Koje lokacije u Beogradu će poskupeti zbog izgradnje metroa?
Ako je prema praksi iz svetskih metropola, izgradnja metroa diže cenu kvadrata nekretnine - što ste bliži liniji cena je veća. Prema tome i beogradskimetroće, nema sumnje, uticati na vrednost nekretnina u delu grada kojom linija bude prolazila. Kada se gradnja metroa privede kraju, a prema najavama čelnika grada izgradnja kreće krajem 2021. godine, jedno je sigurno – vlasnici stanova i zemljišta na toj trasi moći će svoju nepokretnost da prodaju za 15 do 20 odsto višoj ceni. Najviše će, kako sada izgleda, profitirati Mirijevo, gde je prosečna cena kvadrata među najnižima u prestonici.
Oni koji nemaju toliko strpljenja mogu da računaju na mogućnost da će i znatno ranije, kada prvi ašov bude zaboden u zemlju, samo na osnovu dobre perspektive, cene njihovih stanova ili zemljišta biti skuplji za 10 do 15 odsto. Još bolja vest je što bi i trenutno neurbanizovana naselja mogla da dobiju potrebnu infrastrukturu i da u perspektivi postanu naseljena. Halo oglasi nekretnine su za vas pripremili malo bolji pregled ruta budućemetrolinije i cene kvadrata, pre svega, na toj trasi.
Kuda prolaze linije metroa?
Prema planu koji je iznošen u javnost prva linija bi trebalo da se gradi od Železnika, preko nenaseljenog Makiša i Ade Huje, pa sa druge strane ka Mirijevu. Prva linija metroa biće duga 21,3 kilometara i imaće 21 stanicu od Železnika, Makiša, preko Belih voda, Banovog brda, Sajma, "Beograda na vodi", Trga republike, Bajlonijeve pijace, Cvijićeve ulice ka Pančevačkom mostu, Karaburmi, kroz Višnjičku pa sve do Mirijeva, koje će konačno dobiti na ceni.
Druga linija je planirana od Mirijeva preko Novog Beograda do Zemuna, a ove dve linije ukrštaće se ispod savskog amfiteatra. Druga linija će početi da se gradi po završetku prve, pa se očekuje i da će cene na toj trasi da rastu kasnije, imajući u vidu da se završetak prve trase planira tek 2028. godine. Ipak, treba razmišljati o budućnosti i pametno ulagati.
Druga trasa, prema trenutnom planu, duga je 19,2 kilometra, sa ukupno 20 stanica. Počela bi od Mirijeva, pa preko Ustaničke ulice i Cvetkove pijace ka Južnom bulevaru, Manježu, Savskom trgu, Bloku 18. Dalje bi išla preko Sava centra, ka Areni, Opštini Novi Beograd, te Senjskom trgu, Stadionu Zemun, Novom novosadskom putu i završila bi se u Zemunu.
Ko će najbolje proći duž prve trase metroa?
Budući da je metro prilika da budete mnogo bolje povezani sa centrom, ali i svim drugim željenim destinacijama, opšti konsenzus Halo oglasa i agenata za nekretnine jeste da će u novim okolnostima najbrže i najviše “procvetati” Mirijevo. Mirijevo, koje se poslednjih godina dosta izgradilo, prema svim prognozama moglo bi da dobije i na popularnosti. U ovom kraju cena kvadrata novogradnje kreće se u proseku oko 1.200 evra, a ukoliko bi se linija metroa pružila do tog kraja, cena bi mogla da dostigne i preko 1.600 evra po kvadratu u nekim slučajevima.
Ono što je i dalje dilema jeste da li će cene rasti kada metro bude napravljen i kad saobraćaj i zvanično krene ili dok su još radovi u toku. Halo oglasi nekretnine, na osnovu iskustva, savetuju da ukoliko želite da kupite stan u ovom beogradskom naselju, to učinite što pre, jer ćete kasnije za isti morati da odvojite više novca.
Još malo o prvoj trasi
Prosečna cena kvadrata na Čukarici, koja obuhvata i najskuplje Banovo brdo, ali i povoljnije Žarkovo i Čukaričku padinu, kreće se oko 1.440 evra po kvadratu. To je pokazao kalkulator prosečnih cena kvadrata na portalu Halo oglasa. Banovo brdo važi za popularan porodičan kraj i tu je prosečna cena kvadrata u ovom momentu 1.700 evra. Žarkovo se drži na 1.200 – 1.300 evra u proseku, a Čukarička padina na 1.500 evra po kvadratu. U svim tim naseljima je za očekivati porast cena i do 20 odsto u završnoj fazi izgradnje metroa.
Druga linija: Ustanička - Južni bulevar - Savski trg - Merkator - Novosadski put
Na drugoj trasi metroa, teško je naći stan po ceni ispod 1.500 evra. Južni bulevar je proteklih godina imao i dosta novogradnje, pa je kvadrat tu na ceni, a u opštini Savski venac cena novogradnje već premašuje 3.000 evra, budući da je reč o strogom centru grada. Očekuje se da će metro neznatno podići i cene u tim delovima Beograda, ali su veća očekivanja u tom pogledu od novobeogradskog i, naročito, zemunskog dela, gde bi kvadrat mogao da poskupi. Očekuje se i da bi stanica metroa mogla da podstakne gradnju u delovima gde za to ima mogućnosti.
Izdavanje na dan se seli van centra
Uobičajena je praksa da turisti kada odlučuju u kojem će kraju grada odsesti, po pravilu biraju centar. Ukoliko im je centar preskup, biraju delove grada u kojima u blizini imaju stanice metroa. Bar je takva praksa u evropskim i svetskim metropolama. Iako je tokom kovid 19 krize izdavanje stanova na dan opstalo “na infuziji”, očekuje se da će sa smirivanjem epidemiološke situacije i sa povratkom stranih turista, ova vrsta biznisa ponovo biti zastupljena. Tu je šansa i za naselja poput Žarkova, Mirijeva, Zemuna, da privuku turiste za dnevno izdavanje, ukoliko im je potrebno nekoliko stanica metroom do centra.