Kvadrat stana na Novom Beogradu košta 2.000 evra, zašto?
Nekada se znalo da je najskuplji kvadrat stambenog prostora bio u samom srcu prestonice, u takozvanom „krugu dvojke“. Međutim, opštinama Savski venac i Stari grad, kada je reč o ceni kvadrata, u poslednje dve godine pridružio se Novi Beograd. Štaviše, u pojedinim delovima su cene čak i više nego u centru Beograda i ovaj deo grada definitivno se nametnuo kao „top lokacija“.
Cene kvadrata na Novom Beogradu, baš kao i u ostalim delovima Beograda, vrtoglavo su porasle u poslednjih godinu i po dana, s tim što je očigledno da su u ovom „poslovnom centru“ cene skočile više nego drugde i što su, nema sumnje, više nego ikad. Tako je za kvadratni metar stambenog prostora na Novom Beogradu, ukoliko je reč o novogradnji, potrebno odvojiti neverovatnih 3.000 do 3.200 evra. Stara gradnja je takođe na ceni i još raste, a kvadrat dostiže cifru od neverovatnih 2.000 evra.
Glavno pitanje je zašto su cene na Novom Beogradu naglo skočile i zašto i dalje rastu? Evo objašnjenja.
Novogradnja na ceni, stari stanovi prate
Uslovno rečeno, prva je povukla nogu novogradnja i to otprilike pre dve godine. Tada je počeo rast cena, koji je vukao sa sobom i cene kvadrata u staroj gradnji.Veliki stambeno-poslovni kompleksi nudili su kvadrate po ceni od 2.000 do 3.200 evra. Cena novogradnje koja je vrtoglavo rasla, gurala je i cene stare gradnje, pa su cene porasle i u takozvanim „stepenicama“ u blokovima 61, 62 i 63, koje do skora nisu važile za popularno mesto za život, a sada garsonjere dostižu cenu i preko 2.000 evra po kvadratu.
Jedan stan – 30 kupaca
Pitali smo agente za nekretnine koji rade kupoprodaju na Novom Beogradu i od njih smo saznali da je situacija alarmantna. Trenutno stanje je takvo da na jedan oglašen stan na Novom Beogradu trenutno imamo neverovatnih 30 kupaca koji su spremni da plate 2.000 evra kvadrat stana u staroj gradnji!
Cene kvadrata na opštini Novi Beograd odskočile su u veoma kratkom roku, a ono što je pomalo neobično, jeste da čak i uz takve uslove kupaca ima više nego što naselje može da izdrži. Testirajući platne mogućnosti budućih potencijalnih kupaca, vlasnici su postizali sve veće cene dok se nije došlo u situaciju da kvadrat starogradnje na ovoj opštini može da košta i 2.000 evra. U ovoj trci za smeštajem u tom delu grada, prema popularnosti prednjače delovi oko opštine Novi Beograd, zatim oko Hotela Jugoslavija, hotela Hajat, ali popularni su i savski blokovi gde kvalitetnih stanova u prodaji gotovo da i nema.
Poslovni centri „duvaju“ cene
Faktor koji je doveo do toga da cene lete u nebo jeste i „umnožavanje“ poslovnih objekata poslednjih godina i sve veći broj ljudi koji rade na ovoj opštini. Novi Beograd je postao svojevrsni poslovni centar, što je povuklo sa sobom potrebnu zaposlenih da potpuno koncentrišu život sa „te strane mosta“. Po prirodi stvari, kako bi zaposleni više vremena proveo s porodicom i prijateljima, zgodno je da stanuje blizu radnog mesta. Zato se uz poslovne zgrade grade i veliki tržni centri, igraonice za decu, supermarketi... sve ono što je neophodno da se kompletan dan, od jutra do večeri, ispuni na toj lokaciji. Atraktivnost i sadržaji, doveli su do toga da se kupci otimaju za nekretninu.
Parking i dalje nije problem
Opština Novi Beograd je relativno mlada i atraktivna. Ono što je nesumnjivo prednost, jeste svakako činjenica da i dalje nema (većih) problema sa parking mestima i prostorom. Ako se uzme u obzir da je čitav taj deo grada noviji, da su zgrade planirane, neke i sa svojom garažom, te da, uprkos velikoj naseljenosti, stanare u starijim zgradama ne muči ovaj, ne tako mali problem – dobijamo atraktivnu lokaciju koja drži, a kako se čini, držaće i u narednom periodu cenu na visokom nivou.
Dobra povezanost
Cenu kvadrata na Novom Beogradu drži i to što je dobro povezan linijama gradskog prevoza sa svim ostalim delovima grada. Brojne autobuske i tramvajske linije, široki bulevari za privatna vozila, takođe doprinose opštoj atraktivnosti lokacije. Tome takođe doprinose i brojni splavovi i kafići uz reku, gde se može pobeći od gradske vreve. Generalno, Novi Beograd je postao grad u maloj sa celokupnim sadržajem za kvalitetan život. Prema našoj proceni, a imajući u vidu sve navedeno, Novi Beograd će još dugo biti visoko na listi atraktivnih prestoničkih lokacija, za koju će i oni sa prosečnim primanjima biti spremni da izdvoje nešto veću sumu novca po kvadratu.
Ko su kupci?
Još jedan deo odgovora na pitanje zašto je tražnja ovoliko porasla i zašto su cene „otišle u nebo“ leži, zasigurno i u tome što su kamate na kredite banaka na rekordno niskom nivou od oko 2,5 do 3 odsto. Praktično, nikada nije bilo jeftinije zadužiti se nego danas. A kreditni kupci neće praviti problem i neće mnogo pregovarati oko cene, jer se taj uvećan deo „razvlači“ na 25-30 godina.
Sa druge strane, navali doprinose i keš kupci koji više ne žele da drže novac po bankama, jer su istovremeno sa padom cena zaduživanja, pale i kamate na štednju, pa se mnogo više isplati da novac ulože u nekretninu za rentiranje.
I naravno, u kategorijama kupaca koji ne prave pitanje i samim tim ne spuštaju cenu kvadrata na Novom Beogradu, izdvojili su se i mladi IT stručnjaci. Oni imaju uglavnom velike prihode, a mahom kupuju stanove na ovoj opštini.