Na šta treba obratiti pažnju kada angažujete agenta za nekretnine?
Muškarac, koji se predstavljao kao agent za trgovinu nekretninama uspeo je da prevari kupca i prodavca jednog objekta i na taj način prisvoji više od milion evra, što je jedna od najvećih prevara koja je izvršena u prethodnih nekoliko decenija.
To je samo jedan od primera nepažnje kupca i prodavca, te je zbog toga bitno da se pre odluke o ulaganju dobro proverite sa kim imate „posla“. U našoj zemlji se godišnje proda nekoliko desetina hiljada nekretnina, a veoma često se kao posrednici angažuju agencije za nekrenine.
Ako želite da ostvarite saradnju sa agencijama možete proveriti njihov status u Registru posrednika, koji se nalazi na sajtu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija. Kako bi obezbedilo sigurnu trgovinu ministartvo sprovodi polaganje stručnog ispita za sva lica koja žele po zakonu da se bave posredovanjem u prometu i izdavanju nekretnina. Pored ispita potencijalni agenti moraju da ispune određene uslove kako bi dobili sertifikat i upisali se u registar posrednika. Detaljnije o tome možete pročitati u našem tekstu.
Pored te vrste provere trebalo bi i da obratite pažnju na to da li je posrednik dobio identifikacionu karticu Privredne komore Srbije, koja je počela agentima na lični zahtev da izdaje ove kartice, kao još jedan vid zaštite od zloupotrebe.
Sa druge strane agencije moraju da ispune nekoliko uslova da bi mogle da posluju. Naime, one moraju da poseduju prostor na kome rade i da budu upisane u Agenciju za privredne registre kao pravna lica i privredni subjekti.
Pre nego što odlučute da poslujete sa agencijama za nekretnine i njihovim agentima možete da poverite ove dve stvari i osigurate se da nije reč o prevari. Ono što nije do vas, a sprovodi se jeste kontrola od strane tržišne inspekcije. Prilikom te kontrole može se videti da li je agencija registrovana i da li poseduje osiguranje kao dodatni vid zaštite klijenata.
Važno je naglasiti da ni u jednoj zemlji na svetu mogućnost prevare nije potpuno isključena, ali proverom pomenutih stvari ona se može svesti na minimum.
Zakon o posredovanju u prometu nepokretnosti, koji je donet 2015. godine obezbeđuje mogućnost da klijenti koji su na bilo koji način prevareni prilikom saradnje sa agencijama mogu od osiguranja da naplate štetu koja im je načinjena.
Na koji način nas varaju?
Kada govorimo o prevarama prilikom kupovine stana najčešće se dešava da se falsifikuje dokumentacija ili prodaju nekretnine kojima nije rešeno vlasničko pitanje. Često dolazi i do duple prodaje stana promenom broja.
Kako prepoznati dobrog agenta?
Pored licence, koju agent mora da poseduje postoji još nekoliko stvari koje i sami možete primetiti. Dobar agent ima poslovnu kulturu i ponašanje. Takođe, on se razume u nekretnine, ali i u zakone koji se njih tiču. Kada uđete dublje u razgovor sa agentom obratite pažnju na to koliko poznaje zakon i da li je upoznat sa time koja vam dokumentacija treba za kupovinu stana ili kuće. Pored navedenih kvaliteta dobar agent treba maksimalno da se posveti svom klijentu i da valjano obalja svoj posao. Odlični agenti nakon nekoliko godina iskustva najviše rade na osnovu preporuka zadovoljnih kupaca.
Navedene stavke vas ne mogu u potpunosti zaštititi od prevare, ali mogu vam znatno pomoći da pametno odlučite. Pre nego što se odlučite na kupovinu ili prodaju posredstvom agencija i njihovih agenata dobro obratite pažnju i na njihov odnos prema vama. Svaka agencija za nekretnine koja „drži do sebe“ sa kupcem će detaljno proći kroz čitav proces kupovine, od davanja depozita ili kapare, pa do kupoprodajnog ugovora i isplate novca. Neke od njih idu i korak dalje pa vam mogu ponuditi prenos Infostana ili plaćanje poreza.
Ukoliko pak, najviše verujete sebi i plašite se da će ipak doći do prevare možete unajmiti sopstvenog stručnjaka i samostalno se upustiti u promet. Za koju god opciju da se odlučite dobro razmislite pre nego što donesete konačnu odluku.