Kako se zaštititi od prevare prilikom kupovine stana
Kupovina nekretnine može biti veoma stresna, a često pojedinci i nakon donesene odluke nisu sigurni da li su postupili pametno. Zbog toga je važno da se čuvate prevaranata i pomoću par saveta i procene stručnjaka obavite sigurnu kupovinu.
Najvažnija stavka prilikom kupovine stana je sređena i potpuna dokumentacija. Vlasniku ili investitoru tražite sve papire, a možete ih proveriti Vi ili neko stručno lice. Vlasništvo je veoma bitno, odnosno na koga se vodi nekretnina. Da li je to investitor, prodavac ili je to pitanje regulisano ugovorom sa trećim licima.
Ako se radi o staroj nekretnini proverite da li je upisana u katastar nepokretnosti. Nekretninu možete kupiti čak i ako nije uknjižena, ali to podrazumeva dodatne troškove oko uknjižbe nakon kupovine.
Ukoliko ste se ipak odlučili za nekretninu koja je u izgradnji pomoću dostupne dokumentacije možete proveriti o kakvom se investitoru radi. On mora da poseduje Rešenje o odobrenju za izgradnju i Potvrdu o prijemu dokumentacije, Ugovor sa Direkcijom za građevinsko zemljište i ugovore sa Elektrodistribucijom, toplanom i ostalim komunalnim kućama. Proverite istoriju njegovog poslovanja, a ne bi bilo loše ni da se konsultujete sa njegovim prethodnim klijentima.
Navedenu dokumentaciju mora da poseduje i prodavac novog stana koji je već izgrađen, a takvih nekretnina je najmanje na našem tržištu. Kada se radi o ovakvim stanovima obično postoji zapisnik gde se vidi da je zgrada izgrađena prema dozvoli i građevinskim propisima.
Prikupljanje potrebne dokumentacije može biti iscrpljujuće, ali to je jedini način da se osigurate od prevare. Danas je za gradnju potrebno dobiti nekoliko dozvola o kojima se redovno mora voditi dokumentacija, a ukoliko vam je previše komplikovano da sve to kontrolišete možete se konsultovati sa stručnjacima koji će vas na vreme upozoriti ukoliko se stvori sumnja.
Najpovoljniju kupovinu ćete ostvariti bez posrednika, odnosno u odnosu kupac-prodavac, ali to znači da morate biti dodatno oprezni. Najčešće do prevare dolazi kada kupujete stan u izgradnji, jer se dešava da investitori odustanu od gradnje već plaćenog stana. U tom slučaju bi bilo dobro da se dodatnim ugovorom zaštitite od novih, nepredviđenih okolnosti.
Kada se radi o kupovini starog stana trebalo bi da izvršite još jednu proveru. Radi se o tome da li je nekretnina predmet nekog sudskog spora. Da biste to saznali potrebno je da podnesete dopis sudskoj pisarnici i ukoliko se ispostavi da jeste, možete preko portala sudova Srbije proveriti da li je predmet parničnog, izvršnog ili vanparničnog postupka.
Bilo da se odlučite za kupovinu novog ili stana u staroj gradnji, dobro razmislite pre nego što donesete konačnu odluku. Konsultujte se sa stručnjacima kako ne bi došlo do prevare, a nakon što kupite nekretninu ne bi bilo loše da je osigurate i time se zaštitite od mogućih rizika.
Prevare su česte, a kupovina nekretnina mnogima je odluka koja se donosi jednom u životu. Iako vam se čini da se stanovi prodaju brzo i da nekada nemate vremena da razmislite, bilo bi dobro da osmotrite dobro sve opcije koje su vam na raspolaganju. Poslušajte neke od ovih saveta i pametno izaberite vaš naredni dom.