Novogradnja u Beogradu zaista košta i do 3.200 evra, a evo ko su kupci
Svako ko se u poslednjih godinu dana upustio u kupovinu stana u prestonici, imao je šta i da vidi – cene kvadrata su skočile, a čak iako se u Beogradu gradilišta mogu videti gotovo na svakom koraku, velika tražnja podržava taj rast cena. Halo oglasi nekretnine će vas provesti kroz stanje na tržišu nekretnina u Beogradu, a ovom prilikom osvrnućemo se samo na novogradnju.
Ukoliko želite da se skućite u Beogradu, najpre se naoružajte strpljenjem – trebaće vam. Naročito ako imate ograničen budžet i tačno znate šta tražite. Samo pre godinu dana to ste mogli da uradite jeftinije. Ono što je sada primetno na terenu, jeste da su cene u proteklih godinu dana porasle bar 10 odsto. Skok cena je dobrim delom posledica velike tražnje, pre svega za manjim stanovima, ali i niskih kamatama na kredite. Kada je reč o uticaju banaka na tržište nekretnina, izvesno je da on nije zanemarljiv, jer su jeftiniji krediti podstakli mnoge koji i nisu razmišljali da se zaduže za stan. Utiče i na takozvane keš kupce, jer se i njima trenutno više isplati da ulože novac u nekretninu, jer bi im prihod od mesečne rente bio veći od zarade od kamate na štednju.
Trenutne okolnosti su dovele do toga da kvadrat novogradnje u Beogradu može da se kupi po ceni u rasponu od 800 evra na periferiji, pa do oko 3.000 evra u centru grada ili na Novom Beogradu. Cene svakako zavise i od toga da li neka zgrada ima potpuno čiste papire ili ne. Naravno, ukoliko je na legalizaciji, nema upotrebnu dozvolu i sl. cena je značajno niža i tu posebno obratite pažnju.
U svakom slučaju, kada se vi kao kupac odlučite za deo grada koji vas zanima, evo šta vas čeka.
Kvadrat u centru kvalitetan, ali papren
U samom centru grada, takozvanom „krugu dvojke“ cene nekretnina mogu biti raznolike, ali novogradnja se u proseku kreće od 1.700 evra, 2.200 evra, pa čak i do gotovo 3.000 evra računajući i PDV, zavisno od kvaliteta gradnje i konkretne mikrolokacije. Najskuplje je svakako na Vračaru kod Hrama Svetog Save, a ono što je dodatno podiglo prosek cena novogradnje u centru je i Beograd na vodi.
Ono što je karakteristično za novogradnju u centru prestonice, jeste to da je mahom reč o luksuznim nekretninama i energetski efikasnim zgradama, sa garažom iz koje se direktno liftom ide u stan. Večina njih ima i portira, odnosno obezbeđenje 24h dnevno, a neke od njih u okviru kompleksa imaju i zatvoreni bazen, dvorište i ostale pogodnosti koje život čine luksuznim.
„Brda“ na ceni
Kvadrat novogradnje po ceni od 1.500 do 1.700 evra obično može da se kupi na „brdima“ – Lekinom brdu, Banovom brdu. Ono što odvaja ove lokacije od drugih jeste dobra povezanost sa centrom, a Banovo brdo konkretno važi i za „grad u gradu“, jer ima sve što ima grad – kafiće, restorane, banke, škole, vrtiće... Zato ova lokacija košta kao Savski venac. Lekino brdo zbog relativne blizine i dobre povezanosti takođe drži cenu, a novogradnja može da se nađe upravo u pomenutom rasponu.
Slična cena je i na susednom Voždovcu gde duž ulice Vojvode Stepe cena novogradnje ide u rasponu od 1.600 do 1.700 evra.
Zemun i Novi Beograd
Kada je reč o Zemunu, cene su nešto niže, pa kvadrat novogradnje može da se nađe od 1.300 do 1.700 pa čak i 1.800 evra, zavisno od toga da li je pojedinačna zgrada ili je reč o kompleksu. Najpoznatiji stambeno-poslovni kompleks su „Zemunske kapije“ koji gradi Građevinska direkcija Srbije na prostoru nekadašnje kasarne „Aleksa Dundić“ u Zemunu. Prostiraće se na površini od oko šest hektara, imaće osam objekata sa ukupno 1.700 stanova. Cena kvadrata u objektima prve faze se kreće od 1.335 evra pa naviše. Manje zgrade, uglavnom na Pregrevici, Altini, Kalvariji koštaju od oko 1200 evra pa naviše, u zavisnosti od toga da li imaju čiste papire ili ne.
Apsolutni rekorder u ovom trenutku je Novi Beograd čije cene su vrtoglavo porasle i idu i do 3200 evra po kvadratu. Najskuplji deo Novog Beograda su trenutno popularne novogradnje između Airport City i ulice Jurija Gagarina, kao i novogradnja u centralnom delu kod opštine, gde stanova za prodaju gotovo da više nema.
Nešto niže cene na ovoj opštini se mogu pronaći na Bežanijskoj Kosi i u blokovima, ali i cene, čak i starih stanova, u blokovima su značajno porasle zbog gore pomenute novogradnje, pa trenutno na tržištu imate neverovatnu situaciju da manji stari stanovi u takozvanim „stepenicama“ u blokovima, na npr 16 spratu koštaju 1.700 evra po kvadratu.
Mirijevo, Višnjička banja...
Za gotovo 70 posto jeftiniji kvadrat morate otići sa Novog Beograda, a možete razmisliti o Mirijevu, Višnjici, Višnjičkoj banji, Krnjači, Borči.
Kvadrat po ceni od 900 do 1.100 evra i to u novogradnji, lako možete da nađete u naseljima poput Višnjice, Višnjičke banje, Mirijeva... U ovim naseljima je ređi slučaj da se grade stambeni kompleksi, mada ima i toga, ali onda je, primera radi, cena 1.200 evra sa PDV-om.
Još jeftinije možete da prođete ako vam ne smeta da živite u Borči ili Krnjači, jer tu možete da pazarite kvadrat novogradnje po ceni koja se u proseku kreće oko 800 do 900 evra.
Na čemu možete da uštedite?
Investitori su radi da stan koji je ostao poslednji prodaju jeftinije. Takođe, u zgradi u kojoj stanovi koštaju 1.700 evra sa PDV-om, možete da kupite prostor i za 1.300 evra, ako vam ne smeta da živite u suterenu. Potkrovlja su takođe jeftinija, mada cena pada manje nego kada je reč o suterenu.
Važna ušteda je ta što kupci prvog stana mogu da računaju i na povraćaj PDV-a, pa tako mogu da dobiju nekoliko hiljada evra povraćaja od poreza koji su već platili kroz cenu kvadrata. U tom smislu, postoje dve mogućnosti – da se dogovore sa investitorom i dobiju beskamatnu pozajmicu u visini povraćaja PDV-a na šta mnogi od njih pristaju, ili da taj novac iskoriste za opremanje stana. Uslov za to je da investitor najpre bude u sistemu PDV-a.
Ko kupuje skupe kvadrate?
Pitate se ko može da kupi u Srbiji novogradnju koja košta 3.000 evra? Iz našeg istraživanja, saznali smo da su to najčešće keš kupci, čak 80 posto njih, dok je samo 15 do 20 odsto kreditnih kupaca.
Najčešće su to naši ljudi koji žive i rade u inostranstvu, domaći biznismeni i preduzetnici, sportisti, a u poslednje vreme i mladi IT stručnjaci čije su plate poslednjih godina značajno porasle.