Koliko košta nova kuhinja
16.2.2012.
Ono što najvećim delom čini kuhinju jesu kuhinjski elementi koje možete kupiti gotove ili poručiti da se oni izrade po željenim dimenzijama. Danas se kuhinje najčešće prave od pločastih materijala (iverica i medijapan) koji su se pokazali kao veoma dobar izbor zbog svog kvaliteta, izbora dezena, boja, jednostavnosti montaže ali i veoma pristupačne cene. Za kuhinju od ovakvih materijala potrebno je izdvojiti od 600 do preko 2.500 dinara po kvadratnom metru. U cenu izrade kuhinje neophodno je uračunati i cenu okova, nogica, lajsni, ručica, kao i klizača. Njihova cena zavisi prvenstveno od materijala, proizvođača, ali i od kvaliteta, pa će vas oni u proseku koštati od po 35 do 500 dinara po komadu. Međutim, kada su u pitanju klizači cena ide i do 5.000 dinara, što zavisi od njihove dužine.
Svakako detalj o kome mnogi kupci ne vode računa, a veoma je važan kada su u pitanju pločasti materijali jeste kantovanje, odnosno oblaganje ivica kuhinjskih delova. Ovo je najbolje raditi ABS trakom čija je cena oko 150 dinara po dužnom metru, ili melaminskom trakom, koja je lošijeg kvaliteta, pa je njena cena oko 40 dinara po dužnom metru. Pored toga, kuhinju je nemoguće zamisliti bez radne površine koja se izrađuje od radnih ploča različitih dezena, debljina od 30 do 40 mm od čega će zavisiti i cena. Tako je za kuhinjsku radnu ploču potrebno izdvojiti od 2.200 dinara do 3.500 dinara po dužnom metru.
Za razliku od pločastih materijala kuhinjski elementi se mogu izrađivati i od punog drveta, mermernih i staklenih elemenata, ali je njihova izdrada mnogo skuplja, pa košta i po nekoliko hiljada evra.
U opremanju kuhinje novac je potrebno izdvojiti i za kupovinu sudopere, koja se može kupiti po veoma različitim cenama. Najjeftinije se kreću već oko 2.000 dinara, dok je za skuplje i kvalitetnije sudopere izrađene od granita potrebno od 18.000 do 50.000 dinara. Odabir i kupovina baterije zavise od proizvođača, pa će cene biti različite i kretati se u rasponu od 1.500 do 7.000 dinara, ali na tržištu možete pronaći iekskluzivnije varijante koje rade na senzor čija cena zna da dostigne i 50.000 dinara.
Bela tehnika
Nakon odabira materijala od kojih će biti radni deo u vašoj kuhinji, preostaje vam da je opremite i svim neophodnim uređajima i belom tehnikom. Svakako najveća investicija jesu šporet i frižider i njihove cene prvenstveno zavise od proizvođača, ali i vrste. Tako je za klasičan frižiderpotrebno izdvojiti oko 20 000 din, dok je za kombinovani potrebno od 30.000 – 57.000 dinara, mada frižidere možete pronaći i preko 100 000 dinara. Klasičan električni šporet košta od 20.000 – 45.000 din, dok ugradni šporet sa ravnom pločom i ugradnom rernom košta od 50.000 – do 90.000 din.
Pored navedenih osnovnih aparata koji se mogu naći u kuhinji važno je napomenuti i cene dodatnih uređaja kao što su mašina za pranje sudova koja se može kupiti već od 15.000 dinara, pa naviše. Takođe, u dodatne aparate spada i mikrotalasna rerna čija je najjeftinija cena 5.000 dinara. Čak iako vaša kuhinja poseduje prozor, savetujemo vas da iznad šporeta ugradite aspirator, jer ćete tako dodatno zaštiti svoje zidove i kuhinjske elemente od vlage i masnoće. Cene aspiratora kreću se od 4.500 pa sve do 70.000 dinara.
Konačna cifra opremanja kuhinje zavisiće prvenstveno od same veličine, izgleda, ali od toga koliko ćete morati da platite majstora. Uglavnom je pravilo da majstori traže u proseku oko 50 odsto od ukupne vrednosti materijala. Takođe, na konačnu cenu kuhinje uticaće i izbor uređaja u njoj. Zbog toga, ako se odlučite za jednostavniji dizajn kuhinje od jeftinijih materijala cena izrade će se kretati u proseku oko 1.000 evra, dok ćete za kupovinu najosnovnijih uređaja morati da izdvojite minimum 600 evra. U svakom slučaju predlažemo vam da se dobro raspitate o svim cenama uređaja koje želite, kako biste u startu znali koliko novca treba da izdvojite.