Obnova svih vrata i prozora u Srbiji košta 2.2 milijarde evra
Država će u martu doneti uredbu kojom će potpomoći rekonstrukciju objekata radi postizanja njihove energetske efikasnosti
Na Međunardonom sajmu i konferenciji zelene gradnje, održanoj u Beogradu od 23. do 25. februara, prvi put su javnosti u Srbiji predstavljene ideje i važnost izgradnje održivih objekata, kao i obaveza države da ulaže u oblast zelene gradnje, jer je to jedini način da se uštede energija i novac.
Sajam je otvorio Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Oliver Dulić, koji je najavio da će to ministarstvo u martu doneti Uredbu o pomoći u finansiranju rekonstrukcije objekata, sa ciljem podizanja njihove energetske efikasnosti. Ovom uredbom će iz Fonda za zaštitu životne sredine biti obezbeđeno 1.3 milijarde evra, od čega će jedna milijarda biti namenjena lokalnim samoupravama u vidu bespovratnih sredstava za projekte energetske efikasnosti javnih ustanova. U Ministarstvu naglašavaju da će ovaj novac lokalne samouprave moći da koriste za rekonstrukciju i adaptaciju objekata javne namene.
Ministar Dulić je naglasio da se Srbija nalazi u velikom problemu, jer je potrošnja električne energije veoma velika, pa država mora da pronađe rešenje. „Neštedljivi smo u gotovo svim resorima, neštedljivi smo u korišćenju prirodnih resursa i energije“, naglasio je on i dodao da je jedino rešenje ulaganje u obnovljive izvore energije i zelenu gradnju.
Uredba znači da će svi građani koji žele da ulože u rekonstrukciju svojih objekata kako bi se postigla energetska efikasnost, to moći da učine podizanjem kredita. Svi oni koji podignu ovakvu vrstu kredita, kroz ratu koju mesečno budu plaćali, doći će do uštede u odnosu na sumu novca koju bi izdvajali za plaćanje računa potrošene energije, naglašeno je na otvaranju sajma.
„Na taj način ćemo svi shvatiti da je ulaganje u zelenu gradnju velika ušteda koja je postignuta, ali i pomoć ovoj planeti zbog manjeg korišćenja energenata, emisije ugljendioksida i zbog očuvanja životne sredine“, rekao je Dulić.
Prilikom otvaranja sajma, saopšten je podatak da trenutno u Americi ima oko dva miliona stambenih kvadrata, odnosno 10.000 objekata koji su dobili sertifikat kao dokaz energetske efikasnosti, kao i to da će do 2013. godine oko 95 odsto gradnje u svetu biti održivo. Ministar Dulić je naglasio da je trenutno za obnovu svih vrata i prozora u Srbiji potrebno izdvojiti čak 2.2 milijare evra, dok bi obnova fasada i zidova koštala oko 860 miliona evra. Ovaj posao Srbiju očekuje u narednim godinama i decenijama, pa je donošenje Uredbe samo njegov početak.
Sajam i konferencija zelene gradnje (Serbia Green Building and Conference) spada u zvanične događaje pod pokroviteljstvom Svetskog saveta zelene gradnje koji ga je svrstao među najvažnije događaje iz ove oblastu za prvu polovinu 2012. godine, u Evropi.
Cilj konferencije je da se na jednom mestu nađu predstavnici svih zemalja koje imaju svoje standarde zelene gradnje, što je retko bilo gde u svetu. Tako je naša javnost na jednom mestu mogla da se upozna sa zelenim standardima koji potiču iz Velike Britanije, Nemačke, Francuske i SAD, a koji se primenjuju širom sveta.
Za tri dana, koliko je trajao sajam, predstavljeno je više od 40 izlagača i oko 20 vodećih svetskih stručnjaka iz osam zemalja.
Izvor: Halo oglasi