Koraci i saveti do sigurne kupovine stana
Pre nego što se kupci odluče za kupovinu određene nekretnine bitno je da budu upoznati sa obavezama i dužnostima koje ovaj korak nosi sa sobom.
Finansije pre svega
Prilikom kupovine stambenog objekta kupci u vidu moraju imati cenu ali istovremeno i ugovor o kupoprodaji: „ Pored cene i opisa stana koji su biti elementi ugovora o prodaji, kreditni kupci moraju da navedu i koliki je iznos učešća a koliki iznos se obezbeđuje iz sredstva stambenog kredita. Kod kreditnih kupaca je neophodno da vlasnik stana bude upisan kao imalac prava svojine u katastru nepokretnosti, jer mora da potpiše založnu izjavu po osnovu koje se upisuje hipoteka u korist banke koja kupcu odobrava stambeni kredit“, objašnjava advokat Aleksandra Andrejić.
Prema njenim rečima, u predugovoru treba da bude definisano šta će biti sa kaparom ukoliko banka ne odobri kredit kupcu, jer to nije krivica kupca ali jeste rizik na strani kupca: „ Prodavac može vratiti kaparu, vratiti deo ili je u celosti zadržati. Zakon ovo pitanje nije definisao, već zavisi od isključive volje ugovornih strana“, ističe advokatica.
Da li je reč o staroj ili novoj gradnji?
Kada se pripremaju za kupovinu nekretnine kupci u obzir moraju uzeti i to da li je reč o novogradnji ili o starijem objektu. Za kupce koji kupuju stan u novogradnji veoma je važno da se u ugovoru jasno navede rok za završetak izgradnje i predaju u posed:
„ Savet je da se ugovori i ugovorna kazna u slučaju kašnjenja za izgradnjom, koja u praksi odgovara visini zakupnine za takav stan. Takođe, savetujemo kupcima da se ugovori i specifikacija opreme i materijala koji će biti korišćeni, kako kupac ne bi dobio gotov proizvod koji se razlikuje od onoga što je očekivao ili mu je investitor obećao “na reč”, napominje Andrejićeva.
Advokatica govori i da nije redak slučaj da veliki broj investitora zahteva da se kupac odrekne prava korišćenja zajedničkih delova objekta, poput podruma i tavana, kako bi investitor i taj prostor iskoristio.
Usluge notara
Prilikom kupovine nekretnine, pre potpisivanja bilo kakvog dokumenta, javni beležnik je dužan je da kupce informiše o visini naknade i nagrade, ali i da se uveri u tačnost podataka, te da sadržinu uskladi sa voljom kupaca i upozna ih sa sadržinom isprave.
Kupac potpisom na svakoj od strana ugovora dajete saglasnost, a svojim potpisom i pečatom notar obezbeđuje autentičnost, potpunost i punovažnost isprave u skladu sa zakonom i drugim propisima.
Od kraja juna 2020. godine u nadležnosti javnih beležnika je i pribavljanje lista nepokretnosti te. Prilikom overe ugovora o kupoprodaji stana, javni beležnik će bez nadoknade odštampati list nepokretnosti i priložiti ga uz ostalu dokumentaciju.
„ Overu ugovora o prenosu prava svojine na nelegalnim objektima javni beležnici u Beogradu i dalje odbijaju, što nije slučaj u drugim gradovima gde je moguće overiti takve ugovore. I dalje je nejasan razlog ovakvog nejednakog postupanja javnih beležnika u prestonici i drugim manjim sredinama. Već nekoliko godina ovo predstavlja problem i prostor za diskusiju, u javnosti se često govorilo da će izmene Zakona o ozakonjenju objekata omogućiti overu ugovora koji za predmet imaju prenos prava svojine na nelegalnim objektima (što je i bio slučaj pre njegovog donošenja), ali i dalje je stanje ostalo nepromenjeno“, zaključuje advokat Aleksandra Andrejić.