Keramičke pločice - što veće to modernije
Nakon što smo vas u prethodnim tekstovima proveli kroz neke od novijih trendova u renoviranju, Halo oglasi nekretnine će vas ovim tekstom provesti kroz moguće načine korišćenja keramičkih pločica. Šta se poslednjih godina promenilo, šta je “in”, a šta “out” i gde se sve koristi keramika.
Keramika je, praktično u upotrebi oduvek. Još su je stari Rimljani koristili, a i danas je nezaobilazan materijal u izgradnji objekata. Ono što je specifično za poslednjih nekoliko godina jeste što se keramika koristi i više nego što smo svi navikli. Primera radi, samo u kupatilu i kuhinji gde su oduvek korišćene keramičke pločice, umesto do pola zida, sve se češće postavljaju preko celih zidova, do plafona. Evo šta se još promenilo.
Pločice u svakoj prostoriji
Velika promena za koju se veruje da su je u Srbiju doneli Italijani, ali ne samo u Srbiju, već da su tu “modu” rašilili po Evropi – jeste keramika u svim prostorijama, a ne samo u kuhinji i kupatilu. Posebno je zaživeo trend da keramika menja podove od drugih materijala u dnevnom boravku.Iako, na prvu loptu ne deluje kao da je keramika namenjena i ovoj prostoriji, to kad se bolje razmisli uopšte nije loše rešenje. Pločice su veoma praktične, otpornije su od drugih materijala koji se koriste za podove, otporne su na jače udarce i teško se habaju. One su, primera radi, idelan pod za stanove sa podnim grejanjem, jer su dobar provodnik i daju vam maksimalnu udobnost u zimskim danima. Naravno, ako uzmete u obzir da najviše vremena provedete u dnevnom boravku, da se tu i deca igraju, ali i da u tom prostoru primate goste, jasno vam je koliko je važno da imate pod koji se lako održava. Samo ako se redovno održavaju i brišu, one će i nakon 10 godina izgledati kao nove. Zato i ne čudi što su u velikom broju slučajeva tražena rešenja za dnevne sobe, umesto parketa, laminata i brodskih podova.
Izbor dezena podnih pločica
Pločice su dobro rešenje i zato što se lako održavaju, a u poslednjih nekoliko godina je i izbor daleko veći. Nove tehnologije rezanja pločica, kao i digitalna štampa doneli su mnogo više mogućnosti. Danas, pored klasičnih modela, pastelnih tonova, u ponudi su i modeli koji izgledom imitiraju parket, odnosno drvo, a utisak koji se postiže ovim izborom jeste toplina doma. Takođe, na tržištu su dostupne i sitne mozaik pločice, kao i retro pločice koje predstavljaju imitaciju cigle... Svakako, ne možete mnogo da pogrešite ako se odlučite za svetle boje koji stvaraju utisak većeg prostora. U narednom periodu očekuje se da će najpopularniji biti veseli paterni, šareni mermer.
Dimenzije i kvalitet
Kada je reč o dimenzijama, pločice dimenzija 15x15 koje su ranije bile popularne, odavno su “out” i više nisu u upotrebi, dok kompanije koje prate trendove takve pločice i ne proizvode. U poslednjih nekoliko godina sve su popularnije pločice većih dimenzija. Primera radi, dimenzija 50x25 centimetara spada u popularne kada je reč o pločicama, a poslednjih par godina, oni koji imaju velike prostorije stavljaju i pločice dimenzija 60x60, koje su veoma popularne.
Ali, na stranu dimenzije, mnogo je važnije da imate u vidu i kvalitet keramike koju postavljate. Na tržištu ima pločica različitih cena. Mogu da se nađu i za manje od pet evra po kvadratu, ali takve pločice verovatno neće zadovoljiti kvalitetom. Lako može da se desi da su pločice druge klase krive. Ukoliko se odlučite za prvu klasu, na raspolaganju su vam domaće, španske, italijanske pločice... Cena za prvu klasu se kreće i preko 5.000 dinara po kvadratu, a takve pločice su često laserski rezane i mogu se stavljati i bez fuga.
Troškovi
Ovo zadovoljstvo će, kako stvari stoje, koštati u proseku od oko 700 do oko 3.000 dinara po kvadratnom metru, zavisno od kvaliteta, klase pločice i slično... To znači, da je za veliku dnevnu sobu od 20 kvadrata potrebno od 14.000 do 60.000 dinara samo za kupovinu pločica, ali to nije jedini trošak. Uz pločice morate da uračunate i lepak, zavisno od toga koliko je sama podna površina ravna, na pomenutu kvadraturu, trebaće vam za ovu stavku još od 4.000 do 6.000 dinara. Ne zaboravite ni trošak za majstora ili takozvane “ruke”, a to je stavka koja košta od 5-10 evra po kvadratnom metru, a ako računate prosečnih 7 evra po kvadratu, za oko 20 kvadrata samo ruke ćete platiti oko 17.000 dinara. “Sitno”, ali i to se plaća, jeste fugovanje i završne lajsne koje mogu biti plastične ili metalne. Koštaju od 150 do 900 dinara. Trebalo bi da imate na umu da ceo proces postavljanja traje nekoliko dana.