom da je stan opterećen hipotekom, ali takođe i da se složi sa uslovima o načinu skidanja hipoteke.
“Kupac zapravo mora da uđe u kupoprodaju iako tog trenutka postoji hipoteka i zato on mora da bude upoznat i da prihvati uslove banke pod kojima se hipoteka skida”, kazao je Malešević.
Vlasnik agencije Megastan je još dodao da bi trebalo voditi računa o tome da u toj transakciji novac najpre mora da se uplati banci. Tek nakon toga, banka izdaje dozvolu na osnovu koje Katastar skida hipoteku.
Manje interesovanje, ali ga ima
Prema navodima različitih agencija koje su “Halo oglasi nekretnine” kontaktirali za vas, interesovanje za kupovinu stanova opterećenim hipotekom banke nije preveliko, ali ga ima.
U tom slučaju, vlasnici ponekad ponude nižu cenu kvadrata, a posebno ako im je hitno da prodajom nekretnine pod hipotekom dođu do određene sume novca.
Sa tim se složio i Saša Malešević. I on kaže da je to teži vid prodaje, ali ističe i da nije nemoguće.
“To je samo teže, jer kupac uglavnom želi da ima čistu priču, neopterećenu hipotekama. Međutim, sa druge strane, interesovanje za nekretninama pod hipotekom je sve veće i one se sve češće prodaju jer je i veliki broj stanova opterećen obezbeđenjem”, rekao je Malešević.
U narednom periodu će, kako je ocenio, toga biti sve više i kupci će, u neku ruku, prestati da se kolebaju oko kupovine tih stanova.
“Sve će se više kupci upoznavati sa takvim stanovima i sa takvom vrstom kupovine. Svake godine ih je sve više i više. Tek će ih biti”, uveren je naš sagovornik.