Kupujete stan - proverite ga preko Katastra
Ukoliko kupujete stan i ne želite ništa manje od uknjižene nekretnine, vaša prva i osnovna adresa jeste sajt Katastra nepokretnosti. U ovom tekstu, Halo oglasi nekretnine će vas provesti kroz proveru nekretnine u Katastru, a objasnićemo i zašto je to toliko važno.
Svako ko je imao posla sa kupovinom ili prodajom nekretnina, zna da na našem tržištu postoji veliki broj stanova i kuća u različitom status – uknjižen (kao svojina ili državina), neuknjižen, u otkupu, pod hipotekom, u legalizaciji. Najbolje moguće rešenje je, naravno, da je stan uknjižen i da nema peripetija. Uknjiženi stanovi više i vrede, jer vam ta činjenica daje pravnu sigurnost, ali i mogućnost da se za željenu nekretninu zadužite kod banke. Kako biste bili sigurni da kupujete sebi “čist” stan, prvi korak je da jednostavno proverite status te nekretnine na portalu Katastra. Katastar je, dakle, jedinstvena evidencija o nepokretnostima, u okviru koje su prikazana i stvarna prava.
Katastar i „kosturi“ koji mogu da iskoče
U Katastar nepokretnosti se upisuje pravo svojine koje se odnosi na nepokretnost. To je osnovna evidencija o nepokretnostima i pravima na njih, a u toj evidenciji su navedeni i osnovni podaci o zemljištu, nekretninama, posebnim delovima zgrada... To znači da u Katastru možemo videti ko je vlasnik nepokretnosti, ali i otkriti da li postoje neka dodatna opterećenja na nekretnini. Zapravo, opterećenja su prva stvar koja bi trebalo da vas zanimaju kada je reč o Katastru. Vrste opterećenja mogu biti brojne. Primera radi, može biti da je nekretnina predmet sudskog spora, a zabeležba o tome morala bi da bude vidljiva u Katastru. Takođe, to može biti hipoteka, jer još nije okončana procedura otkupa ili je stan kupljen iz kredita poslovne banke. Dalje, opterećenje može da bude i zabrana raspolaganja, ali i pravo svojine koje je upisano na objektima koji su građeni bez građevinske dozvole, a kojima više, prema novousvojenim izmenama Zakona o ozakonjenju, nije moguće trgovati.
Kako koristiti online mogućnosti Katastra?
Svakako, provera nekretnine u Katastru je jedan od prvih koraka koje morate da obavite ako ste se odlučili da kupite kuću ili stan. To možete da uradite i sami, preko Interneta, a potrebno je samo da sledite nekoliko jednostavnih koraka. Prvo, otvorite stranicu katastra, odnosno Republičkog geodetskog zavoda – KnWeb, na kojoj je omogućen javni pristup podacima o parcelama i nekretninama. Drugo, potrebno je da znate naziv opštine, adresu i broj stana, a ako je moguće i broj katastarske parcele željene nekretnine. Osnovne podatke svakako znate, samo ako ste išli da pogledate stan. Provera na Katastru vam zapravo treba da biste utvrdili da li je stan uknjižen, ko je poslednji uknjižen vlasnik, ima li opterećenja ili bilo kakvih smetnji da se prometuje. Ako je stan „čist“, sledi izdavanje vlasničkog lista.
Vlasnički list – zašto je važan?
Kada je reč o pristupu podacima i raspolaganju istim, trebalo bi da imate na umu da je jedini službeni podatak iz Katastra - list nepokretnosti. Izdavanje tog lista košta oko 1.200 dinara.
List nepokretnosti je papir broj jedan koji će vam banka tražiti kad aplicirate za stambeni kredit, jer je uslov banke uknjižena nekretnina bez opterećenja. Takođe, bez tog dokumenta, notar neće overiti kupoprodajni ugovor, bez obzira što imate „print screen“ portala. Ovaj papir obično prilaže vlasnik stana, prilikom zaključenja predugovora, jer od tog trenutka kreditni kupci podnose dokumentaciju banci za odobrenje pozajmice.
Ništa bez pravnika
Koliko god da ste istražili sve online mogućnosti Katastra, naš savet je da ne radite na svoju ruku. To je samo „prva pomoć“ pre nego što se zaista upustite u kupoprodaju nekretnine. Kad krenete u proces, dobrodošla je stručna pravna pomoć, zbog mnogo situacija za koje su spremni jedino iskusni posrednici i pravnici.
Primera radi, morate bili sigurni da kupujete stan ili kuću na kojoj niko drugi nema pravo potraživanja i ne može naknadno da traži svoj deo. To su, recimo, situacije u kojima je vlasnik stana u braku, a supružnik nije dao pisanu saglasnost za prodaju nekretnine. Taj supružnik kasnije može da traži svoj deo, odnosno da osporava prodaju – a to nije nešto što vam je potrebno.
Slično stoje stvari i kada je reč, na primer, o deci koja su nasledila stan od roditelja. Za vas kao kupca, to znači da morate da se detaljno bavite i ostavinskom raspravom i rešenjima po tom osnovu. Možda je taj stan nasledilo dvoje dece, a onda drugo dete može ponovo da ospori kupoprodaju.
Čak i upisana hipoteka nije problem, i jednostavno može da se reši. Međutim, apelujemo još jednom da te probleme ne rešavate sami. Ipak, kupovina stana je većini građana životna investicija i zato je potreban dodatan oprez.