Koliko koštaju novi PVC prozori, a koliko dodatni troškovi
Ako ste rešili da vaš stan dovedete u tip top stanje i stigli ste do faze kada menjate stolariju, to je dobra odluka, ali i zahtevna. Zavisno od toga da li ste se odlučili za postavljanje PVC ili aluminijumske stolarije, prozor može da košta 100 ili 200 evra, ali je ova investicija utoliko isplativa jer obezbeđuje dobru zvučnu i toplotnu izolaciju što donosi i uštede kada je reč o potrošnji električne energije.
U prethodnim brojevima, proveli smo vas kroz više faza renoviranja, kroz rušennje zidova, molerske radove, električarske, vodoinstalaterske i keramičarske poslove. Serijal koji su Halo oglasi nekretnine spremili za vas, provešće vas u ovom broju kroz kompletnu zamenu stolarije. Daćemo vam pregled koliko vam je za taj poduhvat potrebno vremena i novca.
PVC ili aluminijumski prozor
Prozori od drveta su nekad bili jedini izbor, ali danas ih građani kod kojih se još zadržala takva stolarija, mahom menjaju za PVC ili nešto skuplju i kvalitetniju varijantu – aluminijumsku. PVC ili polivinil hlorid je sintetički materijal koji ne propušta toplotu van stana, a otporan je na vremenske uticaje, ne truli i dugo traje. Aluminijumska stolarija je lakša, stabilnija i pruža više tehničkih rešenja, pa se češće koristi za izradu većih profila. Alu prozori pružaju odličnu zvučnu i termo izolaciju, a pošto su izrađeni od prirodnog materijala u potpunosti se recikliraju.
Međutim, pre nego što počne postavka novih vrata i prozora, potrebno je da firma uzme mere po kojima će i raditi prozore. Računajte da izrada traje nekoliko nada, a ugradnja do dva dana. Morate najpre ukloniti postojeće, a majstori te poslove naplaćuju mahom 10 evra po okviru. Kada ste to završili na redu je ugradnja a tu su pravila različita – negde je ona gratis, dok neke firme naplaćuju 10 do 50 evra po okviru. Uz cenu ugradnje, nemojte da vas iznenadi i cena dostave, koju neki naplaćuju, a ako živite na spratu bez lifta npr četvrtom spremite još oko 2.000 dinara za uslugu uznošenja nove stolarije do stana.
Cene prozora zavise od njihove veličine i izabranog materijala, kvaliteta okova, kao i od toga da li su jednokrilni ili dvokrilni. U proseku, prozor može da košta od 40 do 300 ili 400 evra. Recimo, najmanji PVC prozor dimenzija 60x60 košta okvirno oko 40 evra, dok za veći prozor, dimenzija 200x140 morate odvojiti gotovo 200 evra.
Prosečna cena jednokrilnih PVC prozora srednje veličine je oko 90 evra, pa do 110 evra, dok su dvokrilni skuplji i cene se kreću od oko 110, pa do 200 evra. Cena može i da raste, zavisno od toga da li želite fiksne prozore ili one koji se otvaraju, tj. imaju okretno – nagibni mehanizam. Tako je za jednokrilne potrebno od 90, pa do 200 evra, a za dvokrilne i do 300 evra.
Ako su vaš izbor aluminijumski prozori, morate voditi računa da li ćete izabrati one profile koji u sebi nemaju termo – prekid, kroz koje se gubi mnogo toplote ili one sa termo prekidom koji odlično čuvaju toplotu.
Jednokrilni aluminijumski prozor sa termo – prekidom košta oko 200 evra, dok su one koji nemaju termo prekid možete kupiti i skoro upola jeftinije.
Dvokrilni ALU prozori, recimo, u najmanjoj dimenziji 80x120cm sa termo - prekidom koštaju od 160 evra, dok najskuplja varijanta dvokrilnih prozora sa okretno – nagibnim mehanizmom veličine 200x180cm, košta prosečno 400 evra.
Najbolje je, zapravo, kombinovati aluminijum i drvo, gde je unutrašnjost prozora od drveta, a spoljašnjost od aluminijuma. To je prozor koji pruža najbolju toplotnu izolaciju. Ti prozori mogu biti i do 40 odsto skuplji od prozora sa termo – prekidom.
Pametno birajte vrata
Postoje dve vrste vrata: spoljašnja i unutrašnja. Spoljašnja su zahtevnija, jer se od njih očekuje da „izdrže“ sve vremenske uslove – kišu, sneg, sunce. Zato se ta vrata mahom biraju od pomenutih materijala- PVC ili ALU.
Za balkonska vrata dimenzije 80x200cm od PVC-a, potrebno je izdvojiti oko 110, a za nešto veća i cena skače na oko 150 evra. Aluminijumska vrata su i do 40% skuplja od PVC-a, pa je za najmanju dimenziju, sa termo prekidom potrebno od 200 evra.
Ne zaboravite na ugradnju okapnica. Kao najbolje rešenje pokazale su se aluminijumske čija se cena kreće od oko 12 evra po dužnom metru, sa ugradnjom.
Unutrašnja vrata većina građana bira da budu od medijapana, ređe od drveta, jer nisu izložena spoljnim vremenskim uslovima. Cena sobnih vrata od medijapana standardne širine štoka u dimenziji 80x200cm koštaju u proseku od 130 evra, a ukoliko želite širi štok, cene mogu ići i do 300 evra. Ugradnja se kreće oko 5.000 dinara.
Za postavljanje sobnih vrata, izređenih od hrasta potrebno je najmanje oko 90 evra, dok ona koja su izrađena od trešnje koštaju od 100 evra.
Obnova drvene stolarije
Ako nemate novca da kupujete novu stolariju, ipak morate povremeno ulagati u obnovu postojeće drvene. Ukoliko prozore i vrata niste više od pet godina lakirali onda je prvi korak šmirglanje.
Najpre, otklonite staru farbu šmirglom veće granulacije ili uz pomoć aparata koji radi na bazi vrućeg vazduha.
Ukoliko se na prozorima nalaze oštećenja potrebno ih je zatvoriti, upotrebom posebnog sredstva pod nazivom kit. Cena ovog proizvoda kreće se u proseku oko 200 do 300 dinara. Kad ga nanesete, potrebno je ostaviti stolariju da se osuši jedan dan, a zatim novom, finijom šmirglom ukloniti višak kita i pripremiti prozore i vrata za nanošenje farbe.
Prvo se nanosi osnova, odnosno uljana boja, čija se cena kreće se od oko 400 dinara po pakovanju.
Zatim se nanose još dva sloja završne boje koja košta otprilike isto i vaši prozori su gotovi.