Krajem 2012. godine i zgrade će imati pasoše
29.12.2011.
Srbija je u toku 2011. godine donela zakonske i podzakonske akte, kojima se propisuju precizna pravila o izgradnji energetski efikasnih objekata, čime će se postići smanjenje potrošnje energije, kako u stambenim zgradama, tako i u školama, vrtićima, bolnicama... Primena novih pravila, doprineće smanjenju broja domaćinstava koja za grejanje koriste električnu energiju (TA peć, kvarcne peći), jer će energetski efikasni objekti, materijalima od kojih su izgrađeni, sprečavati gubitak toplote. Na taj način će doći do smanjenja potrošnje toplotne energije naročito u hladnim danima.Privreda i građevinske kompanije u Srbiji, u narednom periodu, treba tržištu da ponude adekvatne materijale, koji će zadovoljiti ne samo domaće propise, nego i regulativu.
Pravilnik o energetskoj efikasnosti zgrada i Pravilnik o uslovima, sadržini i načinu izdavanja sertifikata o energetskim svojstvima zgrada, čija će potpuna primena stupiti na snagu u oktobru 2012. godine, nalažu da sve zgrade, bez obzira na godinu gradnje, moraju da imaju energetske pasoše. Svaki energetski pasoš, dokaz je da objekat sadrži sve neophodne komponente energetske efikasnosti, a koje će biti definisane naknadno. Na prvoj strani, svaki pasoš, posedovaće slovnu oznaku od A+ (najviši) do G (najniži), koja će nagoveštavati u kom stepenu energetske efikasnosti se nalazi taj objekat.
Pravilnik predviđa da će svi objekti koji ispune neophodne uslove, dobiti sertifikat, kao dokaz o energetskoj efikasnosti. On će sadržati podatke o potrošnji energije kada su u pitanju grejanje, zagrevanje tople vode, hlađenje, ventilacija ali i osvetljenje. Takođe, on će sadržati podatke o stvarno potrošenoj i procenjenoj količini energije u objektu. Prema rečima Dr. DimitrijaLilića iz Agencije za nergetsku efikasnost, ove dve vrednosti bi trebale da budu identične, ali je kod novih zgrada nemoguće precizno oceniti kolika će biti stvarno potrošena energije, jer ona zavisi od individualnih potreba stanara, zbog čega je važno da sertifikat poseduje oba podatka.
U Agenciji za energetsku efikasnost Srbije, navode da se povećanje energetske efikasnosti u građevinskim objektima postiže boljom izolacijom, ali i primenom posebnih materijala prilikom izgradnje, kao što su niskoemisona stakla, koja će onemogućiti gubitak toplote sa unutrašnje strane stana, ali i radijatori sa termostatima. Na taj način će svaki dodatni vid zagrevanja prostorije biti nepotreban. Takođe na podstanicama biće ugrađeni kalorimetri koji će meriti ukupnu potrošenu energiju, dok će u stanovima na grejnim telima biti postavljani „delitelji toplote“ koji će omogućavati plaćanje toplotne energije po utrošku, pa će stanar ovakve zgrade plaćati samo ono što je potrošio.
Sve nove zgrade, u narednom periodu, moraće da se grade u skladu sa principima energetske efikasnosti, što će uticati na skuplje troškove izgradnje ali i na njihovu višu tržišnu vrednost. Investitori će morati da poštuju sva pravila prilikom izgradnje objekata, jer će to biti jedini način da se objekat stavi u prodaju. To znači da će kupac prilikom kupovine nekretnine, uvidom u elektronski pasoš, tačno znati koliki je predviđen utrošak energije i na osnovu toga koliko će novca morati da izdvoji za nju.
Za razliku od novih zgrada, vlasnicima već postojećih objekata neće se odmah nametati nove finansijske obaveze, već će morati da, tek u slučaju renoviranja energetsku efikasnost podignu za jedan nivo više u odnosu na postojeći.
U Srbiji postoji veliki tehnički potencijal za uštedu energije i primenu mera za povećanje energetske efikasnosti u građevinarstvu, jer prema poslednjim podacima postoji oko 700 hiljada energetski neefikasnih objekata. Kuće i stanovi rađeni pre 1970 godine nemaju skoro nikakvu toplotnu izolaciju. Takođe, na zgradama građenim u deceniji posle, nalazi se skromna toplotna izolacija, a statistika pokazuje da je preko 75 odsto zgrada građeno upravo pre 1980. godine. Na taj način bi se primenom novih pravila i ugradnjom dodatne izolacije, uštedelo i do 80 odsto energije. Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja ove godine je izdvojilo 200 miliona dinara za subvencionisanje kredita koje bi građani koristili za podizanje energetske efikasnosti.
Pored velike uštede energije,u Agenciji za energetsku efikasnost, naglašavaju da će ovakav vid ulaganja u građevinsku industriju doprineti i poboljšanju i očuvanju životne sredine, jer će smanjiti emisiju ugljen-dioksida u spoljašnju sredinu.
Izvor: Halo oglasi