Koliko košta iznajmljivanje stana u Srbiji?
4.2.2014.
Članarina i agencijska provizija
Prvi trošak sa kojim se mnogi zakupci stana suoče odmah na početku, jeste plaćanje članarine agencijama za nekretnine, kako bi se uopšte pogledao stan. Ako vam se ovo dogodi, znajte da ni po jednom zakonu vi kao budući zakupac nemate nikakvu obavezu plaćanja članarine, pa vam u tom slučaju predlažemo da angažujete neku od proverenih agencija za nekretnine koje vam uslugu pokazivanja stanova neće naplaćivati.
Tek ukoliko vam agencija pronađe stan i vi odlučite da baš njega iznajmite, bićete u obavezi da platite agenciji agencijsku proviziju za završen posao, koja uobičajeno iznosi 50 odsto od prve kirije. To znači da, ukoliko je kirija za stan koji želite da iznajmite 150 evra, platićete agenciji proviziju u visini od 75 evra.
Plaćanje depozita i kirije
Pored agencijske provizije, na početku iznajmljivanja je potrebno izdvojiti i novac za plaćanje depozita stanodavcu. Depozit je način da se stanodavac obezbedi, ukoliko se u stanu napravi neka šteta ili ako nakon vašeg napuštanja nekretnine ostanu neplaćeni računi.
Plaćanje, kao i visina depozita stvar je dogovora između vlasnika stana i zakupca, pa se može dogoditi i da stanodavac ne traži depozit, pa vam predlažemo da se o svemu detaljno dogovorite sa vlasnikom. Najčešće je depozit u visini jedne kirije, mada ni to nije pravilo, što potvrđuje i primer Marije (20), studentkinje iz Niša, koja već tri godine živi kao podstanar u Beogradu.
„Kod prethodnog zakupa stana sam vlasnicima uz prvu kiriju dala i depozit od 300 evra, koji je bio veći od jedne mesečne kirije. A kada sam se iseljavala iz sasvim uredno ostavljenog stana, gazde su mi rekle da, prema njihovom mišljenju, tačno toliko novca treba da se stan opet dovede u stanje kakvo je bilo i pre godinu i po dana, kada sam se ja uselila. Sadašni gazda mi nije tražio toliku sumu novca i rekao je da će mi depozit u potpunosti vratiti po iseljenju, ukoliko ne bude neke veće štete“, navodi naša sagovornica.
Takođe, sa stanodavcem se morate dogovoriti i oko visine i načina plaćanja kirije. Osim o visini kirije, morate se dogovoriti i o načinu plaćanja, jer većini stanodavaca odgovara mesečno plaćanje, mada ima i onih koji traže novac i za nekoliko meseci unapred.
Ukoliko iznajmljujete namešten stan obavezno sastavite i Zapisnik o primopredaji, u kome ćete navesti sve nedostatke koje vidite u stanu, pre svega oštećenja na nameštaju, ali i svim ostalim stvarima i uređajima. Na ovaj način će stanodavac biti upoznat unapred sa svim i neće kasnije moći da kaže da ste vi nešto pokvarili, pa samim tim i zahtevati od vas da isto i popravite, tj. platite popravku ili zamenu.
Mesečni računi
Nakon isplate depozita i prve kirije ili kirija, podstanarski život podrazumeva i mesečno plaćanje sledećih računa: Infostan, struja, fiksni telefon, kablovska i Internet...
Sve tekuće popravke, npr. kvar na mašini za veš, curenje vodokotlica, obično rade gazde same, dok ćete za zamenu sijalica ipak morati sami da se pobrinete.
Proverite pravnu dokumentaciju
Iako vas neće koštati ništa, savetujemo vam i da od stanodavca tražite svu neophodnu dokumentaciju koja se tiče te nekretnine, kako biste se uverili da je on zaista i vlasnik, jer nisu usamljeni slučajevi da osobe koje izdaju stanove nisu vlasnici već se samo tako predstavljaju. To se naročito dešava kada se vlasnici stanova nalaze u inostranstvu, pa u njihovo ime rođaci ili prijatelji izdaju njegov stan. Ovo je zakonski dozvoljeno, ali se tada mora posedovati punomoć kao dokaz, koja mora biti overena u sudu.
Potpišite ugovor o zakupu stana
Poslednji, ali možda i najvažniji korak prilikom iznajmljivanja stana jeste sklapanje Ugovora o zakupu, za koji se u Zakonu o stanovanju izričito naglašava da se zaključuje u pismenoj formi. Ovo je stvar koju mnogi podstanari ne znaju, pa pristaju da stan zakupe na osnovu usmenog dogovora, što vam nikako ne savetujemo.
To što će vlasnik stana napraviti i potpisati ugovor sa vama ne znači da je odmah u obavezi da plaća porez, već će time samo zaštititi sebe i svoju nekretninu. Porez se plaća samo ukoliko se taj uguvor overi u sudu, jer će tada sud jedan primerak proslediti poreskoj upravi, naveo je za Halo oglasi nekretnine advokat i pravni zastupnik Udruženja podstanara „Velegrad“, Mirko Mirković. Zbog toga je sklapanje pismenog ugovora važan kako za stanodavca, tako i za vas jer je to jedini način da se zaštitite od neočekivanih i iznenadnih događaja.
Predlažemo vam i da prilikom sklapanja Ugovora o zakupu stana razmenite i fotokopije ličnih karata, jer će vam to u budućnosti skratiti postupak pronalaženja vlasnika, ako dođe do nekih komplikacija.
Ukoliko povedete računa o svim pojedinostima koje smo vam naveli, sigurni smo da ćete proći bez većih problema prilikom iznajmljivanja stana. Ukoliko se ipak suočite sa nekim problemom pišite nam na pitanjacitalaca@halooglasi.com i mi ćemo vam u najkraćem roku odgovoriti i, nadamo se, pomoći u rešavanju novonastale situacije.
Izvor: Halo oglasi