Kako uštedeti novac i energiju u kući ili stanu?
U poslednjih pet godina sve više zastupljen je pojam „energetska efikasnost“. Bez obzira na kontekst u kom se govori o „energetskoj efikasnosti“ građani se neretko zapitanju kakvo značenje ima ovaj pojam?
„Pojam energetska efikasnost se najčešće javlja u dva moguća značenja, od kojih se jedno odnosi na uređaje, a drugo na mere i ponašanja. Pod energetski efikasnim uređajem smatra se onaj koji ima visok stepen korisnog dejstva, tj. male gubitke prilikom transformacije jednog vida energije u drugi. Kada je reč o merama, pod energetskom efikasnošću podrazumevaju se mere koje se primenjuju u cilju smanjenja potrošnje energije,“ ističe Luka Naglić, master mašinstva koji godinama radi na programu energetske efikasnosti.
On napominje da bez obzira da li je reč o tehničkim ili ne tehničkim merama, ili o promenama u ponašanju, sve mere podrazumevaju isti, ili čak i viši, stepen ostvarenog komfora i standarda.
Energetski pasoši
Kako bi se uštedom energije došlo istovremeno do uštede novca, napravljene su nekretnine koje poseduju energetske pasoše. Pomenuti pasoš je sertifikat o energetskim svojstvima zgrade, koji ima sadržaj i izgled u skladu sa Pravilnikom o uslovima, sadržini i načinu izdavanja sertifikata.
Energetski pasoš sadrži mere za unapređenje energetske efikasnosti zgrade, odnosno preporuke za unapređenje komfora i smanjenje potrošnje energije. Pored toga, on sadrži i informacije o ugrađenim materijalima i sistemima, kao i o uslovima komfora u objektu.
„Energetski pasoš pruža uvid u potrošnju energije i kvalitet objekta, kao i predloge inženjera kako biste mogli da unapredite kvalitet istog. Važno je pri pregledu energetskog pasoša obavezno pogledati stranu broj četiri, koja sadrži predviđene mere za unapređenje energetske efikasnosti zgrade, koji daje jasniju sliku o vrednosti nekretnine, kao i budućim ulaganjima pri rekonstrukciji objekta, što će uticati i na samu cenu nekretnine“, objašnjava Naglić.
U pravilniku stoji da novoizgrađeni objekti, kao i oni na kojima se vrši više od 25 procenata rekonstrukcije, moraju posedovati energetski pasoš, pa se na taj način i obezbeđuje sprovođenje energetski efikasne politike.
Koliko je velika uloga energetskih pasoša, govori i činjenica da je Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada unapređenje energetske efikasnosti u zgradama je utvrđeno kao javni interes u Republici Srbiji.
Energetski pasoš se izdaje nakon sprovedenog energetskog pregleda zgrade i postojeće projektne dokumentacije: „ U fazi tehničkog prijema zgrade, od strane ovlašćenog lica na terenu se vrši pregled svih pojedinosti i karakteristika koje su u samom sertifikatu naznačene. Energetski pasoš se potpisuje i kao dokument postaje validan na period od 10 godina, ukoliko se utvrdi potrebna validnost,“ kaže Naglić.
Kako uštedeti novac?
Pitanje od milion dolara jeste – kako istovremeno uštedeti novac i energiju? Odgovor na ovo pitanje nije jedinstven već u sebi nudi različita rešenja.
Prvo rešenje jeste renoviranje starih kuća, zamenom određenih delova koji su stari – to mogu biti stari prozori, vrata, krov i drugi delovi koji mogu poboljšati izolaciju vašeg doma i istovremeno vrše energetsku obnovu istog.
Gubitak toplotne energije može se smanjiti na više različitih načina popunjavanjem pukotina, procepa i drugih otvora na omotaču zgrade, korišćenjem efikasnijih kućnih aparata, kao i upotrebom štedljive rasvete.
„Od početka primene Pravilnika o energetskoj efikasnosti zgrada (2021.godine) vidljiva je upotreba termoizolacije i to uglavnom u minimalnoj debljini od 5cm stiroporom koja još uvek ne ispunjava uslove za kvalitetnom izolacijom objekta. S obzirom se najveći gubici energije dešavaju kroz otvore objekata tako i njihova adekvatna zamena energetski efikasnijim elementima u velikoj meri utiču na bolju efikasnost objekta“, zaključuje Nigić.
Kolika će biti energetska efikasnost zavisi pre svega od načina na koji se pojedinci odnose prema svojoj sredini i domu, istovremeno od toga će zavisiti i kolika će biti njihova ušteda novca.