Molerski radovi u stanu - koliko će vas koštati?
Lepo vreme možete posmatrati kao idealno za odmor, ali i kao idealno da završite sve radove po kući kako bi mirne duše mogli negde da otputujete. Ako ste već završili grube radove po stanu ili samo želite da osvežite stan, ovo je pravo vreme za molerske radove. I pre nego što pomislite “ko će celo leto provesti s majstorima u kući”, imajte na umu da ovakva vrsta radova, ako znate šta hoćete, traje svega nekoliko dana.
Pre nego što se upustite čak i u promišljanje, valjalo bi da znate sledeće: vaše je da precizno kažete majstorima šta hoćete, da li detaljno sređivanje zidova, skuplji materijal, dupli premaz... i od toga, manje više direktno zavisi i koliki će na kraju biti ispostavljen račun. Takođe, vaše odluke diktiraju i da li ćete dobiti dvogodišnju garanciju na radove ili ne. Evo detalja.
Moleraj – posao od nekoliko dana
Ako vas zanima kako izgleda dogovor, koliko šta košta i koliko traju ovi radovi, pitali smo za vas Miliju Nedovića iz firme Mildža moleraj da opiše kakva su pravila u struci. I prvo što je rekao jeste da je prvi korak dogovor.
“Sve dogovaramo sa klijentom i proverimo da li je to konačno. Zatim, zakažu se radovi, a od kad se počne traju svega nekoliko dana”, objasnio je on.
Za stan od 100 kvadrata, radovi mogu da traju 5-6 dana, a ako je stan manji, recimo 60 kvadrata, računajte da će vam majstori biti u kući oko četiri dana.
Prema njegovim rečima, veoma je važno da li se radovi izvode u praznom ili punom stanu. To je važno zbog zaštite.
“Veoma je važno da li je stan namešten ili nije. Moramo da zaštitimo nameštaj, parket ili laminat. Zaštititi parket je nekada 40 odsto posla”, priča Nedović.
Naredni korak je, objašnjava, da se oljušte i pripreme zidovi. Mnogi i ne biraju tu opciju, pa su onda radovi jednostavniji, jeftiniji i kraće traju.
Cena ponajviše zavisi od materijala, on diktira cenu.
“Cena raste što je bolji kvalitet materijala, više gletovanja i šmirglanja”, kazao je naš sagovornik.
Ilustrujući da nije reč o skupom poduhvatu, on kaže da su “ruke” oko dva evra po kvadratu, a ukoliko klijent bira sve najskuplje materijale i opcije, može da dostigne i 7,5 evra.
“Zavisi sve od prohteva i od toga da li klijent želi da sve bude idealno, besprekorno”, ističe Nedović.
Na primer, dodao je, ako se kao materijal koriste poludisperzivne boje u stanu od 60 kvadrata, to košta, samo materijal, oko 150 evra i 52 dinara po kvadratu da se zaštiti stan. Dva evra su ruke, a ukupno može biti i 3-3,5 evra po kvadratu, zavisi od materijala i kvaliteta zidova.
Materijal i cene
Kako to kažu njegove kolege, cene variraju, ali u proseku po kvadratnom metru, može da se kaže da gletovanje košta 170 dinara, šmirglanje zidova oko 60 dinara, a nanošenje podloge 20 dinara po kvadratu.
Krečenje akrilnim i lateks bojama, ako ste tako kod majstora izabrali, koštaće vas oko 200 dinara po kvadratu, a perivim i disperzivnim oko 160 dinara.
Naravno, ukoliko rešite da posao završite do kraja, pa odlučite i da vam majstori ofarbaju stolariju, računajte da će po otvoru to fabanje da vas košta 1.500 - 5.000 dinara, a farbanje radijatora po rebru 100 dinara.
Kako do garancije?
Vlasnik Mildža moleraja kaže da građani koji se upuste u ovaj posao mogu da računaju i na garanciju od dve godine – ali samo ukoliko je firma zadužena za kompletne radove, ističući da ne može niko da bude odgovoran za rad druge firme koja je obavila neki deo posla.
Objašnjavajući šta to konkretno znači, on je naveo da nisu svi zidovi isti. Ako zid ima neravnina, trebalo bi ih ispuniti i dovesti sam zid u top stanje. Tu spada i podloga koju bi trebalo staviti. Takve stvari je poželjno da radi jedna firma.
“Podloga je obavezna ukoliko želite garanciju na radove u trajanju od dve godine. Zato što garancija važi samo za kompleksnije poslove. Ako klijent hoće samo krečenje nema garancije. Ne možemo da dajemo garanciju za podlogu i glet koji je radio neko drugi. Samo za ono što smo mi kompletno uradili, to i možemo da garantujemo”, rekao je on.
Kada je pravo vreme za moleraj?
Sagovornik Halo oglasa kaže da stanje na tržištu nije kao nekad, sjajno, ali da posla ima. Koliko se insistira na kvalitetu, kako je kazao, zavisi od investitora do izvođača. Posla ima i leti i zimi. Vreme sada jeste pogodno, ali ukazuje on, mnogi izbegavaju da se upuštaju u radove zbog godišnjih odmora, pa prava sezona za molere počinje tek nakon leta. Građani u tome zapravo greše, jer je za same radove leto pogodnije godišnje doba kako bi se sasušila boja.