Kupovina novogradnje posle korone cveta, većina keš kupci
Tokom pandemije korona virusa i vanrednog stanja, prodaja stanova je drastično usporila, da bi se, po ukidanju zabrane kretanja i relaksaciji mera, u rekordnom roku vratila na isti nivo. Gradnja, iznenađujuće, nije ni prestajala, a cene stanova u novogradnji su ostale na istom nivou, ponuda je odlična, a tražnja se takođe oporavila, i ako tokom korone nije puno pala. Evo noviteta iz građevinskog sektora.
Korana je usporila gotovo sve privredne grane, ali građevinci nisu posustali. Imajući u vidu i najnoviji razvoj situacije, moglo bi se očekivati i da još intenzivnije rade. Ali idemo redom.
U martu prijavljena izgradnja skoro 3.000 stanova
Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, obim tržišta nepokretnosti se tokom vanrednog stanja smanjio za 70% u odnosu na period pre vanrednog stanja, što govori da su građani, logično je, poštovali karantin i nisu u punom intenzitetu obilazili stanove. Međutim, kako stvari stoje, građevinski sektor je taj period dobro iskoristio, imajući u vidu da virus nije zaustavio izgradnju. Naprotiv. Ono što najviše raduje i iznenađuje, jesu podaci Republičkog zavoda za statistiku, da je u martu, u jeku pandemije, izdato 12,8% više građevinskih dozvola nego u istom mesecu 2019. U tom period prijavljena je izgradnja čak 2.953 stana.
- Gradi se ceo grad. Kad pogledate, teško je izdvojiti najatraktivnije opštine, jer se bukvalno gradi gde god da ima slobodnih lokacija – kaže za portal Halo oglasi Nekretnine Mileta Pantelić vlasnik firme Home 4 You.
Gradnja cveta, cene ne padaju
Naš sagovornik kaže da bez obzira što se mnogo gradi, ponuda nije veća od tražnje i cene su stabilne.
- Recimo, mi smo čak posle same korone u Humskoj i ulici Vojvode Stepe prodali sedam stanova. Normalno je sve, ima interesenata, ljudi su jedva čekali da kupe. Kad se sve sagleda, korona ništa nije promenila, cene nisu pale, banke daju kredite, čini mi se da se sada i više prodaju nekretnine. Takođe, mnogobrojniji su keš kupci. Na našoj lokaciji u Humskoj, od 65 stanova, čak 50 stanova su kupili keš kupci, a tek 15 kreditni – objašnjava on uz ocenu da će stanje na tržištu da bude isto kao i prošle godine.
Ne isključuje mogućnost da čak i skoči prodaja, uz objašnjenje da bez obzira na to što ima dosta stanova u ponudi, nisu svi kvalitetni, pre svega u pogledu čistih imovinsko pravnih odnosa.
- Nema puno kvalitetnih stanova. Dizali su mnogi paniku tokom korone, govorili da cene padaju. Ali nije cena spuštena ni za novogradnju na manje atraktivnim lokacijama, a posebno za kvalitetne stanove. Tu je i problem specifičnosti svih kupaca, jer neko traži određeni položaj zgrade, lokaciju, ima mnogo faktora koji utiču na “poželjnost” nekretnine. Dobre zone su i danas i uvek će biti na ceni jer ih kupuju oni kupci koje ne pogađa kriza. Lokacije poput Banjice, Jajinaca, Mirijeva, Zvezdare, tu je možda veća šansa za one koji su kreditno vezani – objašnjava on.
Kako kaže, stanove na Vračaru kupuju klijenti iz Crne Gore, Republike Srpske, Makedonije, jer su zainteresovani za Beograd.
Investitore muče imovinsko pravni odnosi
Na dobroj lokaciji, cena kvadrata kreće se oko 2.000 evra za staru gradnju, dok je za novogradnju znatno veća i kreće se u proseku oko 3.200 evra. Zato i ne čudi što su investitori spremni da grade i rade punom parom, ali ono što sprečava dalji procvat ovog sektora, kad je u pitanju izgradnja stanova, jeste dostupnost kvalitetnih parcela.
Naime, u poslednje dve godine je manji broj parcela, i u skladu s tim, teže je doći do placa, a najveći problem su zapravo neraščišćeni imovinsko pravni odnosi.
- Gradi se, ali sve je manje kvalitetnih lokacija, pre svega mislim na čiste imovinsko pravne odnose. Jedino je to problem da se i više gradi, jer je manjak kvalitetnih lokacija i onda kad se takva nađe i nekretnine na njoj izgrađene su skuplje – rekao je Pantelić.
U prilog tome da cene neće padati, govori i činjenica da investitori koji dođu do kvalitetne parcele mahom nastoje da tu šansu maksimalno iskoriste, pa koriste kvalitetnije materijale, ugrađuju toplotne pumpe. Dakle, imaju kvalitetnu ponudu, koju prati i cena.
Odluka NBS bi mogla da pogura građevinare
Najnovija odluka Narodne banke Srbije, da omogući bankama da spuste obavezno učešće na stambene kredite na 10 odsto vrednosti nekretnine, mogla bi da motiviše i one građane kojima je jedina prepreka do krova nad glavom bio nedostatak startnog keša, da se uključe u trku. Očekuje da će i porast kreditnih kupaca, pogurati građevinarstvo, posebno imajući u vidu i mogućnost da oni kojima je to prva nekretnina dobiju povraćaj PDV-a od oko 10 odsto, a prema poslednjim najavama u Beogradu bi prag povraćaja mogao da se podigne sa 45 na 60 kvm. Glavno pitanje je, čini se, da li će investitori uspeti da iskoriste ovu građevinsku sezonu, da pribave kvalitetne lokacije i zadovolje tražnju koja će nesumnjivo biti velika.