Kupovina stana u izgradnji
Tržište nekretnina doživelo je pravu ekspanziju poslednjih godina, a kako cene kvadrata rastu iz dana u dan kupci se sve više odlučuju da stan ili kuću pazare pre završetka radova.
Ako se odlučite na takav korak, a niste sigurni da li ćete doneti dobru odluku pripremili smo za vas par saveta koji će vam olakšati kupovinu.
Ko je investitor?
Pre nego što se odlučite na kupovinu važno je da proverite sve informacije koje su vam dostupne o investitoru, poput toga da li je fizičko ili pravno lice, ili kada i u kom obliku je firma osnovana. Ukoliko se radi o fizičkom licu proverite dosadašnje radove i raspitajte se o iskustvima ranijih kupaca. Ako se, pak radi o pravnom licu možete proveriti njegov status u Agenciji za privredne registre. Tu možete saznati da li je investitor bio u blokadi ranije što moće biti problematično, ali i osnovne informacije o kapitalu, kao i o partnerima sa kojima firma sarađuje.
Proverite papirologiju
Kada planirate tako veliku investiciju bitno je da proverite svu dostupnu papirologiju. Zbog toga se često angažuju agenti za nekretnine, notari, pa i advokati. Višestruka provera obezbeđuje kupcu sigurnost da je nekretnina registrovana i da su ispoštovane sve zakonske procedure. Investitori su dužni pre nego što započnu gradnju da plate određene takse i poreze koji se uredno dokumentuju, što vam dodatno može potvrditi da će kupovina biti sigurna.
Dokumentacija za stanove u izgradnji
Investitor treba da poseduje neophodnu dokumentaciju za stanove u izgradnji, kao što je:
- Projekat i ideja
- Dozvola za gradnju i posed zemljišta na kome se gradi
- Informacije o lokaciji prema službi urbanizma
- Dokaz o gradnji u skladu sa dobijenim dozvolama
- Tehnička dokumentacija i glavni projekat
- Potvrda o isplaćenim obavezama investitora (plaćeno gradsko građevinsko zemljište, PTT, taksa za električnu energiju, vodovod, kanalizacija itd.)
Nakon što investitor poseduje navedenu dokumentaciju dobija dozvolu za gradnju, a to kupcima može obezbediti sigurnost prilikom kupovine nekretnina i donošenja tako važne životne odluke. Ovo je posebno značajno kada se radi o nekretninama za koje je potrebno dati novac unapred, pa kupci često nisu sigurni da li su doneli ispravnu odluku.
Praćenje radova je vaše pravo
Iako kupci ne koriste baš uvek ovo pravo, bitno ga je naglasiti. Vi plaćate nekretninu i imate pravo da znate osnovne informacije koje se tiču izgradnje. Povremeno se možete informisati kod investitora ili radnika.
Investitor je dužan da obezbedi stručni nadzor tokom izgradnje, kako bi sve bilo po zakonu i propisima, što mora da bude potkrepljeno dokumentacijom. Radove prati i uknjižba prostora od strane investitora. Kada zaključujete ugovor o kupovini nekretnine to je sporazum dve strane i u njemu mora biti navedena tačna kvadratura stana, broj prostorija, datum završetka radova i useljenje. Tokom zaključivanja ugovora trebalo bi da se konsultujete sa advokatom, notarom i javnim beležnikom. Takođe, ne bi bilo loše da pre potpisivanja angažujete stručnjaka koji će proveriti sve pojedinosti ugovora i na taj način se dodatno osigurate.
Potražnja stanova raste iz dana u dan, što rezultira sve većim cenama, a nekretnine se prodaju znatno brže nego ranije. Stručnjaci predviđaju da će se taj trend zadržati i u narednom periodu kada je ovo tržište u pitanju. Zbog toga vodite računa i dobro proverite sve što vam je dostupno od informacija prateći navedene savete i nećete pogrešiti kada donesete konačnu odluku.