Koji tip grejanja je najisplativiji, a koji najskuplji u Srbiji?
Odabir najisplativijeg grejanja u Srbiji zavisi od mnogo faktora, kao što su tip nekretnine, dostupnost energenata, koja su neophodna početna ulaganja i koliki su dugoročni troškovi.
Prema podacima od prošle grejne sezone, sa početkom od oktobra 2023. godine, najniže troškove grejanja imala su domaćinstva koja se greju na drva, a najviše su plaćali oni koji se greju na struju.
Za prosečan stambeni prostor od 60 kvadrata, koji se greje na 20 stepeni 16 sati dnevno, grejanje na drva bi ukućane koštalo oko 56.000 dinara za sezonu, dok bi grejanje na struju dostiglo sumu od oko 200.000 dinara, objavila je Agencija za energetiku Srbije.
Grejanje na drva
Kada govorimo o najnižim troškovima, oni se odnose na područja Srbije u kojima se drva za ogrev mogu nabaviti po pristupačnijim cenama i podrazumeva se da domaćinstva imaju novije peći, čija je efikasnost veća.
Ipak, ovaj vid grejanja može biti veoma naporan. Nabavka drva, cepanje, skladištenje, kao i održavanje vatre tokom celog dana može biti fizički veoma zahtevno. Za ovakav vid grejanja se najviše odlučuju stanovnici ruralnih područja, zbog pristupačnosti resursa i niskih troškova.
Značajno veće troškove će imati domaćinstva koja koriste skuplje ogrevno drvo ili imaju peći niže efikasnosti, a ta suma se procenjuje i na više od 90.000 dinara.
Grejanje na pelet
Zbog svoje energetske efikasnosti i ekoloških prednosti sve popularnije je grejanje na pelet ili briket. Prema procenama agencije, troškovi za ovaj vid grejanja su nešto niži od 90.000, pod uslovom da se pelet sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim upravo za ovo gorivo.
Peći na pelet sagorevaju ravnomerno, pružaju stabilnu temperaturu i često dolaze sa automatskim sistemima za doziranje, što značajno olakšava održavanje temperature tokom celog dana, bez potrebe za stalnim nadzorom.
Iako su početna ulaganja veća, zbog cena peći i ugradnje sistema za grejanje, dugoročno ovaj vid grejanja može biti isplativiji od električnog. Takođe, ono što je neophodno obezbediti ako se odlučite za ovaj tip grejanja, je adekvatan prostor za skladištenje peleta, kako bi se sprečilo njegovo oštećenje od vlage i održala maksimalna efikasnost.
Grejanje na gas
Grejanje na prirodni gas nudi visoku energetsku efikasnost i komfor. Gasni kotlovi omogućavaju brzo zagrevanje, a sistem je često automatizovan, što i kod ovog tipa grejanja smanjuje potrebu za stalnim podešavanjem.
Iako su troškovi instalacije sistema za grejanje na gas visoki, posebno u područjima koja nemaju pristup gasovodu, dugoročna ušteda na energiji takođe može biti značajna.
Prema podacima koje je objavila Agencija za energetiku Srbije, grejanje korišćenjem prirodnog gasa iznosi nešto manje od 60.000 dinara za sezonu.
Električno grejanje
Električno grejanje jednostavno je za instalaciju i korišćenje, ali zbog visoke cene električne energije u Srbiji, ovo je najmanje isplativa opcija na dugoročnom nivou, naročito za veća domaćinstva.
Najveće troškove energije za grejanje imaju domaćinstva koja koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje, propan butan gas i lož ulje. Za nabavku energenata ili energije, koja je potrebna za grejanje prosečnog stana tokom cele sezone, potrebno je izdvojiti oko 200.000 dinara za električnu energiju, nešto više od 170.000 dinara za lož ulje ili oko 150.000 dinara za propan butan gas.
Ovaj vid grejanja može biti putem radijatora ili kao podno grejanje. Ugradnje podnog grejanja je skuplja od klasičnog radijatorskog i varira od 15 do 40 evra po kvadratu, ali je ono dugoročno mnogo isplativije.
Centralno grejanje
Cena usluge centralnog grejanja, kada su u pitanjustanovi u Beogradu iznosi 200 dinara po kvadratnom metru nekretnine i identična je za sve stambene jedinice u svim delovima grada. Ista usluga u Novom Sadu je znatno povoljnija i iznosi 98 dinara po kvadratnom metru stana, dok građani Niša za ovu uslugu plaćaju 92 dinara po kvadratnom metru.
Na osnovu ove statistike, građani Beograda mesečno tokom cele godine, za stan od 60 kvadrata, plaćaju 144.000 dinara godišnje, dok građani Novog Sada za nekretninu iste kvadrature plaćaju nešto više od 70.000 dinara. U Nišu centralno grejanje košta oko 66.000 godišnje za takav stan.