Kako ugovor o zakupu štiti i stanodavca i stanare?
Po sistemu „čist račun, duga ljubav“, ugovor o zakupu u startu će možda i sprečiti pojavu problema kad jednog dana podstanar želi da se iseli ili vlasnik želi da se zaštiti od nesavesnih podstanara.
Ako postoji dilema za koga je ovaj ugovor važan, za podstanara ili vlasnika, odmah da je rešimo – važan je za obe strane, jer je to najbolji raspoloživ način da svi zaštitite svoja prava. Ne savetujemo da budete negativni i da između vlasnika stana i njegovog podstanara treba da postoji napet odnos, ali gde su ljudi tu uvek postoji mogućnost spora.
Šta je ugovor o zakupu?
Ugovor o zakupu, koji potpisuju stanodavac i podstanar, zapravo je dokument na osnovu kojeg se vlasnik nekretnine obavezuje da će, u ovom slučaju stan, dati podstanaru na korišćenje, u zamenu za određenu novčanu naknadu, na određeni vremenski period.
Opšte odredbe ovog ugovora regulisane su Zakonom o obligacionim odnosima dok se posebne odredbe nalaze u okviru Zakona o stanovanju.
Ključna stvar koja mora biti definisana ugovorom jeste predmet zakupa, a sam ugovor mora da sadrži datum i mesto potpisivanja, kao i opšte podatke o stanu, kao što su adresa, struktura i površina, broj katastarske parcele na kojoj se nalazi, opremljenost i drugo.
Među najvažnijim dokumentima jeste visina kirije, kako bi se jasno stavilo do znanja koliko novca je stanar u obavezi da mesečno izdvoji i da stanodavcu. Time je regulisana i valuta kirije.
Pored kirije, ugovorom je definisano i vreme trajanja zakupa, a praksa je pokazala da je ono najčešće određeno na godinu dana. Ukoliko je slučaj da je u pitanju ugovor na neodređeno vreme, vlasnik stana i stanar imaju pravo da raskinu potpisani ugovor u otkaznom roku, koji je u slučaju zakupa stana, prema Zakonu o stanovanju, tri meseca, mada je u praksi on često kraći.
Ugovor ne mora da podrazumeva visinu depozita, kućnog reda ili toga ko plaća račune. Taj dokument ne mora uvek da bude potpisan, može biti i usmen a sve zavisi od dogovora između stanodavca i stanara i punovažan je čak i kada nije overen kod notara.
Dvostruka zaštita
Ugovor o zakupu štiti stanodavca sa jedne strane i stanara sa druge strane. To znači da ukoliko dođe do zloupotrebe prava koje ima stanar i ukoliko ne plati kiriju na vreme, stanodavac može raskinuti ugovor sa njim. Tačnije, stanodavac je dužan da opomene stanara da plati kiriju, a ukoliko on to ne uradi ni nakon 15 dana sledi raskid ugovora.
Depozit je takođe jedan od načina da se stanodavac zaštiti, da ukoliko stanar ne izmiruje račune ili ode pre predviđenog roka, vlasnik stana ima pravo da depozit iskoristi u svrhu izmirenja dugova koje je trebalo stanar da isplati. Ujedno, depozit je i garancija da stanar neće otkazati ugovor pre njegovog isteka.
Zašto je bitno da se potpiše ugovor o zakupu?
Ukoliko nije potpisan ugovor o zakupu podstanari se mogu susresti sa problemima kao što su iznenadno povećanje kirije, izbacivanje iz stana, stanodavac koji može da uđe u stan kad poželi, a da stanar nema pravo na zaštitu.
Zato se potpisivanjem ugovora o zakupu stanar osigurava da će o svakom koraku koji bi stanodavac preuzeo, a koji se tiče podstanarskog boravka u stanu i visine kirije, biti obavešten u predviđenom vremenskom roku koji je jasno definisan tim ugovorom.