Koliko košta najam stana blizu beogradskih fakulteta
Sezona izdavanja stanova već je počela, a najveću tražnju u ovo doba godine podstiču studenti pred novu školsku godinu. Dobra vest za sve koji traže stan, za studente i ostale podstanare, jeste ta da su cene zakupa ove godine nešto niže u odnosu na prethodni period. Halo oglasi nekretnine istraživali su za vas kakva je ponuda i koje su cene u najvećem univerzitetskom gradu u Srbiji - u Beogradu.
Prvi savet za sve one koji su krenuli u potragu za odgovarajuchim stanom, jeste da budu brzi. Avgust je mesec kada povoljni i kvalitetni stanovi brzo “planu”, jer masa studenata pred početak nove školske godine traži smeštaj baš tokom ovog meseca.
Kako su za Halo oglasi nekretnine rekli po agencijama, najtraženiji su manji jednosobni stanovi, garsonjere i dvosobni stanovi - to su nekretnine za koje je lako naći podstanare posebno u ovom periodu, ali naravno, pod uslovom da troškovi komunalija nisu previsoki.
Mi vam sada nudimo okviran pregled cena, a u svakom slučaju, kad krenete u ozbiljnu potragu za odgovarajucim smeštajem, savetujemo da, pored štampanog izdanja Halo oglasa, obavezno pogledate i broj 1 sajt za nekretnine u Srbiji www.halooglasi.com/nekretnine.
Trosoban stan košta kao jednosoban, ali...
Cene su u prestonici različite, a najviše variraju zbog opremljenosti stana, lokacije, od toga da li ima centralno grejanje ili nema... Stanovi u blizini škola i fakulteta drže cenu iako nisu u centru, a utiče još i spratnost, opremljenost… Tako je, na primer, za jednosoban stan u Beogradu potrebno izdvojiti oko 150-250 evra.
"Zanimljivo je da su zapravo najskuplje garsonjere i mali stanovi, posebno oni koji su locirani blizu fakulteta i srednjih škola. Njima cena, ni kada je reč o izdavanju, ni kada je reč o prodaji, nikako da padne", kažu agenti za nekretnine.
Kako navode, sada je situacija takva da za relativno mali novac, recimo 250 evra, može da se iznajmi i trosoban stan, ako je udaljen od centra. Međutim, tu bi trebalo posebno voditi računa o troškovima za struju ili infostan, koje mogu da "nazidaju" krajnji trošak smeštaja za još oko 200 evra - zavisi. Samo trošak za infostan, na primer, može da bude veći od 100 evra.
Manji stanovi najtraženiji, Mirijevo i Borča najjeftiniji
Kad studenti traže stan, mahom ih zanima da trošak po osobi ne prelazi 100 evra. Najjeftinija naselja u prestonici, gde recimo garsonjera može da se nade i za 100 evra jesu Mirijevo, Karaburma, Borča, Medaković. Na tim lokacijama i veći jednoiposoban ili dvosoban stan mogu da se nađu za 200 evra.
Praksa je i da nekoliko studenata odluči da iznajmi veći stan, na boljoj lokaciji i da u tom slučaju dele i troškove, jer ih izađe kao garsonjera u udaljenom delu grada.
U ovim situacijama, nije retkost da gazde, recimo trosobnih stanova, odluče da ograniče broj ljudi koji u njima mogu da žive, kako bi izbegli veće habanje i česte popravke. U agencijama kažu da je takva praksa uglavnom rasprostranjena prilikom iznajmljivanja dvosobnih stanova. Dvosobni stanovi koštaju od 200 do 600 evra, zavisno od zone grada i opremljenosti.
Ipak, u ovom periodu najatraktivnije lokacije su centar grada, delovi oko Vukovog spomenika, oko fakulteta na Voždovcu, oko Kliničkog centra gde se nalazi nekoliko fakulteta, kao i Novi Beograd oko Starog Merkatora, odnosno sve one lokacije koje se nalaze blizu fakulteta ili imaju dobru povezanost linijama gradskog prevoza.
Tako garsonjere i jednosobni stanovi oko Vukovog spomenika koštaju mesečno od 180 do 220 evra, dok jednoiposobni i dvosobni dostižu cenu od 220 do 250 evra.
Voždovac u blizini fakulteta takođe drži cenu, pa najam garsonjere i jednosobnih stanova u tom kraju mesečno košta od 120 do 200 evra, a jednoiposobni i dvosobni koštaju od 160 do 250 evra.
Na Novom Beogradu situacija je takva da za manje stanove, garsonjere i jednosobne mesečno treba odvojiti od 150 do 200 evra, a za jednoiposobne i dvosobne od 180 do 270 evra. Nešto su veće cene oko Medicinskog i Veterinarskog fakulteta, ali zato što su i ti stanovi blizu centra grada.
Iznajmljivanje sobe
Kome ne smeta suživot sa vlasnikom stana, može da prođe jeftinije i iznajmi sobu, za koje je potrebno odvojiti od 70 do 140 evra mesečno, opet zavisno od opremljenosti i lokacije.
Specifičnost sobe je ta što neke gazde, recimo, u cenu uključe i sve troškove, a neki ipak odluče da plaćate struju po pola i slično.
Ograničenje prilikom iznajmljivanja sobe jeste i to što su kućna pravila već tu, a na novom stanaru je da se u njih i uklopi.
Depozit - startni trošak
Ono što za mnoge predstavlja problem jeste to što vlasnici stana mahom insistiraju da podstanar prilikom plaćanja prve kirije plati i depozit u visini te kirije. Tako se trošak u prvom mesecu duplira. Većini vlasnika to je način da se zaštite od nesavesnih podstanara. Njima depozit služi da budu sigurni da stanar neće ostaviti neplaćene račune ili štetu u stanu. Mnogi su u tom slučaju spremni i da spuste cenu zakupa, samo ako je stanar voljan da jednu kiriju priloži kao vrstu osiguranja.
Izvor: Halo oglasi