Na tržištu su najtraženiji manji stanovi, sve više kreditnih kupaca
Potražnja za kupovinom stanova, naročito u većim gradovima je konstantna, a cene su stabilne. Najtraženiji su manji stanovi, do jednoiposobnih, koji se brzo prodaju, ako cena nije nerealno visoka. Kada su agencije za nekretnine i usluga posredovanja u pitanju, od početka primene novog zakona, prepolovljen je udeo sive ekonomije u ovoj oblasti sa oko 70%, na 35%. Povećan je kvalitet usluga, sigurnost svih učesnika u prometu nepokretnosti i smanjen broj lažnih nekretnina, navodi Damir Borić, savetnik u agenciji Profitim.
Da li tražnja raste ili pada i koja vrsta stanova je najtraženija?
Potražnja za kupovinom stanova, naročito u većim gradovima a posebno u Beogradu je konstantna.
Najtraženiji su manji stanovi, do jednoiposobnih, koji se brzo prodaju, ako cena nije nerealno visoka. Trenutna ponuda na tržištu starijih stanova je slabija od proseka, ali to ne utiče bitno na cene koje su stabilne već duži vremenski period. Takođe, velika je potražnja za kvalitetnim novoizgrađenim luksuznim stanovima na dobrim lokacijama, međutim u ovakvim kupoprodajama ne treba gledati prosečnu kupovnu moć u Srbiji jer takve stanove koji koštaju 2.000 evra i više po kvadratu kupuje oko jedan posto populacije.
Da li su kupci nekretnina takozvani keš ili kreditni?
Prema podacima iz bankarskog sektora, prošle godine je u stambene kredite plasirano 250 miliona evra. Nakon nekoliko godina stagnacije, 2016. godina je donela značajno povećanje tržišta stambenih kredita u odnosu na 2015. i 2014 i to za oko oko 40%. Jedan od glavnih razloga za to su niske kamatne stope.
Kada je reč o samoj struci, pravila na terenu su se promenila, izmenjeni su pojedini zakoni... Šta to znači za krajnje korisnike usluge?
Posredovanje u prometu i zakupu nepokretnosti je od 2013. regulisano posebnim zakonom, kao i u EU. Naš zakon spada u najjednostavnije za primenu i stvara privrednicima najmanje troškove, a omogućava efikasnu zaštitu potrošača. Propisano je da firme posrednici moraju da budu upisani u Registar posrednika koji vodi Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija (MTTT). Zaposleni “agenti” moraju da imaju položen stručni ispit, a privredni subjekt mora da bude osiguran od odgovornosti za štetu koju može da pričini klijentu neispunjavanjem ugovornih obaveza. Uvedena je obaveza zaključivanja ugovora o posredovanju u pisanoj formi i obaveštavanje klijenta o opštim uslovima poslovanja posrednika.
Savet za sve učesnike na tržištu nepokretnosti (pre svega za prodavce i kupce) je da se za usluge obraćaju registrovanim posrednicima upisanim u Registar posrednika. Ukoliko posrednik nije upisan u Registar ili je upisan, a lice koje ga predstavlja u kontaktu sa strankom nije, sa njima ne treba potpisivati nikakav ugovor o posredovanju, navodi Damir Borić, koji je i jedan od pokretača promena i glavnih ljudi koji su učestvovali u izradi novog Zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti.
Kakva je uloga inspekcije?
Tržišna inspekcija kontroliše i proverava da li su agencije registrovane, da li imaju propisan poslovni prostor, istaknuto radno vreme i pre svega zaključene ugovore sa klijentima, koji moraju biti propisno evidentirani. Odnosno, da li poštuju Zakon o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti i podzakonska akta. Najveći problem za tržišnu inspekciju je da utvrde postojanje dela nedozvoljenog posredovanja (posebno od strane građana), jer prema ovlašćenjima koja imaju, to je teško dokazati. Zato je predloženo davanje ovlašćenja tržišnoj inspekciji, slično ovlašćenjima poreske inspekcije.
Da li će ove izmene konačno dovesti do toga da imamo uređeno tržište nekretnina i koje mere su još potrebne da taj veliki posao bude gotov?
Od početka primene zakona, prepolovljen je udeo sive ekonomija u ovoj oblasti sa oko 70% na 35%. Povećan je kvalitet usluga, sigurnost svih učesnika u prometu nepokretnosti i smanjen broj lažnih nekretnina. U toku ove godine su predviđene izmene i dopune Zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti kojima bi se otklonile uočene nedorečenosti. Prvenstveno, izmenom i dopunom zakona treba precizirati oblik ugovora o radu, kojim bi se firmama omogućila isplata zarade agentu po učinku.
Drugo stručno savetovanje „Nauči da uspeš“
Na Stručnom savetovanju NAUČI DA USPEŠ, koje će se se održati 7. i 8. aprila 2017. godine u Beogradu u organizaciji Klaster nekretnina, a čiji je član i agencija Profitim, i uz pomoć i podršku Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, uz predstavnike Vlade Srbije i Grada Beograda, govoriće najistaknutiji stručnjaci iz ove oblasti u Srbiji i iz inostranstva.
Prvog dana Stručnog savetovanja govoriće se o primeni i izmenama i dopunama Zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti, Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma i njegovoj primeni od strane posrednika, o novostima u finansijskom sektoru i tržištima nekretnina u regionu i u SAD.
Drugog dana će biti reči o primeni novih alata i tehnologija u poslu posrednika, veštinama neophodnim za postizanje veće prodaje i ostvarivanje boljih poslovnih rezultata. Govoriće vodeći svetski stručnjaci iz ove oblasti, predavači iz SAD i Ukrajine, koji predavanja drže na Konferencijama NAR u SAD na kojima učestvuje po nekoliko hiljada polaznika.
Izuzev predavača, na savetovanju će učestvovati i predstavnici nacionalnih organizacija posrednika iz Slovenije, Hrvatske, Grčke, Indije, Ruske Federacije, SAD i mnogih drugih. Za kolege iz inostranstva naše tržište je zanimljivo jer po relativno niskim cenama može da se dođe do nekretnina na atraktivnim lokacijama. Više podataka o Stručnom savetovanju NAUČI DA USPEŠ na adresi www.naucidauspes.rs
Očekujemo da naše kolege, kao i oni koji se bave srodnim delatnostima, procenitelji vrednosti nepokretnosti, revizori, advokati, unaprede svoja znanja i povežu se sa kolegama iz inostranstva - zaključuje Damir Borić.