Kupovina stana u inostranstvu
Interesovanje naših građana za nekretnine u inostranstvu je sve veće iz godine u godinu, posebno kada se radi o primorju. Najpopularnije lokacije na kojima Srbi pazare nekretninu su Grna Gora, Grčka, Turska i Hrvatska. Zbog toga smo odlučili da istražimo za vas da li je to luksuz ako se uzme u obzir drastično poskupljenje proteklih godina, ili je pak pristupačno ulaganje.
Najviše se prodaju mali stanovi i garsonjere, dok se cene u velikoj meri razlikuju u zavisnosti od države.
Što se tiče Grčke najpopularnije su destinacije za letovanje, pa u njima građani najviše i kupuju nekretnine. Pored toga što će moći da je iskoriste za letovanje, oni u većem broju slučajeva planiraju da izdaju tu nekretninu. Za nju su uglavnom spremni da izdvoje do 50.000 evra. Prosečna cena kvadrata apartmana iznosi oko 1.000 evra, a potražnja značajno utiče i na formiranje cene.
Ukoliko želite da pazarite nekretninu u Grčkoj biće vam potrebna agencija, notar i advokat. Pri samoj kupovini moraćete da pokažete svoj pasoš i grčki poreski broj (može se obezbediti za jedan dan).
Kao i u Srbiji, cene nekretnina poskupele su zbog većih cena građevinskog materijala i u Crnoj Gori. Prema navodima tamošnjih agencija tokom ove godine došlo je do poskupljenja od 20 odsto. Crnogorski mediji navode da je do posebnog poskupljenja ove godine došlo zbog povećanog dolaska stranaca tj. Rusa i Ukrajinaca. U Podgorici je sada cena kvadrata u novogradnji blizu 1.400 evra, dok je kvadrat stana na primorju malo skuplji, a tu je ujedno zabeležen i najniži rast cena.
Ako planirate da kupite nekretninu u Crnoj Gori prvenstveno vam je potreban pasoš. Prema mišljenju agencija ne bi bilo loše da unajmite advokata koji će proveriti svu dokumentaciju. Kada potpišete kupoprodajni ugovor ostaje vam samo da se registrujete kao novi vlasnik.
Cene nekretnina na hrvatskom primorju značajno su povećane tokom poslednjih godina. Tako za jednosoban stan u blizini plaže na Hvaru je potrebno izdvojiti blizu 140.000 evra. Što se ide severnije cene su malo niže.
Apartmani i stanovi u Turskoj takođe su poskupeli u poslednjih nekoliko godina, tako da na primer za stan u Alanji cena kvadrata iznosiće više od 1.500 evra. Najveće interesovanje vlada za apartmane i manje stanove, koji mogu i da se izdaju.
Nekretninu u Turskoj možete kupiti uz validan pasoš. Zatim se potpisuje ugovor između kupca, prodavca i agencije, kao posrednika u kupovini. Dokumentaciju prikuplja agencija i aplicira u katastar za dobijanje vlasničkog lista. Nakon toga državna komisija Republike Turske vrši procenu nekretnine i na osnovu toga se plaća porez. Porez je 4 odsto od procenjene vrednosti i to plaća kupac nekretnine.