Koliko će vas koštati zidanje kuće od 100 kvadrata
Ljubitelji stanovanja u kući, slobode koju ona daje, dvorišta, podruma, sopstvene garaže, a koji ne žele sebi montažnu već zidanu kuću, moraju u startu da planiraju da će im, od trenutka kad kupe plac, biti potrebno najmanje godinu dana da se usele u svoj novi dom. A koliko će ih izgradnja koštati? To je već komplikovanije pitanje na koje vam sada dajemo odgovor...
U prošlom broju smo vam predstavili šta vam je sve potrebno kako bi na kraju dobili ključ u ruke i uselili se u montažnu kuću. Ako vas nismo ubedili i čvrsto ste odlučili da sazidate sebi dom, da probamo da pomognemo sa pregledom troškova i vremena potrebnog za to.
Za početak, pre nego što uopšte počnete sa izgradnjom, morate imati plac. Ako ste se interesovali za plac, to je tek početak i verujte da može potrajati dok ne nađete odgovarajuću lokaciju. I tada još nemate uslove za gradnju. Potrebna vam je, naime, i građevinska dozvola, lokacijska, upotrebna, morate misliti na razne saglasnosti, ali i priključke. U ovom slučaju budite oprezni, jer cena zavisi i varira od grada do grada.
Cena vašeg doma na kraju zavisiće i od rasporeda soba, broja stubova, cene majstora... Projekat sa rasporedom, košta oko 1.500 evra. To je inicijalni trošak.
Za kuću od 100 kvadrata oko 50.000 evra
Ne računajući dozvole, čija cena varira, za kuću od 100 kvadrata i plac u proseku bi trebalo odvojiti oko 50.000 evra. Od toga polovinu ode na plac. Ali da se pozabavimo drugom polovinom. Računajte da vam samo za temelj, ploču, armaturu treba oko 12.000 evra, to je ujedno i najskuplji deo, ali je važno da bude dobro urađen, jer se ceo vaš dom oslanja na temelj.
Materijal za izgradnju i troškovi okvirno izgledaju ovako. Za kuću od 100 kvadrata potrebno je otprilike oko 5.500 komada blokova, koji koštaju oko 0,5 evra po komadu, dakle oko 2.750 evra za ovu stavku, a sledi cigla, oko 2.700 komada, što može da košta oko 370 evra. Za osam kubnih metara građe potrebno je oko 2.000 evra, a za 14 kubika peska 560 evra. Za 74 kubika betona, koliko je procenjeno da je potrebno, trebalo bi odvojiti nešto više od 5.000 evra.
Računajte i gvožđe, to vam je oko 90 kilograma po kubnom metru, a treba odvojiti oko 0,5 evra po kilogramu. Zatim sledi kreč i cement, oko šest tona, a 100 evra košta jedna. Za jedan metar kvadratni krova trebaće vam oko 14 komada crepa, komad košta 0,5 evra.
Kad stignemo do stolarije ne zaboravite da drvena stolarija košta oko 200 evra po kvadratu, PVC stolarija oko 130 evra po komadu u proseku, a aluminijumska 110 do 120 evra po kvadratu.
U proseku, za stolariju, prozore, vrata, terasu itd za kuću od 100 kvadrata trebalo bi računati na oko 1.800 evra.
Za klasičan parket sa hoblovanjem planirajte oko 2.000 evra, osim ukoliko niste odlučni da uštedite na ovoj stavki, onda možete planirati laminat koji izgleda slično, a košta neuporedivo manje.
Kada je reč o instalacijama, vodovodna može da košta oko 500 evra, a elektroinstalacija oko 2.000 evra.
Za kompletno sređivanje i opremanje kuhinje i kupatila računajte da nećete proći ispod 5.000 evra.
Dnevnice “za ruke” i do 40 evra
Većinu ovih radova ne možete da uradite sami i potrebni su majstori specijalizovani za ove poslove. Njihova dnevnica može mnogo da varira od mesta do mesta, ali se otprilike tarifa kreće ovako. Majstor zidar dnevno može da košta od 25-30 evra, ali morate računati i njegove pomoćne radnike. To je još oko 10-15 evra po osobi, a radi se ceo dan, od osam do deset sati. I to je stvar dogovora, jer glavni majstor može da traži i 40 evra dnevno.
Imajte na umu da su cene koje smo vam naveli okvirne, da u tom procesu mogu uvek da iskrsnu neplanirani troškovi, ali i neki građevinski materijal može da se nađe na akcijskoj prodaji upola cene. To ne možete precizno planirati dok se ne upustite u radove.
Kad se podvuče crta, zidanje kuće može da se učini, sa strane kućnog budžeta, kao ubacivanje novca u rupu bez dna i kao proces koji će trajati zauvek – ali u proseku se ključ u ruke dobije za oko godinu dana.
Usput ćete potrošiti i živce i novac, jer svi koji su ulazili u ovu avanturu, imali su i dogodovštine za kasnije. Od problema s majstorima, pa na dalje. Ali to i nije loše. Jer na kraju dobijate svoj dom, zidani, onakav kakav ste hteli, pa vam tih godinu dana intenzivnih radova više i ne pada na pamet.