Ko, kada i koliko plaća porez na prenos apsolutnih prava
Ukoliko spadate u one koji imaju stav o staroj gradnji kao kvalitetnijoj ili nemate dovoljno novca za novogradnju, svejedno, znajte da ste i za ovu vrstu nekretnine u obavezi da platite porez. Kako se oporezuju stanovi u starogradnji, odnosno oni koji su već bili u prometu, ko ima pravo na oslobađanje i kakva je procedura, pokušaćemo da vam objasnimo kroz ovaj tekst.
Kad se prometuju stari stanovi plaća se porez na prenos apsolutnih prava, koji prema zakonu iznosi 2,5 odsto od ukupne vrednosti stana. Evo i detalja.
Prvo poreska prijava
Da biste platili ovaj porez najpre morate da podnesete poresku prijavu. Procedura nije komplikovana, ali određena pravila postoje, a za početak to je rok od 10 dana od potpisivanja kupoprodajnog ugovora da se ova prijava podnese.
Prijave se podnose na obrascu „ППИ-4“ nadležnoj filijali Poreske uprave, onoj koja se nalazi na teritoriji gde je smeštena i vaša nova nekretnina. U toj prijavi morali bi da budu navedeni tačni podaci sa odgovarajućom dokumentacijom, potrebnom da bi se utvrdila visina poreske obaveze. Takođe, tu bi trebalo da stoji i ugovor o kupoprodaji ili druga isprava zavisno od načina sticanja nekretnine, izvod iz katastra, fotokopija ličnih karata prodavca i kupca. Ovo je prema zakonu obaveza prodavca, ali ga u praksi gotovo uvek plaća kupac u ime prodavca, koji i poresku prijavu popunjava podacima prodavca.
Kada se izlazi na teren
Na teren se ne izlazi po automatizmu, već takođe pod određenim uslovima. Recimo, ako cena u ugovoru nije niža od tržišne cene, poreznici će utvrditi poresku osnovicu u odnosu na tu cenu i neće izlaziti na teren. Ako, sa druge strane, procene da je cena niža od tržišne, onda će u roku od 60 dana od kad je primila poresku prijavu, da utvrdi tržišnu cenu. Poreznici mogu da procenjuju tržišnu cenu izlaskom na teren ili na drugi način.
Neće izlaziti na teren u slučaju kupoprodaje stanova u zgradi, a procenu će raditi na osnovu poređenja sa cenom nekretnina sličnih karakteristika ili na osnovu poređenja sa utvrđenom cenom u pravosnažnim presudama na sličnim nekretninama. Ako podaci nisu uporedivi, tročlana komisija izlazi na teren.
Izlazak na teren, dakle, otvara i mogućnost da se nešto promeni u iznosu na poreskom rešenju koji bi trebalo na kraju da platite – na niže ili na više.
Ako se dogodi da se tokom procene utvrdi da stan vredi manje nego što ste platili, platićete manji iznos na ime poreza za prenos apsolutnih prava. Ukoliko se utvrdi da vredi više, platićete više po ovom osnovu.
Ko nema oslobađanje, može da ima umanjenje
Dva propisana uslova za oslobađanje su i da je kupac prvog stana punoletan građanin sa prebivalištem u Srbiji, ali i da od 1. jula 2006. do dana overe ugovora o kupoprodaji nije imao u svojini stan na teritoriji Srbije.
Dakle, kupac stana može biti oslobođen plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava ukoliko je to prva nekretnina koju kupuje i ukoliko je njena površina do 40 kvadratnih metara, odnosno oslobađanje važi samo na 40 kvm, ukoliko imate veći stan porez plaćate na kvadrate preko tog broja. Za svakog člana porodičnog domaćinstva vlasnik ima pravo na poresko oslobađanje za još po 15 kvadrata. Pravo na oslobađanje od ovog poreza nemaju oni koji su već koristili to pravo ili pravo na povraćaj PDV-a za kupovinu prvog stana. Takođe, računa se iako je član porodičnog domaćinstva koristio pravo na oslobađanje jednog od ta dva poreza.
Procenjena vrednost nekretnine može biti umanjena najviše za 25 odsto zavisno od niza faktora. Samo po osnovu lokacije, cena može da varira plus ili minus 10 odsto, a zavisno od godine gradnje, plus minus 15 odsto. Za stanove u suterenu, potkrovlju i slično, variranje cene u oba smera ide i do 20 odsto, a za spratnost do 10 odsto.
Po proceni, komisija će sastaviti zapisnik, koji bi, ukoliko ste saglasni, trebalo i da potpišete. Ako se ne slažete sa navedenim u zapisniku, imate pravo da podnesete primedbu na zapisnik, odnosno žalbu na rešenje prvostepenog organa, kojim vam je utvrđena obaveza po osnovu poreza na prenos apsolutnih prava. O podnetoj žalbi odlučuje drugostepeni organ Poreske uprave.
Plaćanje – za 15 dana
Ono što bi, kad prođete ovu proceduru trebalo da sačekate, jeste rešenje Poreske uprave. Kada se dobije to rešenje, imate novi rok od od 15 dana za izmirenje ove obaveze. Primera radi, ukoliko je reč o stanu koji je vredan 40.000 evra, vaša poreska obaveza, bez umanjenja i oslobađanja, iznosiće 1.000 evra. Za skuplji stan od oko 60.000 evra, poreska obaveza je veća i iznosi oko 1.500 evra.
Ako kupujete stan manje kvadrature ili lošije opremljen, dalje od centra, primera radi, vredan 30.000 evra, vaša obaveza za porez na prenos apsolutnih prava iznosiće oko 750 evra.
Porez se, naravno, plaća u dinarima.