Obratite pažnju i na ovo kod najma stana
U Beograd se, prema procenama, svake godine doseli oko 25.000 novih studenata, odnosno brucoša. Nakon što smo vas proveli kroz sve faze iznajmljivanja stana, red je da vam ukažemo i na one detalje koji se u neku ruku čine nebitnim, a utiču na život u vašem budućem stanu, makar i iznajmljenom.
Prva i najvažnija stavka jeste precizan dogovor sa vlasnikom šta se od studenta, odnosno podstanara očekuje. To nisu, uslovno rečeno, strateški dogovori oko najma, depozita i tome slično, jer smo to već objasnili. Sada ćemo ukazati i na neke detalje koji deluju nebitno, a veoma su bitni.
Ako planirate dugoročno da ostanete kod stanodavca kog ste izabrali, obavezno se raspitajte za „pravila kuće“, i to ona koja niste stavili na papir u ugovoru. To znači da bi trebalo unapred da znate da li vlasnik stana toleriše česte kućne posete, povremene žurke i tome slično u stanu koji je dao u najam. Bolje da obe strane odmah znaju na čemu su, kako kasnije ne biste dolazili u neprijatnu situaciju.
Iako ste uradili zapisnik i tačno definisali u kakvom je stanju stan u koji ste ušli, u kakvom su stanju uređaji, i da li je nešto dotrajalo, obavezno popričajte sa vlasnikom kakva su mu očekivanja od vas kada je reč o održavanju. Neke stvari su gotovo podrazumevane – ako se pokvati nešto od bele tehnike, ili televizor, vlasnici stana će snositi troškove popravke. Ali, nije podrazumevano ko će snositi troškove krečenja prostorije, čišćenja klime...
Nemojte zaboraviti da dogovorite prijavu prebivališta, jer bi vlasnik stana ili njegov punomoćnik to trebalo da urade u stanici policije.
Dogovorite se za kraj i oko vraćanja depozita. Ovu stavku je zapravo najbolje uneti u ugovor, kako ne bi došli u situaciju da vlasnik stana kad izađete kaže kako ste mu uništili stan i odbije da vam vrati depozit.